Jimi Ogden: gwiazda HGTV gościem Forum Dobrego Designu

Jimi Ogden: gwiazda HGTV gościem Forum Dobrego Designu

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
21 lis 2017 09:41

Artysta, stolarz i muzyk w jednym, prowadzący inspirujący program telewizyjny "Rzeczy OdNowa" będzie jednym z gości Forum Dobrego Designu. Zapraszamy na wykład Jimiego Ogdena 6 grudnia do Domu Towarowego Bracia Jabłkowscy.

Jimi Ogden  to muzyk, artysta, stolarz. Urodzony w York, jest absolwentem szkoły 3D Design and Sculpture, gdzie malował, rzeźbił w drewnie i metalu. Przez 13 lat tradycyjną metodą robił konie na biegunach. Prowadził sklep z rzeczami vintage i zajmował się odnawianiem mebli oraz prowadzeniem warsztatów rzeźbiarskich. Od ponad 20 lat jest także muzykiem -  wydał 8 albumów w Anglii i Japonii. Jego zespoły – The Lumberjack Cowboys Heartbreak Trucking Company i UR Penetrators są stałymi gośćmi na wielu festiwalach.

Od dwóch lat mieszka w Warszawie, gdzie uczy języka angielskiego, ma dwa zespoły muzyczne i własny warsztat stolarski, który na antenie HGTV mogą oglądać widzowie. W programie "Rzeczy Od-Nowa" pokazuje, jak przywrócić życie starociom, jak tworzyć designerskie rzeczy z niepotrzebnych przedmiotów.

Czy już jako dziecko ciągnęło cię do prac ręcznych?

Od najmłodszych lat tworzenie sprawiało mi ogromną radość. Proces powstawania rzeczy od idei do jego realizacji zawsze mnie fascynował. Miałem to szczęście, że nauczyciele szybko odkryli moje zainteresowania i zdolności manualne, zwłaszcza do pracy z drewnem, metalem czy tkaninami. Studiowałam rzeźbiarstwo i design 3D, gdzie nauczyłem się, że artyzm i ergonomia mogą iść w parze. 

Co robiłeś, zanim zamieszkałeś w Polsce?

Przez rok mieszkałem we Francji, gdzie pracowałem z ceramiką. Po powrocie do Wielkiej Brytanii zajmowałem się wieloma różnymi rzeczami, designem, projektowaniem wnętrz i architekturą. Przez 12 lat produkowałem także.... drewniane konie na biegunach! Odnawiałem również stare zabawki - przez ten cały czas nabrałem wielkiego respektu dla rzemieślników, ponieważ to bardzo trudna praca, - trzeba być nie tylko producentem, ale swoim własnym sprzedawcą, specjalistą od marketingu i rozwoju w jednym. 

Po tym, jak światło dzienne ujrzał mój 300 koń na biegunach, postanowiłem, że ponownie czas coś zmienić. Wróciłem do architektury, zajmowałem się zwłaszcza starymi budynkami, którym nadawano nowe życie. Nauczyłem się, że najlepsze efekty daje połączenie "starego" z "nowym", nadawanie blasku starym materiałom i sprzętom, łączenie starych metod i technologii z nowoczesnymi. 

Program "Rzeczy OdNowa", którego prowadzisz, jest nagrywany w twoim warsztacie w Warszawie. Jak ważne to dla ciebie miejsce?

Od zawsze miałem jakiś "warsztat" - to dla mnie bardzo istotne, aby mieć własne miejsce do pracy. W Wielkiej Brytanii zajmowałem się także tworzeniem takich warsztatów dla lokalnych społeczności, miejsc, w których mogą się spotykać i dzieci, i dorośli, gdzie można pomajsterkować i nauczyć się czegoś ciekawego. 

Kilka lat temu w moim życiu nastąpiła wielka zmiana - w Barcelonie poznałem moją obecną żonę, Jowitę, która jest Polką. Dwa lata temu postanowiliśmy zamieszkać w Warszawie. Nowy warsztat stworzyłem więc tutaj. Nagrywam w nim program telewizyjny, tworzę i wymyślam tam kolejne rzeczy, meble, oświetlenie. Projektuję także wnętrza kawiarni i restauracji. Organizuję warsztaty dla dzieci, w trakcie których mogą oderwać się od smartfonów czy tabletów i poznać przyjemność, jaka płynie z majsterkowania i pracy własnych rąk. 

Kiedy ludzie pytają mnie "jaki styl lubisz najbardziej", zawsze odpowiadam, że najciekawsze jest połączenie nowoczesnego designu z tradycyjnymi technikami. W dzisiejszym cyfrowym świecie ważne jest, aby nie zapomnieć, że własnych rąk można używać także do pracy i że przez rękodzieło można rozwijać nie tylko praktyczne zdolności, ale i siebie samego.

Jimi Ogden wygłosi w trakcie Forum Dobrego Designu wykład "Tworzenie i wytwarzanie – znaczenie tych działań we współczesnym cyfrowym świecie. Ponowne wykorzystanie materiałów ratunkiem dla współczesnego społeczeństwa, które przywykło do wyrzucania rzeczy". Weźmie także udział w dyskusji "Re-design. W stronę zrównoważonej przyszłości".

ZAREJESTRUJ SIĘ, ABY WZIĄĆ UDZIAŁ W FORUM

ZOBACZ AGENDĘ

Partner Główny

Partnerzy

Partnerzy Wspierający

Patronat Medialny