
Laxmi Nazabal o ważnej relacji pomiędzy designerem a wytwórcą przedmiotu

Dziś ostatni dzień na zgłoszenia w konkursie DESIGN-it-UP – PROJEKT NA STARCIE!
Młoda, polska marka Custom Shop specjalizuje się w produkcji mebli właśnie w stylu industrialnym. Ich warsztat łączy metal, drewno oraz naturalne surowce, aby zgodnie z ich filozofią stworzyć trwałe, wysokiej jakości meble o niepowtarzalnym wyglądzie.
Styl industrialny w aranżacji wnętrz narodził się z kryzysu lat 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce moda na tego rodzaju wnętrza pojawiła się dopiero w latach 90., kiedy zaczęto adaptować istniejące budynki fabryk na powierzchnie mieszkalne. Surowe, minimalistyczne wnętrza, otwarte przestrzenie, ściany z surowego betonu lub cegieł, dodatki ze stali to kwintesencja stylu industrialnego. Od kilku lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Trend ten widoczny jest również we wzornictwie a przykładem może być polska marka – Custom Shop.
Industrialny styl po polsku
Urodziliśmy i wychowaliśmy się na Śląsku stąd nasze zainteresowanie industrializmem. Nasze projekty oddają piękno ukryte w prostocie i surowości, stonowanych kolorach oraz braku bujnych ozdób. Jako Ślązacy lubimy skromną elegancję, nowoczesność połączoną z prostota zarówno w formie, jak i doborze materiałów i tak projektujemy nasze meble - mówi Tycjan Janik. Styl industrialny niestety często mylony jest z niechlujnym wykonaniem i używaniem starych poindustrialnych elementów. Nic bardziej mylnego. Industrial to wbrew pozorom szyk i elegancja, przyłożenie dużej wagi do szczegółów, skrupulatnie dobrane materiały oraz wykonanie. Niedbała realizacja, niskiej jakości spawy czy drewno - ogólnie niskiej klasy materiały nie mogą mieć tu miejsca. Pozorna prostota stylu industrialnego to w istocie wysoka jakość, nienagannie odnowione elementy, starannie dobrane materiały i spójny projekt. Nie lada wyzwaniem jest stworzenie projektu, który jest prosty i surowy, a zarazem elegancki, modny i inspirowany przemysłem. A tylko wtedy możemy mówić o prawdziwym industrializmie - dodaje.
Tomek Rygalik: forma to emanacja wartości - zobacz wywiad z projektantem
Każdy etap produkcji wykonywany jest ręcznie, przy wykorzystaniu tradycyjnych metod obróbki. Projektanci Custom Shop uczestniczyli w projektach wystroju wnętrz pubów i restauracji, ale również zaprojektowali wiele mebli na indywidualne zamówienie.
Przepis na wnętrze w stylu loft
Industrialny wystrój można stworzyć wszędzie, nawet w mieszkaniu z wielkiej płyty. Pofabryczny loft może służyć nam za inspirację. Dlatego też w mieszkaniu użyjemy cegły, wyeksponujemy elementy normalnie ukrywane, jak kable czy rury, użyjemy stali i drewna. I tak możemy w łazience pociągnąć rury z wodą po ścianie używając miedzi i mosiądzu, kable do lamp doprowadzić po ścianie używając kabla w tekstylnym oplocie. Meble wykonać przede wszystkim z metalu, blaty z drewna. Dominować będą ciepłe kolory a duża ilość światła wpadać będzie przez delikatnie zasłonięte okna. Mile widziany beton oraz przemysłowe dodatki – dodaje Tycjan Janik.
Dominujące materiały używane w stylu industrialnym pasują do wielu wnętrz, gdyż są naturalne, pierwotne. Metal i drewno. Można dowolnie kształtować, malować, wybarwiać, sprawić że błyszczy lub wręcz przeciwnie. Wszystko zależy od wykonawcy, który nadaje mu formę. Naturalnym zestawieniem do industrialu jest styl skandynawski, prowansalski i rustykalny. Na pewno odnajdzie się również w stylu minimalistycznym i nowoczesnym.
Produkty Custom Shop dostępne są w Good Inside.
Zobacz też: Praca w domu - polski design odpowiada na współczesne potrzeby
Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu
Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.