III Forum Dobrego Designu - relacja z panelu "Współcześni nomadzi"

Autor: Marta Ustymowicz
10 gru 2015 16:06

Jak wygląda życie współczesnego nomady? Czym otaczają się ludzie prowadzący tak szybko zmieniający się tryb życia? Na te i wiele innych pytań poznaliśmy odpowiedzi podczas jednego z paneli dyskusyjnych, który odbył się w ramach III edycji Forum Dobrego Designu.

Michał Mazur, założyciel serwisu TrendNomad.com oraz trendwatcher poprowadził 9 grudnia 2015 roku podczas Forum Dobrego Designu panel dyskusyjny "Współcześni nomadzi". Tego popołudnia mogliśmy usłyszeć wiele ciekawych opinii na temat, jak wygląda życie współczesnego nomady, czym otaczają się ludzie prowadzący tak szybko zmieniający się tryb życia oraz czy design może pomagać im w odnajdywaniu poczucia bezpieczeństwa oraz stałości.

Praca coraz częściej wymaga od nas zmiany stylu życia na bardziej dynamiczne, przez częste zmiany zamieszkania nie możemy spokojnie osiąść w jednym miejscu. Szybko zmieniające się otoczenie, ludzie czy zwyczaje, sprawiają, że pojęcie "dom" nabiera nowego znaczenia. Coraz rzadziej też identyfikujemy się ze swoim domem na lata. Jesteśmy dziś bardzo pogubieni w przestrzeni. Współczesny nomada, aby poczuć się dobrze w nowym otoczeniu, w którym się znajduje, często przenosi do niego rzeczy, które zna. To pomaga odnaleźć się w przestrzeni" - mówiła dr Agnieszka Kurkowska. Dziś często mówi się, że my home is were my laptop is - dodał dr Jan Sikora.

Tezę tą potwierdziła Dominika Rostocka, twierdząc, że nasze rzeczy osobiste związane z pracą zawodową coraz częściej ograniczają się do laptopa. Dokumenty i kontakty przechowujemy w tzw. chmurze, przez co nie potrzebujemy już książek, notatników czy kalendarzy, ponieważ wszystko to oferuje nam komputer. To sprawia, że stajemy się coraz bardziej świadomymi konsumentami. Nomadyzm wymusza na nas korzystanie z rzeczy, które są naprawdę niezbędne. Nie sprzyja on gromadzeniu i przywiązywaniu się do przedmiotów - podkreślił Jak Sikora.

Istotnym elementem dyskusji był oczywiście design, dzięki któremu współcześni nomadzi mogą poczuć się częścią nowej przestrzeni. Jakub Majewski z Moomoo Architects zauważył, że miejsca tj. sieci restauracyjne, oferują nam przestrzeń identyczną niemal na całym świecie. Urządzone w ten sam sposób restauracje czy kawiarnie są miejscami budującymi poczucie wspólnoty i bezpieczeństwa. Dzięki przestrzeniom, które dobrze znamy łatwiej nam znieść bycie z dala od rodzinnego domu. Te znane elementy często przenosimy również do wnętrz nowych domów.

W dyskusji udział wzięli dr Magdalena Berlińska - designer i kierownik Zakładu Wzornictwa Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej, dr inż. arch. Agnieszka Kurkowska - Kierownik Zakładu Architektury Wnętrz Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej, Jakub Majewski oraz Łukasz Pastuszka - właściciele biura Moomoo Architects, Dominika Rostocka - architekt, designer i główny projektant w Creative Coop Architects oraz dr Jan Sikora - dyplomowany architekt wnętrz i wykładowca, założyciel i właściciel Pracowni Projektowej Sikora Wnętrza.

Panel dyskusyjny pozostawił po sobie lekki niedosyt informacji, z powodu ograniczenia czasowego. Na szczęście paneliści chętnie dyskutowali z gośćmi również poza salą wykładową. Pełna aula słuchaczy była dowodem na to, że nomadyzm jest sferą naszego życia, o której warto rozmawiać. 

Partner Główny

Partnerzy

Partnerzy Wspierający

Patronat Medialny