Projektowanie dostarcza mi prawdziwych emocji

Projektowanie dostarcza mi prawdziwych emocji

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
22 lis 2016 10:07

Henrik Pedersen jest jednym z najbardziej uznanych duńskich projektantów. Choć karierę zaczynał od projektowania mody, dzisiaj jego główne obszary działalności to meble i oświetlenie. 7 grudnia będzie gościem specjalnym Forum Dobrego Designu.

Henrik Pedersen zaczynał swoją karierę w 1990 roku od uzyskania dyplomu projektanta mody. W 1996 roku założył własną pracownię projektową 365º skupiającą się na projektach modowych i graficznych.

Swoją przygodę ze wzornictwem przemysłowym rozpoczął od projektów akcesoriów kuchennych. Już wkrótce okazało się jednak, że jego wielką miłością jest projektowanie lamp – pierwsza duża kolekcja lamp powstała w roku 2007. Do dziś zresztą projektowanie oświetlenia to ważna część jego pracy – współpracuje przy ich tworzeniu z tak znanymi markami jak Frandsen czy Bolia. Rok później, roku 2008 powstała pracownia 365º north, specjalizująca się w projektowaniu lamp, ale także mebli. Od tego czasu Henrik Pedersen rozpoczął też długofalową współpracę z BoConcept - dla tej duńskiej marki stworzył kilkadziesiąt projektów, w tym fotel Imola - jedną ze współczesnych ikon duńskiego wzornictwa.

- Czy design naprawdę coś znaczy? Może i nie, ale jest całym moim życiem - mówi Henrik Pedersen. - Projektowanie form i ich funkcji z myślą o ich nowych możliwościach dostarcza mi prawdziwych emocji. Chociaż zaczynałem jako projektant mody, szybko zająłem się projektowaniem graficznym, a wkrótce również wzornictwem przemysłowym.

Jak Henrik Pedersen radzi sobie z taką wielością obszarów zainteresowań twórczych?
- Myślę, że jeśli odebrało się wykształcenie w jakiejkolwiek dziedzinie związanej z designem, „przełączenie się” z jednej branży do drugiej nie powinno być wielkim problemem – mówi. – W każdej z nich mamy w końcu do czynienia z myśleniem projektowym.

Globalne inspiracje, duńskie korzenie
Jak sam o sobie mówi, jego projekty reprezentują rys neoskandynawski, z inspiracjami z Londynu czy Amsterdamu, łączą różne stylistyki, materiały i funkcje, choć efektem końcowym zawsze jest prosty i "czysty" design".

Moja życiowa filozofia to nie odchodzić od projektu dopóki nie mam absolutnej pewności, że jest właśnie taki, jaki być powinien. Design to moja pasja, dlatego nie wyobrażam sobie, bym miał robić coś innego – dodaje projektant.

Z czego jest najbardziej dumny? Oprócz projektów stworzonych dla BoConcept z pewnością są to lampy.

– Projektowanie oświetlenie to znakomita szkoła designu – wyjaśnia. – W przypadku mebli musimy wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników typowo praktycznych, związanych z ergonomią. Tu ich prawie nie ma – zostaje czysta zabawa formą.

Pytany o źródła inspiracji udziela odpowiedzi tyleż zaskakującej, co świetnie pokazującej z bliska sam proces projektowania:
- Szczerze mówiąc bardzo często inspirują mnie po prostu przedmioty widziane z bliska. Patrzę na rączkę jakiegoś sprzętu kuchennego w mojej kuchni i nagle wiem, w jaki sposób powinien wyglądać mebel lub lampa, nad którą pracuję. Tak było w przypadku fotela Imola, który zaprojektowałem dla BoConcept – inspiracją do jego projektu była piłeczka tenisowa. Jeśli przetniemy ją wzdłuż białej linii i usuniemy część z góry i z dołu, pozostanie nam właśnie bazowa forma fotela. Ciekawi mnie także bardzo, kiedy przedmioty z bliska wydają się być czymś zupełnie innym niż są w rzeczywistości – to dla mnie stałe źródło inspiracji. Bardzo często myślę również o rzeczach nie w całości, ale o pewnych ich elementach. Mam chociażby pomysł na nogę mebla, jakiś nowy materiał albo specyficzną funkcję przedmiotu. Od tego szczegółu zaczynam rysunek, traktując to jako źródło inspiracji dla całości. Idea przedmiotu przychodzi wtedy sama – dodaje.

7 grudnia 2016 roku Henrik Pedersen będzie gościem Forum Dobrego Designu, wyjątkowego wydarzenia ze świata wzornictwa, którego organizatorem jest magazyn Dobrze Mieszkaj. W czasie inauguracyjnego wykładu opowie o źródłach swoich inspiracji i postrzeganiu roli designu w szybko zmieniającym się świecie. 

ZAREJESTRUJ SIĘ ABY WZIĄĆ UDZIAL W FORUM DOBREGO DESIGNU

ZOBACZ AGENDĘ

Partner Główny

Partnerzy

Partnerzy Wspierający

Patronat Medialny