Siedziska modułowe. Nowy projekt brytyjskich projektantów dla polskiej marki!

Siedziska modułowe. Nowy projekt brytyjskich projektantów dla polskiej marki!

Autor: Ewa Kozioł
05 lip 2022 21:32

Sofy z oparciami i bez, ścianki i pufy o miękkich, organicznych kształtach. System siedzisk modułowych Revo oferuje nieograniczoną ilość konfiguracji. To projekt znanego londyńskiego studio Pearson Lloyd dla polskiej marki Profim.

Zmiany klimatyczne i nowa kultura pracy

Wprowadzanie nowych, cyrkularnych rozwiązań w odpowiedzi na kryzys klimatyczny oraz dynamicznie zmieniającą się kulturę pracy to dwie kluczowe ścieżki, jakimi podąża Profim. Pierwszym krokiem w kierunku produkcji zamkniętego obiegu było wszechstronne, trwałe i cyrkularne krzesło Normo zaprojektowane przez Maję Ganszyniec. Kolejnym kamieniem milowym jest Revo – rewolucyjny system siedzisk modułowych stworzony przez Toma Lloyda oraz Luke Pearsona.

– Studio Pearson Lloyd jest jednym z najlepszych w identyfikowaniu trendów społecznych. To niesamowite, jak wiele zmian, które przewidzieli na początku projektu – jeszcze przed pandemią – stały się szybko naszą nową rzeczywistością: hybrydowe modele pracy, rosnące znaczenie współpracy i interakcji społecznych oraz swoboda, jaką daje rewolucja technologiczna w komunikacji versus naturalna chęć kontaktu twarzą w twarz. Dzięki takim projektom jak Revo jesteśmy doskonale przygotowani do zaspokojenia tych nowych potrzeb – Magdalena Borowiec, Dyrektor Marketingu Profim

Organiczny design

Kolekcja Revo obejmuje sofy z oparciami i bez, ścianki i pufy o miękkich, organicznych kształtach. Ta prosta tożsamość estetyczna została zainspirowana koncepcją „kwadratury koła”, tworząc łagodny geometryczny alfabet, który nie tylko wyróżnia kolekcję, ale także umożliwia łączenie elementów na wiele sposobów.

96 konfiguracji

Siedziska i ścianki Revo są uzupełnione gamą 7 stolików o różnych rozmiarach i wysokościach. Wszystkie elementy kolekcji Revo umożliwiają aż 96 konfiguracji, by wspierać różne style pracy – od indywidualnej po zespołową i tworzyć przestrzeń dla formalnych spotkań oraz spontanicznej współpracy czy umożliwiać działania w skupieniu lub w kontakcie z innymi. Ponieważ współczesne biuro stało się siecią elastycznych przestrzeni, Revo zaprojektowano tak, aby każdej z nich zapewnić spójny język estetyczny.

LC-19 i LS-3 SW180 Cura 68186 B180 Steelcut trio 966 W120 Oceanic OOC13 SW120 Remix 906.jpg
LC-19 i LS-3 SW180 Cura 68186 B180 Steelcut trio 966 W120 Oceanic OOC13 SW120 Remix 906.jpg

Kolory i struktury

Revo jest dostępny w wielu opcjach tkanin oraz wszechstronnej palecie kolorów opracowanej przez dyrektor kreatywną marki Profim, Maję Ganszyniec. Dzięki temu projektanci wnętrz mogą tworzyć własne, unikalne konfiguracje Revo: mono układy i kolorystyczne zestawienia albo wybierać tkaniny w stopniowanych odcieniach, by dodać wnętrzu głębi.

Tkaniny z recyklingu

By świadomie zwiększyć udział materiałów wtórnych w ostatecznym produkcie, marka Profim wprowadziła dwie nowe tkaniny pochodzące z recyklingu do oferty standardowej. Cura by Gabriel to wysokiej jakości, dwukolorowa tkanina wykonana w 98% z odzyskanego poliestru. Jego ciepła, teksturowana struktura naśladuje naturalne włókna. Druga opcja, Oceanic by Camira, to w 100% poliester z odzysku, z czego 50% to tzw. Seaqual Yarn, czyli włókna wykonane z plastiku odławianego z mórz i oceanów. 

Recykling w nieskończoność

– Revo to radykalna zmiana myślenia o produkcji tapicerowanych mebli biurowych w kontekście wymagań środowiskowych. Zastępując bazę ze sklejki tworzywem REPP, maksymalizujemy szanse ponownego wykorzystania materiałów. Sklejka nie jest „cyrkularna”, natomiast tworzywo REPP pochodzi częściowo z wtórnego obiegu i w całości może być przetworzone po raz trzeci, czwarty i tak w nieskończoność – mówi Luke Pearson z Pearson Lloyd.

Dzięki zastąpieniu sklejki przez REPP (ekspandowany polipropylen z recyklingu) zredukowano zużycie surowców naturalnych oraz znacząco zmniejszono ślad węglowy. To nie są jedyne zalety REPP. Tworzywo doskonale absorbuje energię, jest wytrzymałe i odporne na uderzenia, wodę i chemikalia.

By przywrócić jak najwięcej elementów do wtórnego obiegu, tapicerka jest mocowana za pomocą sprytnego ściągacza ze sznurka – bez kleju i zszywek, co ułatwia demontaż. Pod koniec cyklu życia produktu wszystkie komponenty Revo można aż w 74% przywrócić do cyklu produkcyjnego. Dla 

Pearson Lloyd to biuro projektowe z siedzibą we wschodnim Londynie. Założone w 1997 roku i kierowane przez Luke'a Pearsona i Toma Lloyda studio współpracuje z producentami, markami i organizacjami publicznymi przy tworzeniu produktów, przestrzeni i usług, które odpowiadają na wyzwania dnia codziennego i wzbogacają doświadczanie świata. Ich filozofia „Making Design Work” wyraża pasję do tworzenia funkcjonalnych, pięknych i efektywnych rozwiązań, które służą potrzebom klientów, użytkowników i społeczeństwa.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także