PARTNER PORTALU
Użyteczny stół - zobacz projekty studentów stolarstwa

Użyteczny stół - zobacz projekty studentów stolarstwa

Autor: Katarzyna Masłowska
26 marz 2019 10:19

Każdy z dwudziestu studentów biorących udział w projekcie nazwanym „The Useful Table” („Użyteczny stół”), otrzymał od AHEC 0,5 m3 czerwonego dębu amerykańskiego i zadanie, by stworzyć z niego stół, który doskonale spełni swoją funkcję w konkretnym miejscu w domu.

Nowoczesne interpretacje tradycyjnych stołów, czyli najnowszy projekt AHEC przy udziale studentów Building Crafts College

Building Crafts College (BCC), specjalistyczna szkoła wyższa w Londynie, kształcąca adeptów w zakresie stolarki, kamieniarstwa i budownictwa, nawiązała współpracę ze Stowarzyszeniem Handlowym Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC), w wyniku której studenci wykonali różnorodne stoły z czerwonego dębu amerykańskiego.

Każdy z dwudziestu studentów biorących udział w projekcie nazwanym „The Useful Table” („Użyteczny stół”), otrzymał od AHEC 0,5 m3 czerwonego dębu amerykańskiego i zadanie, by stworzyć z niego stół, który doskonale spełni swoją funkcję w konkretnym miejscu w domu. Dzięki tak skonstruowanym wytycznym studenci mieli dużą autonomię w tworzeniu swoich projektów, co zapewniło ich ogromną różnorodność.

Zobacz także: Mały domek. Zobacz projekt 54 metrów

Czerwony dąb amerykański to najbardziej obficie występujący gatunek drewna w amerykańskich lasach liściastych. Dlatego zależy nam, by coraz więcej europejskich projektantów go poznało i wykorzystywało w swojej pracy. Z wielką chęcią przekazaliśmy ten materiał utalentowanym studentom Building Crafts College – ich opinia na temat tego gatunku drewna jest dla nas bardzo ważna. Projekty zrealizowane w ramach naszej współpracy pokazują ciężką pracę studentów i doskonały poziom kształcenia na ich uczelni – powiedział David Venables, Dyrektor AHEC na Europę.

Hamish Cock zaprojektował niski stolik kawowy, inspirowany architekturą mostów. Jego inspirację widać w konstrukcji geometrycznych nóg stolika, wykonanych z czerwonego dębu amerykańskiego, które tworzą podstawę dla szklanego blatu. Blat został przymocowany do podstawy za pomocą kleju utwardzanego promieniowaniem UV, który po wyschnięciu jest zupełnie niewidoczny, dzięki czemu ukazuje rysunek słojów drewna.

Matthew Hensby zaprojektował konsolę wykonaną niemal w całości z czerwonego dębu amerykańskiego, z dodatkami w postaci szuflad z wiśni amerykańskiej i uchwytów do szuflad z orzecha amerykańskiego. Szuflady ukrył w niewidocznym schowku, aby zwiększyć funkcjonalność mebla. Matthew wykonał stolik tradycyjną metodą snycerki, czyli rzeźbienia w drewnie przy pomocy dłuta, aby nadać projektowi niepowtarzalne wykończenie.

 „Companion Table” autorstwa Paula Wonesa powstał w wyniku doświadczeń projektanta, dotyczących jak najlepszego wykorzystania niewielkiej przestrzeni mieszkaniowej, którą miał do dyspozycji. Paul stworzył wielofunkcyjny stół z dwiema wyjmowanymi tacami, dzięki czemu mebel może służyć zarówno jako stolik kawowy, jak i stół do jadalni. Adam Whitfield z kolei zaprojektował solidną konsolę ze wstawką w kontrastującym kolorze wenge. Pomysł na nią zrodził się z chęci „zakłócenia” tradycyjnego stylu mebla. Stolik został wykonany z litego czerwonego dębu amerykańskiego, przełamanego detalem z ciemnego drewna.

Matthew Dawson zaprojektował biurko do pracy na stojąco, odpowiadając na rosnącą popularność takiego rozwiązania, a także brak solidnych i pięknie wykonanych mebli tego typu na rynku. Biurko ma ergonomiczną sylwetkę litery Z, zaokrąglony podnóżek zwiększający wygodę użytkowania oraz miejsce na ukrycie kabli elektrycznych. Z kolei Rachel Elston chciała poeksperymentować z meblem do przedpokoju, który będzie łączył wnętrze mieszkania z tym, co na zewnątrz. Wgłębienie na górnej półce stolika jest doskonałym miejscem na klucze, a na dolną półkę można odkładać buty. Mebel Rachel został wykonany z litego czerwonego dębu amerykańskiego z delikatną wstawką z miękkiego klonu u podstawy, tworząc kontrast kolorystyczny.

Stolik „Glade” autorstwa Sapphire Hales został zainspirowany tradycyjnymi meblami tansu, charakterystycznymi dla Japonii. Mebel ma służyć przechowywaniu i serwowaniu herbaty, co sprawia, że jest nowatorską interpretacją stolika kawowego. Ręcznie wykonane mosiężne barierki są funkcjonalne, a przy tym dodają meblowi uroku. Środkowa półka jest wykonana z forniru, a pozostałe elementy z litego czerwonego dębu amerykańskiego. Jack Bibbings stworzył stolik kawowy zainspirowany tradycyjnymi meblami z lat 60. „T Table” Jacka jest użyteczny i funkcjonalny, a przy tym figlarny. W środku stolika znajdziemy schowek w intensywnym morskim kolorze, w sam raz na książki lub pilot do telewizora. Schowek jest ukryty za kunsztownym żaluzjowym zamknięciem, wykonanym z listewek z litego czerwonego dębu amerykańskiego.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także