Granty na dizajn: wyjątkowe projekty spod kreski uznanych polskich designerów

Autor: Justyna Łotowska
29 lis 2019 10:27

Kończy się pilotażowy projekt „Granty na dizajn”. Inicjatywa łącząca cenionych projektantów wzorniczych z polskimi producentami mebli była formą wsparcia PARP w rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Efekty programu poznamy w trakcie Forum Dobrego Designu.

Pilotaż realizowało dwóch operatorów: CODE design oraz Stowarzyszenie Wzornictwo Przemysłowe Warmii i Mazur. Realizacja projektu rozpoczęła się w kwietniu 2018 roku i dobiega końca w grudniu bieżącego roku. Pilotaż pozwolił dwudziestu małym i średnim firmom opracować, stworzyć i wypromować autorskie kolekcje mebli we współpracy z profesjonalnymi projektantami i design managerami. Uczestnicy otrzymali także wsparcie doradcze i szkoleniowe w zakresie innych aspektów komercjalizacji nowych produktów. Wiele z nich wzbudziło uznanie na targach branżowych.

Efektem projektu "Design to dobre dla MSP" realizowanego przez Stowarzyszenie Wzornictwo Przemysłowe Warmii i Mazur, jest kolekcja 10 mebli dla 10 polskich firm z branży wyposażenia wnętrz, będąca wynikiem współpracy z polskimi designerami. Finałem była również promocja powstałych w ramach procesu kolekcji mebli w postaci wystawy „Trans:Forming Design from Poland” pokazywanej na Maison&Objet w Paryżu oraz na Warsaw Home. Wśród projektantów znaleźli się: Dorota Terlecka, Szymon Hanczar, Nikodem Szpunar, Anna Łoskiewicz, Dawid Grynasz, Marta Niemywska-Grynasz, Sylwia Kowalczyk-Gajda, Agata Kulik-Pomorska, Magdalena Kasprzyca i Zofia Strumiłło-Sukiennik. Firmy, które wzięły udział w programie to: Pagok Meble, Libra Sofa, Dolux-M, Kielecka Fabryka Mebli, Devo, ABM, Furniture Concept, Nord Mebel, Lech-Pol i Sikorski Supreme Furniture.

Drugim operatorem realizującym pilotaż było biuro strategiczno-projektowe CODE design. Również w tym przypadku projekt „Granty na dizajn” umożliwił polskim firmom meblarskim stworzenie unikalnych kolekcji z pomocą profesjonalnych projektantów i design managerów. W projekcie powstały: kolekcja mebli dla dzieci Kandu, zaprojektowana przez Jakuba Korfantego, siedzisko do aktywnego siedzenia od firmy Pilch Innowacje i Pawła Mularczyka, kolekcja stolików z siedziskiem przygotowanych przez Agę Przepiórzyńską dla przedsiębiorstwa Wicker, modułowa sofa MK desing i Klaudii Gołaszczyk, kompozycja modułowych mebli Aleksandra Palki dla firmy Prohan, zestaw składający się z leżanki, stolików oraz taboretów od Loftem i Michała Biernackiego, meble eventowe Amandy Walaszek od Adezo, zestaw mebli Kocot Kids dla dzieci przygotowany przez Agatę Gancarczyk, modułowy mebel B-Line projektu Michała Tokarskiego oraz zestaw nowoczesnych mebli skrzyniowych firmy Meble Olejnikowski, zaprojektowany przez Michała Kozłowskiego.

W trakcie Forum Dobrego Designu 2019 (5 grudnia 2019 r.) odbędzie się spotkanie podsumowujące efekty pilotażu. W dyskusji "Wzornictwo jako narzędzie wdrażania innowacji w firmach meblarskich – efekty pilotażu „Granty na dizajn” udział wezmą:

 Małgorzata Adamus, prezes, Stowarzyszenie Wzornictwo Przemysłowe Warmii i Mazur
 Izabela Banaś, zastępca dyrektora, Departament Analiz i Strategii, PARP
 Michał Biernacki, projektant produktu, Code design Sp z o.o.
 Magdalena Lubińska, Design Manager, Code design Sp. z o.o.
 Zosia Strumiłło-Sukiennik, projektant, Beza Projekt s.c. A. Łoskiewicz-Zakrzewska, Z. Strumiłło-Sukiennik

Moderacja:
Anna Forin, dyrektor, Departament Usług Proinnowacyjnych, PARP

Edycja FDD 2019 to 60 prelegentów, w tym wyjątkowi goście specjalni, ponad 20 dyskusji, wykładów i prezentacji, wystawa designerskich produktów i usług oraz warsztaty dla projektantów. W trakcie Forum Dobrego Designu odbędzie się także gala wręczenia nagród w 9. edycji konkursu Dobry Design 2020 z jury złożonym ze 150 architektów i projektantów wnętrz.

Agenda i rejestracja: www.forumdobregodesignu.pl

Partner Główny

Partnerzy

Partnerzy Wspierający

Patronat Medialny