×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Skandynawski design: funkcjonalność według Andersa Nørgaarda

Skandynawski design: funkcjonalność według Andersa Nørgaarda

Autor: Anna Usakiewicz
09 sie 2019 11:01
Aktualizacja: 26 sie 2019 10:58

Duński architekt i projektant mebli wierny tradycjom rodzimego wzornictwa. Przyświecają mu idee ergonomii i dobrego rzemiosła. Poznajcie pochodzącego z Aarhus wybitnego designera, Andersa Nørgaarda.

Współpracuje już od 20 lat ze skandynawską marką BoConcept. W tym roku jubileusz obchodzi jego pierwszy projekt – kultowa już sofa Indivia, którą nazywa „swoim dzieckiem”. 

Meble muszą spełniać swoją funkcję i dopasowywać się do codziennego, zmieniającego się życia użytkowników. Co więcej, powinny cieszyć oko i korespondować z przestrzenią, w której zostaną umieszczone. Jak spełnić te założenia? Oto recepta Andersa Nørgaarda, jednego z najbardziej cenionych duńskich designerów: - Funkcjonalność może przesłonić piękno, ale jeśli myślisz twórczo i zwracasz uwagę na detale, osiągniesz wyrafinowaną i charakterystyczną ekspresję  - mówi. Projektant w procesie twórczym wykorzystuje charakterystyczny dla skandynawskiego wzornictwa minimalistyczny design, doskonałe proporcje i linie tak, by uzyskać meble stawiające człowieka w centrum. Kierując się w swojej pracy ideą dyskretnej funkcjonalności, dąży do podkreślania indywidualności każdego użytkownika. 

Zgodnie z nauką, którą czerpał z domu rodzinnego, Anders Nørgaard stawia na ścisłą współpracę z rzemieślnikami, co pozwala mu na zoptymalizowanie projektu mebli pod względem wyglądu, komfortu użytkowania i trwałości. Od 1999 r. owocuje to ponadczasowymi, minimalistycznymi projektami dla BoConcept. 2019 r. to święto sofy Indivi – która zapoczątkowała współpracę duńskiej marki z Andersem Nørgaardem. Designer z Aarhus jest specjalistą od tego typu mebli – dla duńskiej marki zaprojektował również cieszące się popularnością sofy Osaka i Carlton, innowacyjny, rozkładany puf Xtra oraz fotel Lucca w stylu lat 50.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także