×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Pięciu zdolnych projektantów przed 30. Poznaj ich!

Pięciu zdolnych projektantów przed 30. Poznaj ich!

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
07 sty 2021 12:18

Znamy już pięciu utalentowanych designerów, których w konkursie Mazda Design Experience wyłonił jego organizator. Zwycięzca całego konkursu otrzyma nagrodę o wysokości 20 tys. zł oraz możliwość realizacji swojego projektu. Ogłoszona została także laureatka nagrody specjalnej za rok 2020!

Martyna Piątek, Aleksander Rokosz, Wojciech Błaszczyk, Karolina Gardzilewicz oraz Anna Eliza Gwiazda - to nazwiska młodych (wszyscy nie ukończyli 30 lat), ale niezwykle utalentowanych designerów, na których warto będzie zwrócić uwagę w nadchodzącym roku. Cała piątka znalazła się bowiem w gronie finalistów pierwszego etapu konkursu Mazda Design Experience 2020/21. 

Konkurs w tym roku zmienił formułę. Od teraz organizowany jest w cyklu dwuletnim i podzielony na dwa etapy. Ma to na celu lepsze poznanie uczestników, głębszą integrację z wybraną grupą projektantów oraz znacznie większe możliwości prezentacji ich prac i wymiany doświadczeń.
Hasłem jedenastej edycji konkursu została „reKREACJA”, a główną inspiracją pierwszy
w pełni elektryczny model – Mazda MX-30.

W tym roku, aby wziąć udział w konkursie, wystarczyło wysłać portfolio swoich dotychczasowych projektów. Ostatecznie nadesłano ponad 150 zgłoszeń, w większości o bardzo wysokim poziomie, z wielu różnych dziedzin – wzornictwa, architektury, projektowania graficznego, mody, a nawet sztuki performance’u.

Wyboru uczestników, którzy wezmą udział w drugim etapie konkursu dokonało jury w składzie: Jo Stenuit – dyrektor designu Mazda Motor Europe, Tomek Rygalik – jeden z najbardziej uznanych polskich designerów, Anna Grużewska – redaktor naczelna magazynu „Czas na Wnętrze”, Alicja Patanowska i Agnieszka Bar – laureatki nagrody Mazda Design Award w 2018 i 2019 roku.

Wśród finalistów, którzy wezmą udział w drugim etapie konkursu znaleźli się:

Martyna Piątek

Swoje projektowanie opiera na sześciu filarach, takich jak: Emocje, Funkcja, Materiał, Natura, Rzemiosło oraz Lokalność. Dobrym przykładem takiego podejścia jest jej dyplomowy projekt „Pamięć”, który powstał jako manifest przeciwko nieodpowiedzialnej produkcji zniczy z tworzyw sztucznych oraz jako niezgoda na spłycanie sensu podtrzymywania pamięci o bliskich zmarłych. Projektantka uważa, że podstawą dobrego designu są ludzkie emocje, a najlepszą inspirację stanowi natura. Stworzyła między innymi: „Projekt Pamiętam” oraz „Lampa Gala 360”.

Aleksander Rokosz

Architekt, który w swoim pracach łączy architekturę i sztukę z analizą zjawisk i procesów społecznych, naukowych, historycznych i popkulturowych. Stworzone przez niego obiekty są głęboko przemyślane, wieloznaczne, a zarazem bardzo poetyckie i efektowne. Znany z takich realizacji i projektów jak: „Kapsuła Czasu” (2019-2020) oraz „Wierszownik” (2017).

Wojciech Błaszczyk

Jego projekty cechuje prosta, ale niezwykle estetyczna forma, która wynika z obserwacji przyrody i zjawisk fizycznych. W pracach często nawiązuje do tradycyjnego japońskiego rzemiosła – wykorzystując naturalne, lokalne materiały i korzystając z tradycyjnych technik obróbki drewna. Współautor projektu „Loop Chair” (2020) oraz autor projektu „Sonda. Graduation Project” (2017).

Karolina Gardzilewicz

Pojektantka, która w śmiały sposób łączy garncarstwo z rzeźbą i architekturą. W twórczości aktualizuje wartości duchowe wspólne ceramice i architekturze, powołując się na kulturę, sztukę i religię. Naczynie ma dla niej wartość nie tylko użytkową, lecz także rzeźbiarską, a nawet filozoficzną. Stworzyła między innymi takie projekty jak „Umywalnia. Obiekt użytkowy” (2019) czy „Poles”.

Anna Eliza Gwiazda

W projektowaniu na pierwszym miejscu stawia użytkownika, dlatego wysoko ceni współpracę z psychologami, którzy zwracają uwagę na emocjonalne potrzeby człowieka. Fascynuje się projektowaniem dla dzieci i tym, w jaki sposób można wychowywać poprzez obcowanie z dobrym i odpowiedzialnym designem. Autorka „Zestawu wspomagającego terapię traumy EMDR” (2020) oraz obiektu „Multi – zabawek kreujących empatię”

Zadanie uczestników drugiego etapu konkursu będzie polegać na zaprojektowaniu i wykonaniu prototypu przedmiotu, o wysokiej wartości estetycznej i użytkowej z wykorzystaniem materiału pochodzącego z recyklingu. Projekt powstanie w myśl hasła reKREACJA.

Podczas wirtualnej gali jurorka Agnieszka Bar ogłosiła także nazwisko laureata Mazda Design Award 2020. Specjalną nagrodę w wysokości 50 tys. zł i statuetkę KODO za najciekawszy polski projekt zrealizowany w ciągu ostatnich trzech lat otrzymała Magda Jurek. Jury zdecydowało się nagrodzić jej kolekcję lamp i luster „TRN” za łamiący konwencje i niezwykle oryginalny design, który w zaskakujący sposób łączy sztukę nowoczesną z wysoką funkcjonalnością. Nagroda została przyznana za oryginalne przeniesienie fascynacji malarstwem Jana Tarasina na świat przedmiotów, w formie prostej ale niezwykle efektownej przestrzennej kaligrafii. Projektowane przez Magdę Jurek przedmioty właściciel może dowolnie udoskonalać, aranżować, a czasem nawet samodzielnie tworzyć. I co niezwykle ważne jej obiekty są pełne życia i humoru, który nie jest częstą cechą tak szlachetnego designu.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także