Dom, który zbliża. Wnętrza otwarte we współczesnym projektowaniu

Autor: Redakcja
04 gru 2019 13:24

Dom, który zbliża mieszkańców to temat jednej z dyskusji w ramach Forum Dobrego Designu, do której zaproszono czołowych polskich projektantów wnętrz. Debata o przyszłości projektowania skupiła się wokół silnego trendu, jakim jest asymilacja pomieszczeń mieszkalnych.

Współczesne projektowanie wnętrz to nie tylko przekraczanie granic, ale i budowanie relacji między domownikami. O tym, czy i w jaki sposób przestrzeń może zbliżać dyskutowano podczas sesji „Dom, który zbliża mieszkańców”.
Czy architektura i planowanie przestrzeni do życia może pomóc współczesnemu człowiekowi zwolnić, zatrzymać się, przeorientować się na rodzinę, przyjaciół, drugiego człowieka i na siebie samego także? Tym pytaniem Grzegorz Goworek, architekt wnętrz, właściciel, Studio.O. organic design otworzył dyskusję. Arch. Alina Badora zauważyła, że tzw. slow life, trend polegający na zwolnieniu tempa życia, byciu bliżej z bliskimi, życiu w zgodzie z otaczającym nas światem, jest żywo obecny także w dziedzinie aranżacji wnętrz: Przez ostatnie 3 lata zmieniło się życie inwestorów. Coraz więcej czasu chcą oni spędzać we własnym domu. Być z rodziną, ale i tu pracować. Zawsze najważniejszym pomieszczeniem w tych domach jest pokój dzienny, kuchnia i jadalnia, które nazywane jest sercem domu. Architekt, która na co dzień współpracuje z klientami z tzw. strefy premium, zaznaczyła także, że domy, które współcześnie się buduje są prostsze, nie stawiane już jak przed laty na pokaz, a zaprojektowane tak, by inwestorzy czuli się w nich po prostu dobrze. Arch. Ewa Czerny, prowadząca program „Podzielić M2” na antenie Domo+, zaznaczyła, że tak naprawdę projektowanie wnętrz zaczyna się od pisania scenariuszy. Najważniejsza jest analiza, jak nasi klienci będą w tym domu funkcjonowali. Na podstawie tej analizy możemy tworzyć wnętrza takie, w których inwestorzy będą czuli się w dobrze. Konieczność takiego podejścia do projektowania podkreśliła także arch. Malwina Morelewska. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jak kto będzie czuł się we własnym domu – mówiła. Każdy ma inne preferencje. Nie ma jednego, sprawdzonego rozwiązania. Konieczna jest dobra analiza potrzeb. Arch. Justyna Smolec dodała: Musimy projektować bardzo indywidualnie, bo mamy też do czynienia z różnymi przestrzeniami. Inaczej projektu się duże wnętrza, a inaczej małe. Zbliżanie i otwieranie przestrzeni jest dobre, ale każdy ma także potrzebę intymności.
Ważną poruszaną podczas dyskusji kwestią było również przenikanie się przestrzeni, także na osi wnętrze – zewnętrze. Architekci wnętrz zgodnie stwierdzili, że w tym wypadku najlepiej współpracować z architektami krajobrazów, sami jednak mogą służyć konsultacją, tak by obie przestrzenie tworzyły jedną spójną stylistycznie całość. Jednakże, jak zauważył Grzegorz Goworek, można także pokusić o projektowanie kompleksowe, gdzie salon może przechodzić płynie w ogród czy taras. Z tezą tą zgodziła się Katarzyna Tworek, brand manager Aurora Technika Świetlna: My łączymy te przestrzenie światłem. W ofercie mamy oświetlenie, które pozwala korespondować ze sobą poszczególnym pomieszczeniom, także na linii indoor-outdoor. Tworzymy sceny oświetleniowe, dzięki którym możemy kreować przestrzeń w sposób niejednolity. Zwróciła także uwagę na ważną rolę przestrzeni intymnych we współczesnym domu, jak sypialnia i łazienka, które coraz częściej stają się miejscem relaksu, a które można ze sobą łączyć w jedną jednolita wizualnie strefę wypoczynku właśnie za pomocą oświetlenia. Z kolei Barbara Wawrzeń -Wiśniewska, przedstawicielka marki Witek Home, przekonywała, że przestrzenie możemy wizualnie spajać także za pomocą właściwie dobranych materiałów wykończeniowych, które będą ze sobą stylistycznie korespondować. Co więcej, możemy je wcześniej przetestować w showroomach czy salonach firmowych. Klienci, gdy dostają projekt widzą tylko wizualizacje, my ich zapraszamy do siebie, by mogli poczuć te materiały, ich faktury, wygodę sof – zachęcała. Rozmawiano także o materiałach, które budują nastrój i ocieplają wnętrza, a tym samym zbliżają domowników do siebie. Prelegentki chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami w pracy przy różnych projektach, zdradzając przy tym klika „smaczków”.

Do udziału w dyskusji zostali zaproszeni (wykaz osób w kolejności alfabetycznej):

- Alina Badora, architekt wnętrz, Alina Badora
- Ewa Czerny, architekt, CZERNY DESIGN, prowadząca program „Podzielić M2” na antenie Domo+
- Katarzyna Kraszewska, architekt, Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz
- Malwina Morelewska, architekt wnętrz, morelewska.com
- Justyna Smolec, architekt wnętrz, Justyna Smolec Architektura&Design
- Katarzyna Tworek, Brand Manager, Aurora Technika Świetlna/dystrybutor Astro
- Barbara Wawrzeń-Wiśniewska, Designer, Witek Home

Moderacja:

- Grzegorz Goworek, architekt wnętrz, właściciel, Studio.O. organic design

Partner Główny

Partnerzy

Partnerzy Wspierający

Patronat Medialny