Mistrzowie designu: Arne Jacobsen. W tym roku obchodziłby 120 urodziny!

Mistrzowie designu: Arne Jacobsen. W tym roku obchodziłby 120 urodziny!

Autor: Justyna Łotowska
10 lut 2022 13:11

Dokładnie 11 lutego 1902 roku na świat przyszedł Arne Jacobsen, duński projektant, który na zawsze odmienił oblicze designu. Dziś projekty Jacobsena, produkowane przez czołowe marki takie jak Fritz Hansen czy Louis Poulsen, nieprzerwanie olśniewają formą i gracją, a co najważniejsze, idealnie wpisują się w nowoczesne wnętrze. Zobaczcie jego najciekawsze projekty!

Arne Jacobsen dzięki bezprecedensowemu podejściu do projektowania tworzył sztukę użytkową i architekturę, która mimo upływu lat, nieprzerwanie dyktuje trendy. Nazywany był architektem przyszłości i twórcą modernizmu, bowiem przez ponad połowę XX wieku jego idee kształtowały pejzaż duńskiego designu oraz inspirowały artystów z całego świata.

Niebanalne wzornictwo Duńczyka bazowało przede wszystkim na namacalności przedmiotu i fizycznym doświadczeniu. Chciał tworzyć przedmioty maksymalnie cienkie, okrągłe, a wręcz osiągnąć figury pozornie niemożliwe od strony konstrukcji. Na kartach historii designu w szczególny sposób zapisały się jego kultowe projekty takie jak fotele Egg i Swan, a także krzesła Series 7 i Drop oraz seria lamp AJ.

Arne Jacobsen obejmował także kierownictwo nad licznymi projektami architektonicznymi, od skomplikowanych budynków, takich jak Narodowy Bank Danii, po liczne projekty domów jednorodzinnych.

Źródło tekstu: Yestersen

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także