PARTNER PORTALU
Piękne lampy. Idealnie łączą klasykę z nowoczesnością!

Piękne lampy. Idealnie łączą klasykę z nowoczesnością!

Autor: Ewa Kozioł
27 sie 2020 14:47

Proste rzeczy bywają najtrudniejsze do zaprojektowania – twierdzą designerzy ze Studia TAF. Lampa Rime, którą stworzyli dla marki Muuto, jest dowodem na to, że ten ideał prostoty czasami udaje się jednak urzeczywistnić.

Rime to przykład idealnego mariażu wzorniczej klasyki z nowoczesnością. Forma jest tradycyjna, oszczędna i – można powiedzieć – dla lampy sufitowej oczywista: szklana kula zawieszona na długim przewodzie. Kiedy jednak przeanalizujemy ten projekt, zobaczymy, że kryje on w sobie wiele rozwiązań i „smaczków” odróżniających go od innych, pozornie podobnych.

Rime nie jest idealnie okrągła. Raczej jest to kula, która nieśmiało próbuje zamienić się w sześcian (projektanci deklarują, że wzorowali się na kształcie żołędzia). Niezwykle istotny jest sposób wytrawienia piaskowego szkła, z którego został wykonany klosz: jest ono półprzezroczyste, jakby oszronione, i przepuszcza światło w sposób bardzo wyrafinowany. Takie było założenie autorów, projekt miał właśnie „grać światłem”. Aluminiowy element, ukrywający połączenie klosza z przewodem, jest malowany proszkowo na kolor tego przewodu, tak że zdaje się z nim tworzyć jedność. Może być to biel – wówczas całość jest jednolita, bardzo subtelna – mogą być elegancka czerń, dyskretna szarość lub energetyczny pomarańczowy. Każda wersja kolorystyczna lampy występuje w trzech rozmiarach: klosze mają średnice 25, 37 albo 45 cm.

Intencją Studia TAF było stworzenie przedmiotu ponadczasowego, który dzięki klasycznej formie pasował będzie do każdego stylu i każdej aranżacji, a poprzez rozwiązanie techniczne (którym w tym przypadku jest nim sposób wytrawienia szkła) wpłynie na kształtowanie przestrzeni, atmosferę wnętrza i nastroje przebywającym w nim ludzi, a więc wykona zadania, jakie stawia się przed współczesnym designem. 

Lampy są dostępne w sklepie Pufa Design.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także