Design 3.0. - takie jest projektowanie przyszłości

Autor: Anna Sołomiewicz
05 gru 2019 09:08

Innowacyjne technologie mają coraz większe znaczenie, zarówno w codziennym życiu, jak i w pracy architektów i projektantów wnętrz. O korzyściach z użytkowania programu CAD Decor PRO i jego funkcjach na Forum Dobrego Designu opowiedzieli Marcin Pietrzyk, Product Manager, CAD Projekt K&A oraz Anna Spalony, Product Manager, CAD Projekt K&A.

3.0. to pojęcie, które stosowane jest w automatyce do opisywania Internetu, a tak naprawdę sprowadza się do opisywania, jak bardzo człowiek jest coraz mniej potrzebny - tak przewrotnie rozpoczął swoje wystąpienie na Forum Dobrego Designu, Marcin Pietrzyk, Product Manager, CAD Projekt K&A.

Eksperci zaprezentowali swoje definicje projektowania oparte o różne etapy rozwoju ludzkości - od starożytnych malowideł, przez projektowanie na desce kreślarskiej, programy CAD, po współczesne rozwiązania hi-tech - korespondujące z okresami w historii i rozwojem technologicznym. Nazwali je: Projektowanie 0, Projektowanie 1.0, Projektowanie 2.0, Projektowanie 3.0., także Projektowanie 4.0. czyli czekającą nas przyszłość. 

W epoce 2.0. pojawiły się komputery i rysowanie w CADzie. W tej samej epoce zdarzały się sytuacje, że na spotkaniu z dużym klientem po dwóch godzinach padało pytanie "Ale gdzie są te drzwi?"  - opowiadał Marcin Pietrzyk. Wraz z pojawieniem się projektowania 3.0., do dwuwymiarowych rysunków dodana została wysokość i cały proces projektowania odbywa się w trójwymiarze - kontynuował. 

Render, czyli wizualizacje, które Państwo zrobicie, służy skomunikowaniu się z klientem. Ułatwia nam przelanie pomysłu i jego sprzedaż klientowi końcowemu, bo możemy pokazać mu, jak to wnętrze będzie wyglądało. Klient na płaskim rysunku wielu rzeczy nie zauważy. Jeżeli zaprezentujemy mu obrazek lub panoramę 360 stopni, znacznie łatwiej będzie mu zobaczyć, jak odnajdzie się on w tym wnętrzu - podkreślała Anna Spalony, Product Manager, CAD Projekt K&A.

Wraz z rozwojem, mamy coraz mniej ludzi, coraz mniej narzędzi fizycznych - zauważał Marcin Pietrzyk. Kolejnym etapem w projektowaniu będzie etap 4.0., kiedy działać za nas będą automaty - prognozował.

Eksperci demonstrowali możliwości programu CAD Decor PRO: wprowadzanie modyfikacji w projekcie, takich jak zmiana koloru ściany bądź lampy czy też zamiana okładziny podłogowej (w zeskalowanym rozmiarze, z obliczeniami odnośnie ilości potrzebnych płytek) w czasie rzeczywistym. Warsztaty miały formę interaktywnej prezentacji, wzbogaconej o rekwizyty takie, jak zaoferowane publiczności papierowe okulary 3D. 

Eksperci zaprezentowali również wykorzystanie technologii wirtualnej rzeczywistości VR w pracy architekta wnętrz. Za pomocą specjalnych gogli przenieść można klienta w wykreowany przez nas świat wirtualnej rzeczywistości. Rozwiązanie cieszyło się zainteresowaniem na stoisku firmy.

Partner Główny

Partnerzy

Partnerzy Wspierający

Patronat Medialny