×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Mistrzowie designu: Jasper Morrison

Mistrzowie designu: Jasper Morrison

Autor: Justyna Łotowska
Dodano: 24 wrz 2020 16:55
Zaktualizowano: 28 wrz 2020 09:55

Jasper Morrison jest jednym z najbardziej znanych brytyjskich projektantów wzornictwa. Od ponad 35 lat projektuje meble, oświetlenie, AGD, a nawet porcelanę. Zobaczcie najciekawsze projekty tego utalentowanego i utytułowanego designera.

 Urodzony w Londynie w 1959 roku, po ukończeniu studiów w 1986 roku założył własne biuro projektowe. Projektował dla marek Aram i SCP w Londynie, Neotu w Paryżu, FSB w Niemczech i Cappellini we Włoszech. W 1989 roku rozpoczął swoją wieloletnią współpracę z Vitrą. W 1994 roku Jasper Morriosn rozpoczął też współpracę z firmą Üstra, hanowerskim zarządem transportu, projektując wiatę przystankową, a następnie nowy hanowerski tramwaj. W tym okresie rozpoczęła się kooperacja z włoskimi gigantami Alessi, Flos i Magis oraz niemieckim producentem porcelany Rosenthal.

W latach 2000 Jasper Morrison pracował nad projektem dla firmy Rowenta, który miał na celu zaprojektowanie zestawu AGD, tworzył też dla Muji, Samsunga, Ideal Standard oraz Established & Sons. W roku 2006 pracował z japońskim projektantem Naoto Fukasawa przy wystawie Super Normal w Axis Gallery w Tokio.  Wystawa ta zainspirowała otwarcie Jasper Morrison Shop, sklepu, który powstał obok jego londyńskiego studia w 2009 roku. Można w nim kupić projekty własne designera, a corocznie oferta sklepu prezentowana jest podczas London Design Festival. Od 2010 roku Jasper współpracuje z hiszpańskimi firmami Camper, Kettal i Andreu World oraz amerykańskimi firmami Maharam i Emeco. Jest dyrektorem artystycznym szwajcarskiej firmy elektronicznej Punkt. W 2014 roku zaprojektował meble dla muzeum  Tate Modern, ponad dziesięć lat po pracy nad otwarciem muzeum z architektami Herzog & de Meuron.

Jasper Morrison może się też pochwalić wieloma indywidualnymi wystawami: w Japonii, Belgii, Szwajcarii, Niemczech czy Korei Południowej. Projektant jest także autorem kilku książek, m.in. "Świat bez słów", "Dobre życie" oraz monografii "Wszystko oprócz ścian" i "Księga rzeczy". Prace Jaspera Morrisona znajdują się w kolekcjach największych światowych muzeów designu. Od 2001 roku może się też poszczycić tytułem Royal Designer for Industry. Oprócz Londynu, jego biura znajdziemy też w Tokio i Paryżu. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także