×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Znani polscy designerzy pierwszy raz na aukcji online

Znani polscy designerzy pierwszy raz na aukcji online

Autor: Justyna Łotowska
11 paź 2021 09:59
Aktualizacja: 11 paź 2021 12:25

36 dzieł sztuki współczesnej i 12 niezwykłych przedmiotów zaprojektowanych przez najbardziej znanych polskich designerów można do 12 października kupić na aukcji internetowej. Są tu unikalne prace Doroty Koziary, Oskara Zięty, Tomka Rygalika, Mai Ganszyniec czy Malafor Studio!

To już ostatnie chwile aukcji internetowej „Art & Design" zorganizowanej przez Artinfo.pl i Ewę Mierzejewską. Aukcja trwa do 12 października do godziny 21:00.

Każdy z wystawionych na aukcję obiektów jest pojedynczym egzemplarzem lub należy do ściśle limitowanej serii. Aktualnie nie można go kupić nigdzie indziej.

Tomek Rygalik zaproponował dwa obiekty: stołek "Ghostbuster Universal Stool” oraz stolik z limitowanej kolekcji (8 sztuk) "Tables Are Forever”. "Ghostbuster Universal Stool” to prototyp wykonany w całości z poddanego recyklingowi polietylenu, pozyskiwanego z tzw. sieci widm, czyli starych sieci rybackich wyłowionych z Bałtyku. W stare, porzucone sieci zaplątują się ryby, ssaki morskie i ptaki, co stanowi poważne zagrożenie dla wielu ekosystemów.

Kolekcja stołów "Tables Are Forever” zaprojektowana została na zamówienie Rossana Orlandi Gallery w Mediolanie. Wystawiony na aukcję stolik z tej kolekcji, pokryty jest rdzą, a następnie specjalną powłoką antykorozyjną. Według autora mebel ma skłaniać do refleksji nad nieustanną przemianą materii i przemijaniem kultury materialnej.

Na aukcji wystawione są aż cztery przedmioty autorstwa Oskara Zięty. Stołek „Plopp” i krzesło „Chippensteel” to projekty wprawdzie doskonale znane miłośnikom dobrego designu, jednak na aukcji oferowane są ich wyjątkowe wersje. Tak jak w przypadku stolika Tomka Rygalika, oba pokryte są rdzą i zabezpieczone lakierem bezbarwnym hamującym dalszy proces utleniania. Atrakcją aukcji są także dwa unikalne lustra Oskara Zięty z polerowanej stali nierdzewnej. Choć oba mają podobny migdałowaty kształt, to występują w skrajnie różnych rozmiarach: „Łezka L” ma aż 121 cm wysokości, podczas gdy „Łezka S” jedynie 48 cm.

Dorota Koziara wystawia na aukcji spektakularną rzeźbę „Angelo”. Misterna konstrukcja z wikliny i witek brzozowych jest jedną z cyklu rzeźb "12 Angeli”, zapoczątkowanego przez instalację pod tym samym tytułem (instalacja zwyciężyła w międzynarodowym konkursie rzeźbiarskim Terra Moretti, w jury zasiadał m.in. nieżyjący już słynny krytyk sztuki Pierre Restany). Na aukcji „Art & Design” wylicytować mona także „Wind of Salento” – zestaw trzech szklanych świeczników Doroty Koziary. Świeczniki wykonane są przez włoskich mistrzów w technice ręcznie formowanego szkła, a część kolekcji zarezerwowana jest na wyłączność dla słynnej marki Christian Dior.

Miłośników drobnych, luksusowych akcesoriów zachwycą przedmioty zaproponowane na aukcję przez Maję Ganszyniec. Dwa wsporniki i dwa świeczniki z polnych kamieni i mosiądzu to zestaw z serii „Otok”. Seria jest obecnie niedostępna w regularnej sprzedaży. Polne kamienie, tak naturalne dla naszego krajobrazu, to zapomniany, a teraz odkrywany na nowo materiał. Każdy kamień́ jest inny, a każdy wykonany z niego przedmiot – niepowtarzalny.

Malafor Studio, czyli Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski prezentują na aukcji trzy obiekty z serii „O-KRĘGI”. Głównym materiałem jest tu także kamień, ale w tym przypadku wykorzystano różne gatunki marmuru. Na aukcji licytowane są: zestaw marmurowych hantli, stolik pomocniczy z okrągłym blatem oraz dekoracyjny totem. Zarówno stolik, jak i totem zbudowane są z kamiennych okręgów, które właściciel przedmiotu będzie mógł samodzielnie przekładać, tworząc własne, niepowtarzalne kompozycje.

Warto zaznaczyć, że unikatowy design stanowi jedynie część oferty prezentowanej na aukcji „Art & Design”. Trzon katalogu aukcyjnego stanowi bowiem 36 dzieł sztuki współczesnej. Są to prace zarówno artystów dobrze znanych kolekcjonerom sztuki, jak i „wschodzących gwiazd”. Licytować można m.in. obrazy Andrzeja Batora, Michała Zaborowskiego, Rafała Olbińskiego, Anny Szprynger, Grupy The Krasnals, Bartłomieja Chwilczyńskiego, Lu Svenssona, Anny Zalewskiej, Bartłomieja Otockiego, Piotra Czajowskiego, Julity Malinowskiej, Ivo Nikica, Izabeli Chamczyk, Jerzego Baranowskiego i wielu innych.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także