Giovanna Carnevali na FDD: o projektowaniu dla dzieci mobilnej kultury

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
17 sie 2017 15:22

Dr Giovanna Carnevali to włoska architekt i niezależna konsultantka. Dziedziny, w których się specjalizuje, to architektura współczesna i rozwój miast, dziedzictwo kulturowe i kuratorstwo, a także zarządzanie instytucjami zajmującymi się architekturą współczesną w Europie. 6 grudnia będzie jednym z gości Forum Dobrego Designu w Warszawie.

Giovanna Carnevali obecnie pełni funkcję dyrektora ds. konkurencji w firmie Strelka KB, niezależnym przedsiębiorstwie zajmującym się doradztwem architektonicznym, które tworzy wizje miast przyszłości i stara się zapewnić światu lepsze jutro.

W latach 2012–2015 była dyrektorem Fundacji Miesa van der Rohe w Barcelonie (Hiszpania), a także przewodniczącą kapituły Europejskiej Nagrody Architektonicznej im. Miesa van der Rohe, którą przyznaje się najlepszym projektom europejskiej architektury współczesnej. Jako dyrektor Fundacji Miesa van der Rohe stanęła na czele działań ukierunkowanych na rozwój nowej koncepcji Fundacji, która miała przydać jej bardziej międzynarodowego charakteru na podstawie krytycznej analizy zbiorów archiwum architektonicznego Fundacji. Inicjatywa ta zaowocowała wypracowaniem zasadniczej warstwy merytorycznej i podstawowych działań, a także zestroiła aktywność zespołu pracowników z wizją dr Carnevali dotyczącą podniesienia prestiżu Fundacji w Europie i na świecie.
Pod jej przywództwem odbyło się kilka wystaw, których była kuratorem. Ponadto przewodziła kapitule przyznawanej co dwa lata Europejskiej Nagrody Architektonicznej im. Miesa van der Rohe.

Oprócz tego dr Carnevali była organizatorką i przewodniczącą debat i konferencji odbywających się w 36 krajach uczestniczących w programie Komisji Europejskiej pod nazwą „Creative Europe” („Twórcza Europa”), jak również innych przedsięwzięć w takich krajach jak Rosja (Instytut Strelka w Moskwie), Chiny (Shenzhen Biennale) czy USA (MoMA w Nowym Jorku). W ramach przewodniczenia kapitule Europejskiej Nagrody Architektonicznej im. Miesa van der Rohe dr Carnevali stanęła na czele kilku inicjatyw Komisji Europejskiej dotyczących takich wydarzeń, jak choćby Biennale di Architettura di Venezia, a także była kuratorem wystaw związanych z Nagrodą, które odbyły się w 18 krajach europejskich.

Ponadto była członkiem Komitetów Zarządzającego i Doradczego Fundacji Miesa van der Rohe, zasiadając w nich wraz z innymi prestiżowymi członkami – przedstawicielami instytucji takich jak DAM (Deutsches Architekturmuseum), DAC (Dansk Architecture Centre), RIBA (Londyn), Architekturzentrum (Wiedeń), Architectural Foundation (Londyn) oraz NAi (Rotterdam).
Usprawniając komunikację i zwiększając rozpoznawalność medialną instytucji, z którymi współpracowała, dr Giovanna Carnevali napisała w 2013 i 2015 roku artykuły opublikowane w katalogach towarzyszących wystawom zatytułowanym „Europejska Nagroda Architektoniczna im. Miesa van der Rohe” oraz „Constructing Europe” („Budując Europę”), a także została zwyciężczynią „Otwartego zaproszenia do składania na ręce Unii Europejskiej wniosków w sprawie Nagród za lata
2015–2017”.

Pod jej redakcją ukazała się również książka zatytułowana „Geno(v)a: Developing and Rebooting a Waterfront City” („Gen(u)a: Nadmorskie miasto – Rozwój i nowy wiatr w żagle”).

Partner Główny

Partnerzy

Partnerzy Wspierający

Patronat Medialny