PARTNER PORTALU
Te projekty są piękne! Oto laureaci prestiżowego konkursu dla projektantów!

Te projekty są piękne! Oto laureaci prestiżowego konkursu dla projektantów!

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
30 wrz 2020 08:26

Znamy już zwycięzców  konkursu Tubądzin Design Awards w kategoriach Young Power, Everyday Design oraz Unlimited Architecture. Zwycięzcy tej ostatniej walczą też o Grand Prix i bardzo atrakcyjne nagrody w finale konkursu.

Gdy 10 stycznia ruszała kolejna, trzecia już edycja konkursu, organizatorzy nie spodziewali się, że wszystkich zaskoczy pandemia, która na zawsze zmieni myślenie o architekturze przyszłości. Jednak ramy tematyczne w jakie organizatorzy ujęli tegoroczną edycję, pozwoliły uczestnikom uwzględnić potrzeby zmieniającego się świata w swoich projektach.

Tubądzin Design Awards 2020 odbywa się pod hasłami przewodnimi #freedom, #future oraz #nature. Pierwsze z nich jest nawiązaniem do możliwości jakie dają współczesny design, technologia, wiedza oraz wyobraźnia zmieniająca rzeczywistość na jeszcze piękniejszą. Pandemia koronawirusa postawiła jednak projektantów przed dodatkowymi wyzwaniami związanymi z drugim z haseł - koniecznością myślenia o przyszłości w kontekście „elastyczności” architektury, podążającej za szybko zmieniającymi się funkcjami przestrzeni publicznych i prywatnych.

Jury konkursu reprezentują międzynarodowi eksperci i praktycy w swojej dziedzinie: Boris Kudlička, (Polska, przewodniczący jury), światowej sławy scenograf, projektant wnętrz i ekspozycji; Małgorzata Szczepańska (Polska), redaktorka naczelna magazynu Elle Decoration, scenografka, projektantka wnętrz i ekspozycji, producentka sesji zdjęciowych; Martin Duplanitier architekt, projektant, założyciel Martin Duplantier Architects SAS, Prezydent francuskiej rady architektonicznej „Architecture et Maitrise d’Ouvrage”; Oksana Shumelda (Ukraina), architektka, designerka, współzałożycielka i opiekunka kreatywna studia „O.M.Shumelda” oraz Tomasz Smus (Polska), architekt marki Grupy Tubądzin.

Wybrani przez jury laureaci II etapu Tubądzin Design Awards 2020 to przedstawiciele Mołdawii, Ukrainy i Polski. Kategoria Young Power przeznaczona jest dla studentów kierunków wyższych związanych z architekturą, architekturą wnętrz i projektowaniem. Każdemu etapowi Young Power towarzyszą inne hasła przewodnie: I - #nature, II - #future, III - #freedom. Zwyciężczynią II etapu została Maria Sestacova z Republiki Mołdawi. Jej projekt to wnętrze restauracji. Drugie miejsce w tej kategorii zajęli Mateusz Persanowski, reprezentujący Politechnikę Łódzką, a trzecie Magda Małyga, studiująca na Akademii Sztuk Pieknych w Gdańsku – oboje reprezentujący Polskę. 

Everyday Design to kategoria dedykowana projektantom pracującym w salonach sprzedaży. Jury nagradza w niej projekty łazienek, salonów, kuchni oraz takie, w których można odnaleźć nietypowe zastosowanie płytek ceramicznych, zarówno w przestrzeniach publicznych, jak i prywatnych. W tej kategorii wszystkie miejsca na podium drugiego etapu konkursu zdobyły kobiety, przedstawicielki Ukrainy. Zwycięski projekt nadesłała Romana Grushchynska (jego współautorami są Olha Zamiruk
i Lubov Vozniak). Kolejne dwa miejsca na podium przypadły projektom Eleny Maksimchuk.

Trzecia z nagrodzonych kategorii to Unlimited Architecture - dedykowana architektom i projektantom, których prace dotyczą szeroko pojętej architektury zewnętrznej (bryły, elewacje, fasady itp.), architektury wnętrz - przestrzeni publicznych i prywatnych, a także obiektów - od wyposażenia wnętrz, przez outdoor oraz elementy w projektowaniu przestrzeni publicznej. W tej kategorii laureatami pierwszej nagrody zostali architekci z Gąska Studio – Marta i Łukasz Gąska. Ich projekt pt. #azyl to wertykalny budynek, otoczony dziką przyrodą, w którym można się wyciszyć i odpocząć od zgiełku miasta. Wpisuje się on doskonale w trendy, które są coraz bardziej widoczne w świecie pandemicznym – samowystarczalnych obiektów, które pełnią funkcję azylu, z przestrzenią mieszkalną oraz przeznaczoną do pracy. Użytkownicy domu mogą dowolnie zaprojektować jego układ, wszystkie przestrzenie rozłożone są na antresolach, a każda zapewnia piękny widok na jezioro. W projekcie autorzy wykorzystali płytki z kolekcji Cielo e Terra by Dorota Koziara, wydobywając genezę ich powstania – połączenie kolorów nieba i ziemi. Błękitne, chłodne wnętrze pozwala poczuć atmosferę spokoju i harmonii z otaczającą przyrodą. A wyważony kolor elewacji (kolor Marrone mat
z kolekcji) tworzy tło dla pięknego, naturalnego leśnego krajobrazu.

II miejsce w kategorii Unlimited Architecture zajął Adam Żarczyński z FDA Architekci (współautorzy: Aleksandra Ankiewicz, Maria Dobrowolska) reprezentujący Polskę, a ostatnie miejsce na podium zajęła Kateryna Kuznetsova, reprezentująca biuro Decorkuznetsov (współautorzy: Anastasiia Sholopova, Valerii Kuznetsov) z Ukrainy.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także