Zobacz galerię [25 zdjęć]

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
05 gru 2018 17:18

Design 4.0. - o innowacjach we wzornictwie na Forum Dobrego Designu

Nowe technologie, innowacyjne materiały - również świat wnętrz pełen jest nowinek. To właśnie im poświęcony był blok tematyczny "Design 4.0" podczas Forum Dobrego Designu.

Forum Dobrego Designu jak zwykle jest okazją do wymiany poglądów i dyskusji na aktualne tematy. Wśród nich nie mogło również zabraknąć innowacji w segmencie materiałów stosowanych we wnętrzach oraz nowych technologii. Poświęcony im został cykl prezentacji producentów i architektów, zwieńczony dyskusją w gronie prelegentów, której moderowała Anna Usakiewicz, redaktor prowadząca magazynu Dobrze Mieszkaj.

Rozmowę poprzedziły wystąpienia: 

- "Zielona terapia" Hadart. Zielone ściany i ich wpływ na środowisko i ludzi. Fernando Hidalgo Romero, architekt, Technical Manager, Terapia Urbana
- Optymalizacja wydajności procesu projektowego - nowe rozwiązania w Vectorworks 2019. Magdalena Gruna, architekt, Vectorworks Polska
- Abet Laminati czyli jak nie zrujnować końcowego efektu w projekcie wnętrz. Jędrzej Stępniak, manager ds. kluczowych klientów, Abet Laminati
- Czy rewolucje technologiczne dotyczą i nas, projektantów? Rafał Ślęk, architekt, ArchiCAD Polska

Wystąpienia prelegentów posłużyły za inspirujący punkt wyjściowy do dalszej dyskusji, w której udział wzięli: Magdalena Gruna, Fernando Hidalgo Romero, Magdalena Musiał, projektant, Marmorin Design Studio, Jędrzej Stępniak, Rafał Ślęk oraz Jakub Wiśniewski, współzałożyciel, architekt prowadzący, pracownia JMW Architekci. 

Rozmawiano o nowatorskich technologiach w designie, wyposażeniu i aranżacji wnętrz oraz możliwościach, jakie stwarzają materiały – te zupełnie nowe i te odkrywane na nowo. Jednym z tematów była również rewolucja hi-tech i jej wpływ na projektowanie. Anna Usakiewicz rozpoczęła dyskusję, pytając nieco prowokacyjnie, czy nowe technologie usprawniają ułatwiają pracę czy też może są dodatkowym wyzwaniem. 

- Moi przedmówcy pokazali kilka bardzo ciekawych, skrajnych zagadnień z dziedziny projektowania, ale sądzę, że najlepszą puentą jest to, co pokazał w swojej prezentacji na koniec pan Rafał - mówił Jakub Wiśniewski, odnosząc się do ołówka wskazanego przez swojego przedmówcę. - To od tego ołówka w zasadzie wszystko się zaczyna - przekonywał, dodając jednak: - Wszyscy mamy tendencję do tego, żeby usprawniać procesy, skracać czas, być bardziej efektywnym. Tego oczekujemy od materiałów i komponentów, jakich używamy do projektowania. Myślę, że zarówno nowe materiały, jak i silniki renderujące czy różnego typu programy komputerowe, których używamy są bardzo ważne. Każdy z nas tworząc coś, tworzy to w swojej głowie, tak jak niegdyś od zawsze projektanci w starożytnym Rzymie. Tylko teraz mamy nowe środki wyrazu. 

- W dzisiejszych czasach, dzięki nowoczesnym technologiom możemy na nowo odkrywać takie tradycyjne materiały, jak kamień naturalny. Nowoczesne maszyny i  technologie obróbki umożliwiając ten kamień przetworzyć na różne sposoby. Można go np. tak pociąć, aby odpowiednio podświetlony był transparentny, można z niego stworzyć trójwymiarową rzeźbę, element imitujący zasłonę... - wyliczał architekt z pracowni JMW Architekci.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

CZYTAJ WIĘCEJ

Partner Główny

Partnerzy

Partnerzy Wspierający

Patronat Medialny