Płytki inspirowane naturą kamieni szlachetnych. To projekt TU_Kolektyw

Płytki inspirowane naturą kamieni szlachetnych. To projekt TU_Kolektyw

Autor: Urszula Tatur
21 kwi 2021 11:50

Kolekcja White Opal odkrywa fascynujące wnętrze kamienia i przenosi je na duży format. To pochwała momentu TU i teraz – pojedynczej chwili, impulsu, dźwięku, koloru, które kreują wyobraźnię i pozwalają odkryć istotę teraźniejszości.

White Opal jest potwierdzeniem tego, że prawdziwe, czyste i organiczne piękno kryje się w otaczającej nas przyrodzie. Natura, jako doskonałe źródło inspiracji, które nie wymaga poprawek i zbędnych zabiegów, nieustannie fascynuje projektantów Grupy Tubądzin. Zachwyt tym, co TU i teraz, towarzyszył zespołowi TU_Kolektyw podczas procesu poszukiwania i kreowania najnowszych kolekcji, w tym monumentalnej i wyjątkowo malarskiej propozycji White Opal marki MONOLITH.
TU_poszukuje. Natura pełna skojarzeń

White Opal to efekt zmiany spojrzenia. Mały, szlachetny kamień oglądany z innej perspektywy, w dużym przybliżeniu, przywołuje obrazy i wzory związane z miejscem jego pochodzenia – Australią i jej bajecznymi plażami widzianymi z lotu ptaka.
Szukając inspiracji, wystarczy uruchomić wrodzoną pasję obserwowania. Nieregularne, fantazyjne i pierwotne inkluzje, obecne we wnętrzu minerału, przypomniały mi wybrzeże Australii. Łagodne linie piasku, fal, wydm układają się w kompozycję, którą natura namalowała sama. To obraz, którego nie warto poprawiać. Wystarczy tylko go uwiecznić
i nadać mu właściwy format i kadr, odpowiednią perspektywę – Katarzyna Malinowska, autorka kolekcji.

TU_projektuje. Piękno w naturalnej oprawie

Chęć uchwycenia indywidualnego charakteru opalu i jego cennej, naturalnej urody towarzyszyła Katarzynie Malinowskiej podczas pracy nad kolekcją. Poszukiwanie odpowiedniej oprawy, która nie przyćmi nadmiarem i zbytnią dekoracyjnością, skierowało projektantkę w stronę przyjrzenia się strukturze kamienia. Wykorzystując wiedzę i technologię Grupy Tubądzin, udało się odtworzyć jej głębię – kolejne elementy grafiki nakładane na jasną powierzchnię płytki przypominają narastające warstwami na mineralnej macierzy wzory i kojarzą się z upływem czasu i działaniem procesów geologicznych.

By wydobyć drzemiące w kamieniu naturalne piękno, skupiłam się na ułożeniu barw w jego strukturze. Artystyczny zamysł polegał na wyborze fragmentu, który należało wyeksponować i ująć w kompozycyjną ramę. Odtworzyłam głęboką strukturę kamienia, nakładając na jasną powierzchnię płytki kolejne elementy grafiki. Pokrywająca je szklista masa podkreśliła trójwymiarowość i przesunęła finalne wrażenie w stronę szlachetnej świetlistości. Odcienie błękitów i szarości, momentami przechodzące w fiolet i brąz, pozwoliły nawiązać do źródeł mojej inspiracji – kamieni szlachetnych z Australii: agatu, onyksu, opalu. Tak powstał obraz, który dawno temu namalowały dla mnie żywioły przyrody – mówi projektantka TU_Kolektyw.

TU_Kolektyw tworzą projektanci, architekci i technolodzy Grupy Tubądzin, osoby związane zarówno z klasycznym, użytkowym designem, jak i wzornictwem przemysłowym i architekturą. Razem poszukują najlepszych rozwiązań, które najdokładniej oddają klimat ich pracy – od momentu inspiracji, poprzez projekt, kreację, aż po aranżację i pomysły na gotowe wnętrza.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także