×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Najlepsi polscy projektanci - kto zdobędzie statuetkę Dobry Design 2023?

Najlepsi polscy projektanci - kto zdobędzie statuetkę Dobry Design 2023?

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
13 sty 2023 10:04
Aktualizacja: 13 sty 2023 13:34

Konkurs Dobry Design co roku nagradza także najlepszego polskiego designera. Statuetka powędruje w ręce zwycięzcy już 27 stycznia w trakcie 4 Design Days 2023 w Katowicach. Przedstawiamy nominowanych twórców!

Marta Niemywska-Grynasz, Dawid Grynasz, Grynasz Studio

Grynasz Studio założone przez Martę Niemywską-Grynasz i Dawida Grynasza to multidyscyplinarny zespół projektantów, wielokrotnie nagradzany we wzorniczych konkursach. Wystawiany w kraju i za granicą min. na Expo Milano, Triennale International Exhibition Milan, Arena Design Poznań czy Tokyo Design Week. Eksperymentuje z nowymi materiałami i technologiami, chętnie sięga do polskiego rzemiosła i tradycji.

Ma na swoim koncie realizacje zarówno produktowe i wystawiennicze dla polskich i zagranicznych firm i instytucji, m.in.: Marbet Style, NAP, MUJI, Fam Fara, Meesh, Zaczyn, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Narodowy Instytut Audiowizualny, Polska Akcja Humanitarna, Narodowe Centrum Kultury czy Wroclove Design Festiwal.

Marta Niemywska-Grynasz, Dawid Grynasz, Grynasz Studio
Marta Niemywska-Grynasz, Dawid Grynasz, Grynasz Studio

Maciej Zień

Pierwszą autorską kolekcję zaprezentował w wieku 17 lat na lubelskim konkursie młodych projektantów „Prowokacje”, a pieniądze na materiały zdobył tworząc kompozycje kwiatowe, które cieszyły się wielkim powodzeniem wśród klientów wybranych kwiaciarni.

Od 2000 roku swoją znaczącą pozycję na rynku mody zaznaczył dzięki autorskiej marce, która niezmiennie kojarzy się z luksusem, elegancją i perfekcyjnym wykonaniem.

Wzorem światowych trendów projektant rozszerzył swoją działalność o projektowanie wnętrz. Od 2009 roku współpracuje z marką Tubądzin, z którą realizuje nowoczesne kolekcje płyt ceramicznych z myślą o osobach ceniących sobie jego charakterystyczny styl.

Maciej Zień
Maciej Zień

Maja Ganszyniec, Studio Ganszyniec

Maja Ganszyniec jest projektantką o wszechstronnym podejściu do procesu projektowania. Urodzona w Polsce, studiowała architekturę wnętrz w Krakowie i w Mediolanie, a w 2008 roku ukończyła studia w zakresie projektowania produktu w Royal College of Art w Londynie.

W 2013 roku założyła własne studio, skupiając się na przedmiotach zorientowanych na człowieka i przyjaznych naturze.

Współpracuje z wieloma firmami, od wielkich koncernów, które mogą zmienić świat, po małe firmy rodzinne, które mogą stworzyć od podstaw kawałek zupełnie nowego świata. Przez ostatnią dekadę współpracowała z takimi markami jak Ikea, Duka, Comforty, Mute czy Noti. 

W 2020 roku została powołana na stanowisko dyrektora kreatywnego Profim -  producenta mebli biurowych w Polsce i jednej z marek skandynawskiej grupy Flokk. Jest również właścicielką i założycielką niezależnej marki meblowej Nurt.

Maja Ganszyniec, Studio Ganszyniec
Maja Ganszyniec, Studio Ganszyniec

Piotr Grzybowski, Magdalena Hubka, Swallow’s Tail Furniture

Markę Swallow’s Tail Furniture tworzy dwoje projektantów z Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych: Magdalena Hubka, absolwentka wydziału Grafiki artystycznej oraz Piotr Grzybowski, który ukończył architekturę wnętrz.

Projektowaniem mebli zajmują się od 1999 roku, ale własne studio i manufakturę zaczęli budować w 2012 roku, by dwa lata później stworzyć markę Swallow’s Tail Furniture.

Twórców STF charakteryzuje szczególne podejście do produkcji – proces powstawania mebli od początku do końca jest w jednych rękach, które od pierwszej kreski szkicu na papierze czuwają nad każdym kolejnym etapem kreacji. To meble „pod specjalnym nadzorem”, dopracowane w każdym szczególe, by nie zawieść swoich odbiorców nie tylko pod względem funkcjonalności, ale i estetyki.

Piotr Grzybowski, Magdalena Hubka, Swallow’s Tail Furniture
Piotr Grzybowski, Magdalena Hubka, Swallow’s Tail Furniture

Nikodem i Kamila Szpunar, Szpunar Studio

Projektanci mebli i produktu, absolwenci wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i National College of Art and Design w Dublinie. Projektują meble i wyposażenie wnętrz zarówno do produkcji przemysłowej jak i krótkich serii. Poza markami współpracują z agencjami kreatywnymi oraz instytucjami kultury przy projektach wystawienniczych.

Projekty można było zobaczyć na międzynarodowych targach, wystawach i wydarzeniach branżowych od Berlina, Mediolanu i Londynu po Nowy Jork, Hong Kong i Japonię.

Nikodem i Kamila Szpunar, Szpunar Studio
Nikodem i Kamila Szpunar, Szpunar Studio

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także