Projektowanie to tworzenie miejsca dla życia

Autor: Katarzyna Masłowska
04 lis 2019 12:02

O idei holistycznego projektowania, trendach i ponadczasowych materiałach wykończeniowych rozmawiamy z arch. Grzegorzem Goworkiem ze STUDIO.O. organic design.

Odpowiednie proporcje, całościowe spojrzenie na dom, wnętrze i otoczenie oraz ponadczasowe, dobrej jakości materiały – na te elementy tworzenia projektu zwraca uwagę arch. wnętrz Grzegorz Goworek ze Studio.o. organicdesign. Architekt poprowadzi interesującą dyskusję pt. "Dom, który zbliża mieszkańców", w ramach Forum Dobrego Designu w Warszawie 5 grudnia 2019 r. 

Proszę opowiedzieć o Państwa idei projektowania?

Grzegorz Goworek: W projektowaniu bardzo ważne jest stworzenie miejsca do życia. Nie można zaprojektować samej bryły budynku w oderwaniu od otoczenia i wnętrza. Ta filozofia projektowania jest bliska zarówno mnie, jak też głównej projektantce Studio.O. - arch. Adze Kobus. Zawsze myślimy o projektowaniu architektonicznym kompleksowym, które bardzo często zaczyna się od bryły i przechodzi poprzez wnętrze do krajobrazu.

Współdziałanie, uzupełnianie się zamkniętych i otwartych przestrzeni i brył przynosi bardzo ciekawe efekty. Oddziałuje na zmysły, potęguje wrażenia estetyczne, podnosi komfort życia. Prace projektowe nad wnętrzem, budynkiem i krajobrazem w naszej pracowni przebiegają równocześnie i eksperymentalnie nad tymi wszystkimi trzema przenikającymi się przestrzeniami. W efekcie tworzymy ergonomiczną i komfortową przestrzeń do życia.

Jakie trendy, Pana zdaniem, obowiązują w urządzaniu wnętrz?

Co kraj to obyczaj i co roku są jakieś nowe trendy. My raczej stronimy od nich, stawiamy na rozwiązania, które się nie starzeją. Ponadczasowe są przede wszystkim dobrej jakości materiały – kamień, drewno, szkło, wysokiej klasy oświetlenie. Wszystkie elementy, które są wytworem mody, są w stanie przetrwać próbę czasu, ale dowiadujemy się o tym po wielu latach, podczas reedycji projektów, a nie podczas ich pierwszego wytworzenia. Staramy się korzystać z takich rozwiązań, które mają szanse stać się ikonami designu. Wprowadzamy w swoich projektach takie elementy, które będą ponadczasowe, czyli patynują się, a nie po prostu starzeją. Dobieramy materiały, które z biegiem czasu nabierają uroku i naturalnego piękna.

Co jest najważniejsze we współpracy na linii architekt – inwestor?

Mieliśmy szczęście pracować z wieloma klientami, którzy dokonali tzw. auto briefingu. Kiedy przychodzi do nas klient zdecydowany, który wie czego chce – to znacznie ułatwia nam pracę. Z drugiej strony ważne jest, kiedy inwestor ma pewną dozę elastyczności, co umożliwia nam dołożenie do jego pomysłu i wyobrażenia, naszego unikalnego stylu.

Kiedy projektant jest tylko ołówkiem inwestora, to przestaje być projektantem, staje się kreślarzem, który po prostu odwzorowuje. Do projektanta przychodzi się po to, żeby na ogólną wizję domu nałożył swój filtr, doświadczenie, wiedzę i wsparł oczekiwania klienta, tworząc coś, co będzie idealnie dostosowane. W naszym przypadku staramy się, aby to było ponadczasowe.

Jakie są Państwa ulubione materiały?

Bardzo lubimy materiały naturalne, chociaż coraz częściej odchodzimy od nich na rzecz materiałów imitujących drewno czy kamień. Dlaczego? Nasi inwestorzy są bardzo zabiegani, mają mało czasu dla siebie i tym samym nie chcą poświęcać czasu na konserwację. Stąd często stawiamy na produkty imitujące naturalność, ale dobrej jakości.

Są one niejednokrotnie znacznie droższe niż materiały naturalne. Tak jak Dekton (spiek kwarcowy) lub deska kompozytowa Rehau są droższe od naturalnego kamienia i desek tarasowych z drewna egzotycznego, ale ich wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, plamy, przebarwienia jest ogromna – bardzo ułatwia życie i codzienną konserwację.

We wnętrzach stawiają Państwo na minimalizm, ograniczoną paletę kolorów...

Obecnie stawia się na bardziej wyraziste barwy. 2-3 lata temu mieliśmy sławne monstery na wszystkich możliwych artykułach wykończenia wnętrz. Są nadal widoczne, czyli przetrwały próbę czasu, ale powoli się od nich odchodzi. Do łask wracają też kolory związane ze stylem art deco: głęboka zieleń, skóry w odcieniach naturalnych, sarnim, rudości. Podobają nam się, ale projektowane przez nas wnętrza są nieco spokojniejsze. Nie lubimy się rozpraszać mnogością kolorystyczną, wolimy małe detale, które ożywiają przestrzeń.

Wnętrze ma być tłem do życia dla człowieka – on jest punktem centralnym i stosowane barwy i faktury czy światło ma pobudzać zmysły, a w odpowiednim momencie pozwolić się też zrelaksować. Stąd nasze zamiłowanie do stonowanych barw. Lubimy też kontrasty i przechodzenie barw dużymi przestrzeniami. Eksperymentujemy i tworzymy wnętrza za pomocą formy i tekstury stosowanych materiałów. Dlaczego? Sądzę, że duże, płaskie powierzchnie, które nie są trójwymiarowe w nawet niewielkim detalu szybko się nudzą. Podłoga, która ma chociaż delikatną fakturę, podczas chodzenia po niej boso pobudza zmysły. Ściany, które są obłożone różnego rodzaju okładzinami laminowanymi czy fornirowanymi także pobudzają kreatywność. Dodatkowym elementem, który jest nie do przecenienia we wnętrzu jest światło. Wydobywa ono z każdej faktury niepowtarzalny urok. Słońce operujące w inny sposób o różnych porach dnia. Sprawia, że materiał za każdym razem wygląda nieco inaczej. Ważne jest dla nas, aby światło „grało”, dawało niewielkie cienie, pobudzało zmysły.

 STUDIO.O.

arch. wnętrz Aga Kobus i Grzegorz Goworek
Od 2006 roku projektujemy wnętrza, budynki jednorodzinne, krajobraz oraz meble o marce MUF. Interesuje nas człowiek. Jego potrzeby, przyzwyczajenia, dążenia w zderzeniu z materią życia codziennego. Zajmujemy się tworzeniem przestrzeni do życia człowieka. Najlepiej sprawdzamy się w kompleksowym projektowaniu. Poczynając od projektu domu, idealnej jego lokalizacji na działce i znalezieniu najlepszych powiązań, połączeń krajobrazu okalającego budynek z precyzyjnie przemyślaną koncepcją wnętrza. STUDIO.O. to pracownia ludzi w pełni zaangażowanych w proces projektowy, tworzących zespół do kompleksowej obsługi inwestycji.

Fot. STUDIO.O. Aga Kobus

Partner Główny

Partnerzy

Partnerzy Wspierający

Patronat Medialny