×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Niemiecki design z dawnych lat. Pora na vintage!

Niemiecki design z dawnych lat. Pora na vintage!

Autor: Justyna Łotowska
05 sty 2022 10:46

Przedmioty użytkowe stanowią lustrzane odbicie życia społecznego, ilustrując, jak powiązane są ze sobą design, kultura, życie codzienne i polityka. Szczególnie wyraźnie można to zaobserwować na przykładzie powojennych Niemiec, których wzornictwo na stałe zapisało się na kartach historii designu.

Powojenny podział na dwie strefy wpływów: Niemcy Wschodnie i Niemcy Zachodnie, miał istotne odzwierciedlenie w designie. Znaczące ograniczenie dróg wzajemnej wymiany koncepcji projektowych skutkowało widocznym rozłamem wzornictwa na terenie ówczesnych Niemiec. Od tamtej pory prężny rozwój w tym zakresie napędzała przede wszystkim rywalizacja pomiędzy strefami wpływów.

Głównym celem projektowania w Niemczech Zachodnich okazała się funkcjonalność przedmiotów, dająca możliwość ponownego umeblowania wnętrza po zniszczeniach wojennych. Dominować zaczęły czyste, nowoczesne formy, których użyteczność nierozłącznie szła w parze z estetyką. Niemcy Zachodnie rozsławiła także ceramika, a dokładnie styl „West Germany”, który do dziś jest rozpoznawalny na całym świecie dzięki niesamowitej różnorodności kolorów szkliwienia.

Z kolei w Niemczech Wschodnich wzornictwo, jako jeden z filarów socjalistycznej gospodarki centralnie sterowanej było skrupulatnie regulowane. Nie pozbawiało to jednak projektantów pomysłowości i przełomowego podejścia do designu. Produkcja w komunistycznym NRD wykazywała się bowiem niezwykle ekologicznym podejściem, a wszystkie przedmioty projektowano z naciskiem na ich trwałość. Dało to między innymi podwaliny do opracowania specjalnej metody produkcji, dzięki której szkło stało się bardziej wytrzymałe i odporne na zniszczenia.

Dziś przedmioty z obu historycznych Republik funkcjonują obok siebie, eksponując ideologiczne kontrasty, ale także charakterystyczną różnorodność stylów projektowych. Autorskie kolekcje przedmiotów vintage dedykowane powojennemu niemieckiemu wzornictwu można znaleźć na internetowych aukcjach i w specjalistycznych sklepach oferujących meble i dodatki vintage, takich jak yestersen.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także