Array
Design na ratunek współczesnemu światu

Design na ratunek współczesnemu światu

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
06 gru 2019 16:49
Aktualizacja: 09 gru 2019 08:58

5 grudnia na Forum Dobrego Designu 2019 spotkali się architekci, projektanci i designerzy, przedstawiciele branży wyposażenia i aranżacji wnętrz, eksperci i analitycy rynku, dziennikarze i promotorzy designu. Zapraszamy do lektury podsumowania i obejrzenia galerii zdjęć!

Ponad 2,5 miliarda ludzi na świecie używa smartfonów, zaś statystyczny Polak w ciągu roku spędza w sieci ponad trzy miesiące bez przerwy. A mimo to jesteśmy coraz bardziej samotni i anonimowi, pełni lęku w szybko zmieniającym się świecie. Czy design może wyjść naprzeciw temu zjawisku? Podczas tegorocznego Forum Dobrego Designu, w gronie ekspertów i praktyków, zastanawialiśmy się, w którą stronę ewoluuje design i jak odpowiada na wyzwania współczesnego świata – mówi Justyna Łotowska, redaktor merytoryczna Forum Dobrego Designu.

Forum Dobrego Designu 2019 zainaugurowały wystąpienia gości specjalnych: Laxmi Nazabal i Lucasa Abajo, designerów, założycieli pracowni Muka Design Lab, Yoanna Jacquona, designera i założyciela +Artefact oraz ikony polskiej mody, Macieja Zienia, projektanta, właściciela Atelier Maciej Zień.

Wierzę, że projektanci są w stanie wnieść kreatywność do każdego aspektu naszego codziennego życia – przekonywał Yoann Jacquon, porównując jednocześnie design do wehikułu czasu. Design wybiega w przyszłość, jednocześnie czerpiąc z przeszłości, design może zmieniać świat. Obawiam się, jako projektant, że świadectwo jakie pozostawimy po sobie nie będzie czymś, na co będzie miło patrzeć. Niektóre wytwarzane dzisiaj produkty są robione specjalnie tak, aby się psuły – alarmował podczas Forum Dobrego Designu 2019.

O tym, czy można zaprojektować relacje oraz jak design pomaga budować więzi między ludźmi, dyskutowali uczestnicy sesji inaugurującej tegoroczne Forum Dobrego Designu. Maciej Zień projektant i właściciel Atelier Maciej Zień, zwrócił uwagę na funkcjonalność wnętrz oraz stosowanych w projektach materiałów, co daje poczucie swobody i pozwala czerpać nieskrępowaną radość ze spędzania wspólnego czasu z rodziną, przyjaciółmi, zwierzakami. – Daje to nam pewien rodzaj luzu, ale i więcej czasu dla siebie nawzajem – zauważył.

Do kwestii budowania więzi i relacji we wnętrzach odniósł się Jakub Majewski, architekt w MOOMOO architects. – Coraz częściej w projektach domów pojawiają się pomieszczenia, w których można się wyciszyć i pobyć przez pewnie czas samemu. Domownicy potrzebują azylu, pomieszczenia gdzie mogą się wyzerować – przekonywał.

O relacjach w kontekście zmian społecznych mówił Robert Majkut, CEO, Head of Design w Robert Majkut Design. Architekci próbują złapać nowy kontekst społeczny, w którym pojawia się problem samotności i alienacji. Czekają nas fundamentalne zmiany. Będziemy musieli inaczej projektować nie tylko przestrzenie mieszkalne, ale nawet całe miasta. W tej chwili odpowiedzialny design, to taki, który zastanawia się czy w ogóle jest potrzebny. Badania pokazują, że ludzie deklarują już gotowość ponoszenia większych kosztów, pod warunkiem, że kupują rzeczy odpowiedzialne środowiskowo. Korporacyjne myślenie właściwie się kończy – mówił podczas Forum Dobrego Desingu 2019.

Do problemu nadmiernego konsumpcjonizmu odniósł się również Lucas Abajo, designer i założyciel Muka Design Lab. Odpowiedzialność za etyczny, świadomy design leży również po stronie użytkownika. Jako konsumenci możemy wywierać presję na producentach i projektantach, by oferowali przedmioty trwalsze. Wszyscy przecież czujemy już odpowiedzialność wobec planety – mówił.

Bardzo ważne jest edukowanie młodych ludzi. Jako projektanci walczymy o to, aby produkty były jak najlepsze jakościowo, z materiałów z recyklingu lub naturalnych – dodała Joanna Leciejewska, projektantka w Joanna Leciejewska Joa-Projekt.

Customizacja i personalizacja designu to kolejne z zagadnień omówionych podczas Forum Dorbego Designu 2019. Rozmawiano o wyzwaniach projektowych, technologicznych i mentalnych czekających na projektantów i producentów w dobie mody na niepowtarzalność.

Wszystko sprowadza się do tego, że chcemy czuć się wyjątkowi – przekonywała Kinga Smardz-Gawłowska designer, założycielka Borcas.

Wyzwaniem dla projektanta jest zaś poznać prawdziwe potrzeby użytkowników. To trend, który istniał od zawsze – dodała Agnieszka Buczkowska-Korlińska, właściciel Inter-Arch Architekci. Każdy projekt był i jest indywidualny. Dziś, tworząc architekturę spersonalizowaną, chcemy robić wnętrza, w których klient chce się czuć bezpiecznie. Architekt nie tworzy konkretnego produktu, lecz cały zbiór przedmiotów, który składa się na koncepcję wnętrza. Musimy poznać klienta, ale nie pytać o to, co mu się podoba, tylko badać odczucia, pytać o to, co chce w tych wnętrzach robić – mowiła.

Customizacja daje odbiorcy materię, która jest w interakcji z odbiorcą – stwierdził Maciej Jelski, designer, założyciel Kosmos Project.

Domenico Russo, designer, właściciel Nudo Design zwrócił uwagę na sam aspekt projektowania. Bardzo ważną rzeczą jest moment między projektowaniem a realizacją. To moment, w którym projektant musi odpowiedzieć na wszystkie potrzeby klientów. Projektując produkt, myślimy o jego kształcie, ale od klienta zależy do czego ten produkt będzie służył. W momencie projektowania staramy się stworzyć strukturę, która nie będzie wpływała później na estetykę produktu – dodał.

Największym wyzwaniem nie jest robienie projektu indywidualnego, lecz customizacja masowa, gdzie nie ma bezpośredniej komunikacji między projektantem a użytkownikiem i trzeba zaprojektować wszystkie potencjalne potrzeby – mówił Marcin Gawłowski, designer i założyciel Borcas. Słowem kluczowym jest customizacja masowa. W tym momencie personalizuje się wszystkie wrażenia użytkownika – reklamę, obsługę klienta, stronę internetową, obsługę po sprzedażową – dodał.

Kaja Ałaszkiewicz, designer, właścicielka Nudo Design wyjaśniała proces powstawania spersonalizowanych projektów w pracowni własnej Nudo Design. Staramy się projektować z myślą o indywidualnych potrzebach klienta. Dostarczamy produkt, który można swobodnie modyfikować, zachowując przy tym jego struktury. Są to produkty wielofunkcyjne, które każdy może wykorzystać na swój własny sposób – wyjaśniła na Forum Dobrego Designu.

Podczas Forum Dobrego Designu 2019 młodzi polscy projektanci opowiadali o sztuce projektowania w cyfrowej erze. Wystąpili m.in.: Jędrzej Fiett, projektant mebli biodegradowalnych z surowców odnawialnych „Bez śladu”; Joanna Jurga, właścicielka Mortis Design, projektantka urny biodegradowalnej Kami; Katarzyna Moszczyńska i Jan Garstka ze Spółdzielni Pracy Projektantów „TAKŁADNIE”; Jan Pfeifer, projektant barierki – instrumentu miejskiego i Agata Starmach, projektantka Nido – figurek pomagających utrwalać wspomnienia.

Nie zabrakło również debat o ewolucji wzornictwa oraz trendach w urządzaniu wnętrz. Obok paneli dyskusyjnych, przeprowadzono warsztaty dla projektantów wnętrz dotyczące m.in.: zrównoważonego projektowania oraz projektowania 3.0.

Wydarzeniem towarzyszącym był finał konkursu Dobry Design 2020, który wyróżnia najciekawsze projekty z zakresu wyposażenia i wystroju wnętrz. Finalistów wyłoniło jury, w skład którego weszło 150 osób zawodowo projektujących wnętrza oraz internauci.

Forum Dobrego Designu 2019, pod hasłem „Design, który zbliża“, odbyło się 5 grudnia 2019 r., w Centrum Praskim Koneser w Warszawie.

Organizatorami Forum Dobrego Designu są: Grupa PTWP, wydawca portali propertynews.pl i propertydesign.pl oraz Publikator, wydawca magazynu Dobrze Mieszkaj i portalu dobrzemieszkaj.pl.

Partner Główny

Partnerzy

Partnerzy Wspierający

Patronat Medialny