Projektowanie naturą - trend, potrzeba, przyszłość?

Autor: Anna Usakiewicz
05 gru 2019 14:59

Zieleń we wnętrzach - technologie, możliwości i nowe rozwiązania dotyczące biophilic design to zagadnienia, wokół których toczyła się dyskusja "Projektowanie zgodnie z naturą".

Projektowanie w zgodzie z naturą podbiło serca polskich architektów, designerów i samych użytkowników. To obecnie niezwykle popularny trend, ale i spore wyzwanie dla projektantów. O tym jak projektować w duchu eko, jak wprowadzić zieleń do wnętrza, a także na jakie trudności napotykają architekci i czego oczekują inwestorzy rozmawiano w gronie specjalistów, którzy nie tylko w swojej profesjonalnej pracy, ale również prywatnym życiu szczególnie cenią naturę i przyrodę, a jej walory i nieocenione możliwości wykorzystują w realizowanych projektach.

Zgodnie z hasłem dyskusji, prelegenci podjęli się znalezienia odpowiedzi na pytanie czy projektowanie zgodnie z natura to tylko trend, czy również potrzeba, a może tak właśnie będzie wyglądać przyszłość projektowania naszych domów i biur oraz otaczającej nas przestrzeni w sferze mieszkalnej, ale również miejskiej. Przytoczone przez prelegentów przykłady na to jak wprowadzić naturę do wnętrz były wstępem do dalszej, szerszej debaty skoncentrowanej wokół idei biophilic design. Uczestnicy dyskusji podkreślali, że wśród inwestorów ciągle widać sceptycyzm co do wprowadzania natury, żywych roślin do projektów wnętrza. Widać bardzo wyraźny wzrost liczby realizacji, w których wykorzystuje się rośliny – mówiła Beata Dziedzic. – Jednak nadal jest widoczny też pewnie opór, inwestorzy ciągle „boją się” tych roślin. Podkreślała jednocześnie, jak ważne jest realizacja i dobre wykonanie projektu, które są najważniejszym argumentem, aby przekonać inwestorów i w efekcie przyczynić się do wzrostu realizacji. Również Katarzyna Kusiak wyraziła opinię, że biura zamawiają projekty, które pozwalają stworzyć miejsca przyjazne użytkownikom i takie zapotrzebowanie jest widoczne. Jak zauważyli eksperci obecnie jesteśmy w sytuacji, że inwestorzy chcieliby mieć woków siebie zieleń, ale jeszcze nie postrzegają tego trendu jako „must have”. Wszyscy chcą żeby ich biura miały ludzką twarz – zaznaczała Karolina Kudłacik. – Niestety zapomina się o serwisowaniu roślin, o tym jak ważny jest dostęp światła dziennego, a myśli się tylko o efekcie końcowym. Prelegenci mocno podkreślali, że biophilic design, to nie tylko kopiowanie trendów z magazynów, ale przede wszystkim szacunek dla roślin.

W dyskusji poruszone zostały tak istotne obecnie zagadnienia jak ekologia i zagrożenia dla planety związane z zanieczyszczeniem środowiska oraz zmianami klimatycznymi. Jesteśmy w pułapce konsumpcji – zauważał Rolad Stańczyk. – Z kolei ekologia stała się towarem na sprzedaż, bowiem brakuje nam globalnej wiedzy na temat tego co i w jakiej skali najbardziej szkodzi środowisku. Podstawą myślenia ekologicznego jest ratowanie planety – podkreślał. Zdaniem uczestniczących w dyskusji ekspertów odpowiedzią na te zagrożenie może być właśnie projektowanie zgodnie z natura, ale też proekologiczne postawy jak zero waste, less waste, czy zasada trzech „R”, czyli reduce, reuse, recycle.

Jak zaznaczała Beta Dziedzic, projektowanie w duchu less waste jest coraz bardziej popularne. -Powstaje wiele budynków certyfikowanych, które są ekologiczne, mniej energochłonne. Z kolei Agata Frątczak podzieliła się spostrzeżeniem, że inwestorzy z sektora biurowego są coraz bardziej świadomi tego, że wnętrze zaprojektowane w nurcie biophilic design da wytchnienie ich pracownikom, sprawi, że będą bardziej kreatywni. Jednak nadal niechętnie uwzględniają to w budżetach: starają się używać tańszych materiałów, aby wystarczyło na rośliny - wyjaśniała.

W dalszej części dyskusji podjęto temat terapeutycznego wpływu roślin na człowieka. Mocno to widać przy dzieciach – podkreślała Katarzyna Kusiak. – Często projektuję moim klientom na przykład miniwarzywniak dla ich dzieci – to jest żywa lekcja biologii. To ważne by od najmłodszych lat zwracać uwagę na nasz związek z przyrodą.

Wątkiem podsumowującym dyskusję było zagadnienie zieleni w biurach. Uczestnicy dyskusji dzielili się doświadczeniami w kwestii tego, jak można zapewnić pracownikom biur kontakt zielenią, wymieniając m.in. popularne zielone ściany, ale także podkreślali jak ważne jest zapewnienie światła dziennego w biurach, jako warunek konieczny wprowadzenia zieleni.

W dyskusji udział wzięli:

Beata Dziedzic, właścicielka, Wertykalni.pl
Agata Frątczak, architekt wnętrz, współzałożycielka, Madama
Karolina Kudłacik, projektantka zieleni, prowadząca program „Rośliny Karoliny”, Domo+ 
Katarzyna Kusiak, architekt krajobrazu, prowadząca program „Twój kawałek ogrodu”, Domo+
Anna Piotrowska, właścicielka, Biophilic Studio Anna Piotrowska
Roland Stańczyk, architekt wnętrz, RS Studio Projektowe

Moderacja: Justyna Siejka, Home Sweet Home PR

Partner Główny

Partnerzy

Partnerzy Wspierający

Patronat Medialny