FDD 2018: Smart-dom daje komfort i poprawę jakości naszego życia

Autor: Ewa Kozioł
06 gru 2018 13:42

Czym jest smart-wnętrze? Co daje nam użytkownikom? Czy nowoczesne technologie już niedługo będą standardem w każdym domu? O tym rozmawiali architekci i projektanci podczas VI edycji Forum Dobrego Designu.

Smart-wnętrze to nowoczesne, zintegrowane technologie zapewniając nam komfort i poprawę jakości życia – zgodnie stwierdzili architekt i producenci, którzy wzięli udział w sesji "Smart-wnętrza – inteligentna rewolucja pod dachem". Dyskusję rozpoczął architekt Bogusław Barnaś. Już na samym początku stwierdził, że dla niego określenie smart-wnętrza i smart-budynek to dwie odrębne, niezależne definicje. Smart-budynek to budynek dobrze zaprojektowany, wpisany w krajobraz, natomiast smart-wnętrze to przestrzeń posiadająca wszystkie systemy inteligentne, dzięki którym jest bardziej użytkowa, ekonomiczna, czyli bardziej przyjazna nam ludziom.

Krzysztof Sasin stwierdził z kolei, że smart budynek to nic innego, jak budynek sprytny. Co to właściwie oznacza? To budynek, który można zmieniać i dopasowywać go do naszych potrzeb. Smart budynek czuje nasze potrzeby i reaguje na nie według decyzji, które my sami podejmujemy – podkreślił.

Smart-budynek to też budynek elastyczny, w którym wszystkie instalacje można zaprogramować na nowo bez żadnego remontu – przekonywał Maciej Turski. Dodał jednocześnie, że to inteligentny dom to połączenie wszystkich instalacji i rozwiązań zastosowanych we wnętrzu w jeden, prosty system.
Automatyka pozwala nam na komfort zapominania – mówił Adam Bronikowski. Daje nam więc nie tylko świadomość, czym możemy sterować, ale też komfort tego, że o czymś po prostu możemy zapomnieć. Nie musimy na przykład pamiętać, że wychodząc z domu musimy „przykręcić” grzejniki – zrobi to za nas automatyka.

Grzegorz Goworek zaznaczył, że smart dom to także zabawa. Mieliśmy klientów, którym bardzo zależało na tym, aby, kawa zaczynała się parzyć w momencie kiedy znajdują się 15 minut od domu. Jak widać automatyka w domu może więc służyć wielu naszym potrzebom. Smart-dom i integracja wszystkich systemów to jest przede wszystkim poprawa komfortu życia, a co za tym idzie więcej czasu dla siebie, dla rodziny.

Uczestnicy dyskusji zwrócili uwagę na niezwykle istotny fakt, że wciąż sporo klientów zainteresowanych instalacją nowoczesnych, inteligentnych rozwiązań tak naprawę nie wie, jak one działają i jakie dają możliwości. Nie zdają sobie sprawy, że mogą one zarządzać bezpieczeństwem, ciepłem, zużyciem energii. Brakuje w tym temacie rzetelnej wiedzy.

Klient przychodzący do naszej pracowni nie ma świadomości, czym są nowoczesne, inteligentne instalacje. Nie wie, że to właśnie integracja wszystkich instalacji w domu. Nie wie też, że inteligentne rozwiązania mają mu w prosty sposób ułatwić zarządzanie instalacjami takimi jak ogrzewanie, czy oświetlenie. I właśnie na to należałby dość mocno zwracać klientom uwagę. Klient musi sobie zdawać sprawę po co ten system jest – powiedziała Agnieszka Buczkowska-Korlińska.

Maciej Turski dodał, że nawet jeśli klient ma pewną wiedzę w kwestii inteligentnych systemów, to zawsze warto tą wiedzę poszerzyć i dokładnie sprawdzić, jakie potrzeby ma dany inwestor. Klienci chcą mieć inteligentne rozwiązanie, ale potrzebują wsparcia doświadczonych firm.

Mogliśmy się też dowiedzieć, jakie potrzeby mają klienci oraz jakie mity, czy stereotypy związane są z inteligentnymi rozwiązaniami. 

Obecnie w pierwszej kolejności zwróciłbym uwagę na bardzo groźny mit – nie trzeba myśleć o automatyce na etapie budowy domu, można to zrobić później. To mylne przekonanie. Takie rozwiązania trzeba planować wcześniej, nawet jeśli rozwiązania bezprzewodowe są bardzo dobre. Mają one bowiem bardzo ograniczone funkcje. To jest to namiastka automatyki domowej - powiedział Maciej Turski. Uczestnicy dyskusji zwrócili jeszcze uwagę na mit dotyczący stabilności, wytrzymałości automatycznych systemów, czy kwestie związane z finansami. To system stabilny, o czym przekonaliśmy się z żoną w swoim domu. Jeśli system jest dobrej jakości, to będzie działał bez zarzutu - mówił Adam Bronikowski. Natomiast Krzysztof Sasin odniósł się do mitu, który mówi, że automatyka jest droga. Łączna kwota całego systemu będzie w efekcie tańsza niż pieniądze wydane na poszczególne instalacje. Smart jest tańsze, bo jest zespolone.

Architekci i producenci nie mieli żadnych wątpliwości, że w przyszłości inteligentne rozwiązania zdominują rynek i wejdą na stałe do listy podstawowych elementów wyposażenia. Inteligentne instalacje będą koniecznością. One są już koniecznością. Pozostaje na razie pewna obawa klientów, ale i samych architektów, aby sięgnąć po te rozwiązania, a świat tego od nas wymaga – tłumaczyła Agnieszka Buczkowska-Korlińska.

Podczas sesji poruszono kwestie przyszłości, a więc tego, jak ten inteligentny, zautomatyzowany dom będzie wyglądał za kilka czy kilkanaście lat. Jak to będzie wyglądało za sto lat? Myślę, że będziemy dążyć do stworzenia nowoczesnego inteligentnego domu, w którym poczujemy się jak u swojego dziadka czy babci. Dom zostanie doskonale wpisany w naturę, a całe to oprogramowanie gdzieś zniknie, nie odczujemy, że jest – mówił Grzegorz Goworek. Przyszłość inteligentnych domów to coraz większa symbioza między naturą, technologią a człowiekiem.

Z nowoczesnych technologii powinniśmy brać ile się da. Ale brać rozsądnie i zgodnie z tym co potrzebujemy zarówno teraz, jak i za kilka lat - dodał Bogusław Barnaś. 

Agnieszka Buczkowska-Korlińska wielokrotnie podkreślała także, obecnie przed architektami jest  ogromna praca do wykonania. Trzeba uczyć się i poznawać, jak zmienia się świat. My jako architekci nie możemy zostawać z boku. Musimy mieć wiedzę, którą przekażemy swoim klientom

W dyskusji udział wzięli: Bogusław Barnaś, architekt, BXB studio, Adam Bronikowski, właściciel, Grupa Projektowa HOLA, Agnieszka Buczkowska-Korlińska, architekt, założycielka, Inter-Arch Architekci, Grzegorz Goworek, architekt, właściciel, Studio O.organic design, Krzysztof Sasin, specjalista ds. nowoczesnych rozwiązań z zakresu automatyki budynkowej, ABB oraz Maciej Turski, właściciel, Futunext.

Partner Główny

Partnerzy

Partnerzy Wspierający

Patronat Medialny