Mistrzowie designu: Christoph Behling

Mistrzowie designu: Christoph Behling

Autor: Justyna Łotowska
08 wrz 2021 10:20

Twórczość Christopha Behlinga jest tym, co pozwala odróżnić wzornictwo dobre, od tego doskonałego. Jego design opiera się na ponadczasowych rozwiązaniach, klasycznych formach i szlachetnych materiałach. Jako główny projektant TAG Heuer tworzy wysokiej klasy szwajcarskie zegarki, ale to nie jedyny przejaw szwajcarskiej precyzji, który znajdziemy w jego portfolio.

Projektant łączy w swojej twórczości szwajcarską dokładność Genewy z londyńską kosmopolitycznością. Studiował wzornictwo przemysłowe na Akademii Sztuk Pięknych w Stuttgarcie, gdzie rozwijał się pod okiem Richarda Sappera — jednego z najważniejszych współczesnych projektantów, który znany jest przede wszystkim z innowacyjnych rozwiązań technicznych. Behling, czerpiąc inspirację od swojego mistrza, już podczas studiów zaczął poszukiwać technologicznych novum, które wpłynęłyby na poprawę życia człowieka i środowiska, w którym żyje.

We wczesnych latach swojej kariery pracował nad łodziami z napędem solarnym, dzięki którym zyskał popularność, jako twórca ekologicznych projektów. Po przeprowadzce do Londynu kontynuował swoje eksperymenty nad wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w projektowaniu przemysłowym.
W ramach badań nad tym zagadnieniem założył Christoph Behling Design Studio oraz laboratorium badawczo-rozwojowe SolarLab Research & Design.

Czym  jest dobry design według Chrostopha Behlinga?

Dla Christopha Behlinga doskonały design to taki, który nie podąża ślepo za ulotnymi trendami zmieniającymi się co sezon. Uważa, że wzornictwo nie ma prawa być modne. Musi być ponadczasowe. Wzornictwo, które przetrwa lata, to też ulga dla planety. Z punktu widzenia ekologii mniej znaczy więcej.

Wśród projektów Chrostopha Behlinga jest też kolekcja bezdotykowego systemu baterii umywalkowych Geberit Brenta i Geberit Piave oraz toaleta myjąca Geberit AquaClean.

Celem kolekcji stworzonej przez projektanta jest ograniczenie zużycia wody w domostwach, ale także ogólne zredukowanie potrzeby konsumpcji dóbr materialnych. Głównym powodem, dla którego wykonujemy remonty, jest fakt, że nasze wnętrze wyszło z mody. W rzeczywistości nie potrzebujemy remontować łazienki co 2 lata. Ważne jest więc, by wykorzystywać wiecznie trwałe wzory i najwyższej jakości materiały. Dobra jakość nigdy się nie starzeje. 

Idealna łazienka to taka, w której, by umyć dłonie, nie trzeba nic nimi dotknąć. Geberit wraz
z Christophem Behlingiem ukryli cały system elektryczny bezdotykowych baterii umywalkowych w osobnej skrzynce funkcyjnej, odpornej na wodę i uszkodzenia mechaniczne.

Kolejnym rewolucyjnym projektem designera jest toaleta myjąca Geberit AquaClean. Ambitnym założeniem marki podczas realizacji tego projektu było stworzenie „najlepszej toalety świata”. Toalety myjące kojarzone są z ciężką formą przypominającą urządzenie medyczne, a nie wyposażenie domu. Behling zrywa z tym przekonaniem w swoim projekcie, tworząc nowoczesną i stylową toaletę.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także