Zobacz galerię [18 zdjęć]

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
05 gru 2018 16:59

Forum Dobrego Designu: goście specjalni o swojej pracy

VI edycja Forum Dobrego Designu za nami! Jedno z największych w Polsce wydarzeń poświęconych tematyce wzornictwa w Polsce zainaugurowały wystąpienia gości specjalnych: Adital Eli z Izraela, Umuta Yamata z Wielkiej Brytanii oraz Ricka Tegelaara z Holandii.

O 9:30 w Centrum Praskim Koneser rozpoczęła się szósta już edycja Forum Dobrego Designu. Uczestników imprezy powitali ze sceny Małgorzata Burzec-Lewandowska, Dyrektor wydawnicza, red.nacz. PropertyDesign.pl, Robert Posytek, Dyrektor wydawniczy/ redaktor naczelny Propertynews.pl oraz Justyna Łotowska, redaktor merytoryczny Forum Dobrego Designu.

Już na samym początku imprezy jej uczestnicy mogli wysłuchać inspirujących wystąpień światowej renomy designerów i architektów. 

Jako pierwsza wystąpiła Adital Ela - designerka z Izraela, wykładowca HIT (Holon Institute of Technology) i CEO marki Criaterra Earth Technologies. Adital specjalizuje się w tematyce projektowania zrównoważonego, eliminującego negatywny wpływ na środowisko, świadomego i odpowiedzialnego i od lat aktywnie promuję tę ideę, między innymi występując jako mówca konferencji TED. Podczas Forum Dobrego Designu opowiadała o swoich początkach jako projektant i tym, co zainspirowało ją do zrównoważonego projektowania.

- Czułam, że sposób w jaki się projektuje jest niewłaściwy. Zaczęłam podróżować po świecie w poszukiwaniu różnych wizji projektowania. W Indiach spotkałam sprzedawcę herbaty, który sprzedawał ją w małych glinianych kubkach. Klienci wypijają zawartość i wyrzucają je na ziemię. Jest to swego rodzaju najkrótszy cykl życia dla produktu - relacjonowała początki swojej przygody ze zrównoważonym projektowaniem i towarzyszące im inspirujące spotkania z lokalnymi tradycjami Adital. Architekt tłumaczyła czym zajmuje się jej marka i jaka przyświeca jej filozofia: Chodzi o to, aby współczesne technologie, naukę oraz współczesne rozumienie designu połączyć z tradycyjną wiedzą - przekonywała. 

Adital przybliżyła również sposób w jaki działa jej firma. - Zebrałam zespół profesjonalistów z różnych dziedzin i razem zaczęliśmy szukać źródeł materiałów, budując powoli łańcuch dostaw, opierający się całkowicie na materiałach, które są odpadami, a które jednocześnie są wartościowe - wyjaśniała.  - Jesteśmy przyzwyczajeni do mówienia o cyklu życia, mając na myśli rośliny i zwierzęta. Ja natomiast zachęcam również do przyjrzenia się cyklowi życia minerałów - mówiła z pasją Adital.

Drugi na scenie wystąpił Rick Tegelaar, projektant, któremu idea ekologicznego projektowania również jest szczególnie bliska. Rick lubi pracować z "niedocenianymi" materiałami takimi jak drewno odpadowe czy druciane siatki. O swoim podejściu i spojrzeniu na "stare materiały" mówił także podczas Forum:

- Kiedy myślimy o zrównoważonym projektowaniu, zazwyczaj mamy na myśli re-cyckling. W moim przypadku myślę, że bardziej chodzi o to, aby nie wyrzucać przedmiotów, a nawet zużywać ich mniej - przekonywał.

- W szkole zastanawiałem się jaka będzie moja rola jako designera. Myślałem, że jeśli mógłbym się po prostu skupić na używaniu prostych materiałów i nadawaniu im nowej wartości, byłoby to dla mnie odpowiednie - opowiadał o początkach swojej pracy jako projektant.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

CZYTAJ WIĘCEJ

Partner Główny

Partnerzy

Partnerzy Wspierający

Patronat Medialny