Panel dyskusyjny "Czym jest dobry design?" Retransmisja z Forum Dobrego Designu 2013

Autor: Justyna Łotowska
11 lut 2014 08:57

Zapraszamy do obejrzenia retransmisji panelu dyskusyjnego "Czym jest dobry Design", który odbył się w czasie Forum Dobrego Designu 10 grudnia 2013 r. w Warszawie.

Temat dyskusji: Czym jest dobry design? Dlaczego warto stawiać na współpracę z projektantami wzornictwa i jak dzięki tej współpracy stworzyć dobry produkt?

Miejsce: Forum Dobrego Designu, 10 grudnia 2013 r.

Organizator: serwis Dobrzemieszkaj.pl i magazyn Dobrze Mieszkaj

Moderator: 

Ewa Trzcionka - redaktor naczelna „Design Alive” – portalu i kwartalnika pięknych idei. Inicjatorka Design Alive Awards, pierwszych w Polsce nagród za kreatywne myślenie w kategoriach animator, strateg i kreator. Założyła i prowadziła Żywą Galerię Designu w Zamku Cieszyn, gdzie od 2007 roku prezentowano najlepsze polskie projekty. 

Uczestnicy dyskusji:

Jadwiga Husarska-Sobina - projektant produktu, mebli oraz grafiki. Absolwentka i konsultantka na Wydziale Form Przemysłowych Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studiowała Design w Lahti Institute of Design w Finlandii oraz na University of Arts and Design w Budapeszcie. Finalistka Fortis Young Design 2008 organizowanego przez IWP. Od 2010 projektuje dla Paged S.A. i kieruje działem Rozwoju Produktu, współtwórca Paged Design Collecion. Jej projekty są sprzedawane na całym świecie i wystawiane co roku na największych targach designu w Mediolanie, Sztokholmie, Kolonii itd.  W lipcu 2012 została odznaczona przez UNDP tytułem „Aniołem ekonomii społecznej” za wsparcie w rozwoju marki WellDone na rzecz Fundacji Być Razem. Na swoim koncie ma ponad 30 wdrożonych produktów.

Magda Kochanowska - z wykształcenia jest projektantem, a także autorką licznych publikacji dotyczących wzornictwa w pismach specjalistycznych i popularnych. Zajmuje się krytyką i teorią designu, a także metodologiami designu. Od 2005 roku pracuje jako wykładowca na Wydziale Wzornictwa warszawskiej ASP (doktorat obroniła w 2010 roku), gdzie prowadzi zajęcia na poziomie studiów licencjackich i magisterskich. Od blisko dziesięciu lat jest redaktorem w kwartalniku projektowym „2+3D”. Realizowała polskie i międzynarodowe projekty wystawiennicze w kraju i zagranicą. Pracuje jako niezależny konsultant. Pomaga firmom nawiązywać i rozwijać współpracę z projektantami oraz przenosić projektowe metody działania i tzw. myślenie projektowe oraz myślenie wizualne (design thinking, visual thinking). Jest członkiem Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych należącego do międzynarodowej organizacji projektantów BEDA.

Lidia Kowalska-Getler - Business Development Manager w firmie Marbet Style, z wykształcenia magister inżynier, z zawodu manager rozwoju biznesu, z doświadczenia strateg, z urodzenia naturalny lider. Wraz z grupą zaangażowanych osób przeprowadziła w firmie Marbet prawdziwą rewolucję wprowadzając jedną z najnowocześniejszych metod zarządzania: design management. Zaprosiła do współpracy instytucje: Instytut Wzornictwa Przemysłowego i Zamek Cieszyn, a także głośne nazwiska ze świata designu: m. in Tomasza Augustyniaka, Michała Latko, Maję Ganszyniec i Krystiana Kowalskiego. Współpraca designerów i producenta przebiegła książkowo, a w jej wyniku jesienią 2013 odbyła się premiera nowych produktów Marbetu w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego.

Michał Piernikowski – dyrektor Łódź Design Festival. Entuzjasta działań miejskich i projektowania. Inicjator i współorganizator wielu projektów związanych z przemysłami kreatywnymi, m.in.: Festiwalu Reklamy Ad Days, Konferencji Przemysły Kreatywne, Art_Inkubatora czy Fotofestiwalu. Współzałożyciel Łódź Art Center, członek zespołu realizującego w Łodzi działania popularyzujące szeroko rozumiany design.

Anna Rumocka – doktorantka nauk ekonomicznych, pracę poświęca diagnozie sektora kreatywnego i roli otwartych projektów skojarzonych w jego rozwoju, kierownik projektu „Dumni z polskich mebli” promujący polski przemysł meblarski i wzornictwo, autorka wielu publikacji.

Tomek Rygalik - w 1999 roku ukończył wydział wzornictwa przemysłowego na Pratt Institite w Nowym Jorku. Po ukończeniu studiów współpracował jako konsultant z wieloma firmami projektowymi w Stanach Zjednoczonych, w tym z Kodakem Polarioidem, Mtv, PerkinElmer, Dentsply, Unilever, Dupont, itd. W 2003 roku rozpoczął studia magisterskie na Royal College of Art. Po ich ukończeniu w 2005 roku został pracownikiem naukowym w zespole badawczym przy RCA.  W tym samym czasie założył własne studio projektowe z siedzibą w Londynie i Łodzi. Od 2008 prowadzi zajęcia na ASP (Platforma PG13), a w 2009 na stałe przeniósł się do Warszawy.  Od 2010 do 2012 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Comforty, wiodącej polskiej marki meblowej. Wśród prac zrealizowanych przez Studio Rygalik znajdują się projekty dla takich firm jak Dupont/Corian, Moroso, Artek, Iker, Noti, ABR, Heal, Ideal Standard, Pfleiderer i Bozar oraz projekty przygotowane specjalnie na Prezydencję Polski w UE. 

Piotr Voelkel – przedsiębiorca, inżynier z wykształcenia, znawca sztuki i promotor polskiego designu, mecenas wielu projektów kulturalnych i edukacyjnych. Współwłaściciel Grupy Kapitałowej Vox - firm z branży wykończenia i aranżacji wnętrz. Założyciel  School of Form – pierwszej w Polsce międzynarodowej uczelni wyższej projektowania. Program studiów oparty jest na autorskim programie Lidewij Edelkoort. Współwłaściciel  Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej  oraz Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa. Współtwórca Concordia Design – centrum designu i kreatywności w Poznaniu. Założyciel  Fundacji Vox-Artis Promocji Polskiej Sztuki Współczesnej.  Prezes Wielkopolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, którego kolekcja współtworzy stałą ekspozycję sztuki współczesnej w poznańskim Muzeum Narodowym. 

 

 

Partner Główny

Partnerzy

Partnerzy Wspierający

Patronat Medialny