Natura we wnętrzu: Karolina Kudłacik mówi, jak ją do niego wprowadzić

Autor: Katarzyna Masłowska
27 lis 2019 09:17

Zamiast naśladować naturę postarajmy się trochę bardziej ją chronić, choćby małymi kroczkami. Szersze włączenie reusingu i recycklingu z pewnością wyjdzie na dobre i naturze i trendowi biophilic design – mówi Karolina Kudłacik, projektantka ogrodów i wnętrz, prelegentka na Forum Dobrego Designu 2019.

Jak dobrze zaprojektować przestrzeń?

Karolina Kudłacik: Dobrze zaprojektowane wnętrze, niezależnie od tego czy chodzi o przestrzeń wewnętrzną, czy zewnętrzną, musi spełniać jeden podstawowy warunek – być dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Styl, moda, czy nawet ergonomia nie nie powinny mieć aż takiego wpływu, jak nawyki i przyzwyczajenia odbiorcy. Ja osobiście preferuję eklektyzm, swobodną mieszankę stylową dającą najwięcej swobody zarówno w kształtowaniu, ale i późniejszych zmianach wnętrza.

Na czym polega biophilic design? Czy ten trend jest obecnie zauważalny, czy wzrasta zainteresowanie funkcjonalnym i pięknym urządzeniem balkonu, ogrodu lub kącika z roślinami we wnętrzach?

Najkrócej rzecz ujmując biophilic design polega na wprowadzaniu natury do wnętrz. Odbywa się to poprzez zastosowanie żywych roślin, naturalnych materiałów, ale również ich imitacji. Duża w tym zasługa mody i mediów – wychodzą piękne książki poświęcone uprawie i zastosowaniu roślin, pojawiają się coraz częściej artykuły, audycje i programy poruszające ten temat. Myślę że to ludzi ośmiela do własnych eksperymentów z uprawami, ale też daje im niezbędną do tego wiedzę.

Jak wprowadzić zieleń do wnętrz, nawet tych o małym metrażu?

Na szczęście rośliny to surowiec bardzo plastyczny. Oprócz tradycyjnych paprotek, na parapecie, można uprawiać cieniolubne rośliny, nawet w ciemnych pomieszczeniach, pnącza na ścianach i sufitach, a nawet mini lasy z słojach, które zmieszczą się w każdej przestrzeni.

<<<Zarejestruj się na Forum Dobrego Designu 2019>>>

Wydaje mi się też, że rynek odpowiedział na tę potrzebę, pojawia się coraz więcej systemów do uprawy roślin domowych – stelaży, stojaków, przepierzeń czy mini szklarenek, tak więc dobierzemy rozwiązanie do każdego wnętrza. Sprawę dodatkowo ułatwiają specjalne systemy oświetlenia, którymi możemy dopieścić nasze rośliny, nawet bez dostępu do odpowiedniej ilości światła dziennego.

Jakie korzyści wynikają z projektowania w zgodzie z naturą?

Korzyści mógłby przynieść biofilic design, gdybyśmy postarali się poszerzyć jego definicję o aspekt moralny. Może zamiast stolika z nowego drewna zastosować stary taboret po babci? On też jest z drewna, wystarczy go oczyścić, a obejdzie się bez wycinania kolejnych drzew. Zamiast poduszki w modny naturalny print kupmy w lumpeksie starą lnianą zasłonę i uszyjmy sobie 5 poduszek. Zamiast naśladować naturę postarajmy się trochę bardziej ją chronić, choćby małymi kroczkami. Szersze włączenie reusingu i recycklingu z pewnością wyjdzie na dobre i naturze i trendowi.

Karolina Kudłacik, urodzona w 1971 roku w Warszawie projektantka ogrodów i wnętrz. Ukończyła wystawiennictwo, projektowanie mody i tkaniny artystycznej na WSSS w Poznaniu oraz projektowanie domu z ogrodem na warszawskiej SGGW. Projektuje ogrody, domy i mieszkania. Bierze udział w programach edukacji kulturalnej, prowadzi zajęcia artystyczne dla młodzieży i dorosłych we współpracy z Wawerskim Centrum Kultury, szkołami oraz w autorskiej Pracowni Plastycznej „Jajko”. Prowadzi na kanale Domo+ własny program „Rośliny Karoliny”, poświęcony metamorfozom wszelkich przestrzeni zielonych: ogrodów, balkonów , tarasów czy oranżerii. Ceni rośliny za piękno jakie wnoszą do codzienności, ale też zajadle tropi praktyczne, użytkowe zastosowania roślin ozdobnych. Wierzy głęboko w ideę biofilii, popiera czynnie hortiterapię, wspiera projekty permakulturowe. Nie lubi banału i marnotrawstwa. Fanka recycklingu, reusingu i nieoczywistego piękna starych przedmiotów. Ceni tradycję i dobre rzemiosło, nie lubi minimalizmu, ale nie ulega konkretnemu stylowi. Uważa, że jej projekty mają przede wszystkim podkreślić indywidualność odbiorców. Hołduje zasadzie iż piękne, zielone otoczenie może i nie zmieni naszego życia, ale z pewnością uczyni je przyjemniejszym.

Partner Główny

Partnerzy

Partnerzy Wspierający

Patronat Medialny