Przedsiębiorco, możesz liczyć na wsparcie: PARP na Forum Dobrego Designu 2018

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
11 gru 2018 09:53

O możliwościach finansowego wsparcia dla firm, które zaczynają swoją przygodę z designem lub chciałaby rozszerzyć swoją działalność w zakresie wzornictwa mówiły w trakcie FDD 2018 reprezentujące Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości Anna Forin, Izabela Banaś i Monika Karwat-Bury.

Z przeprowadzonych przez PARP badań ("Diagnoza stanu designu w Polsce") jasno wynika, że aż 73% respondentów, wśród których znaleźli się przedsiębiorcy, projektanci i design menadżerowie uważa, że bez dobrego wzornictwa trudno dzisiaj odnieść sukces rynkowy. Jednocześnie aż 42,9% badanych przyznało, że polskich firm nie stać na usługi związane z designem. Lekarstwem na ten stan rzeczy z pewnością mogą być programy związane z inwestowaniem w design, które oferuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Krótkie warsztaty przybliżające tę interesującą tematykę poprowadziły w trakcie Forum Dobrego Designu 2018 roku reprezentujące PARP Anna Forin, Izabela Banaś i Monika Karwat-Bury.

Pierwszym z omówionych działań był konkurs 1.4. POPW Wzór na konkurencję, który startuje w kwietniu 2019 roku. Jego celem jest wzmocnienie konkurencyjności mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw poprzez zwiększenie ich potencjału w zakresie zarządzania wzornictwem oraz wzrost wykorzystywania designu w działalności. Głównym przedmiotem wsparcia będzie tu koszt usługi audytu wzorniczego, przedsiębiorcy będą mogli się więc ubiegać o pokrycie kosztów analizy swojej działalności pod kątem potencjału i potrzeb wzorniczych. W pierwszym etapie przedsiębiorcy będą mogli otrzymać do 100 tys. zł na ten cel. PARP przewiduje także drugi etap, w którym aż 3 mln zł przeznaczone zostanie na doradztwo oraz inwestycyjną pomoc regionalną. W konkursie startować mogą przedsiębiorcy z Polski Wschodniej (woj. lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie). 

Kolejne wsparcie dla przedsiębiorców, które zostało omówione w trakcie prezentacji związane jest z programem 2.3.5. POIR Design dla przedsiębiorców. Ma on na celu wsparcie firm w opracowaniu nowego projektu wzorniczego, dzięki któremu zostanie wdrożony nowy projekt (lub ulepszony dotychczasowy). W zakresie wsparcia znalazło się zarówno doradztwo, jak i realizacja inwestycji początkowej niezbędnej do wdrożenia produktu. O dofinansowanie mogą ubiegać się przedsiębiorcy z Polski z wyłączeniem województw Polski Wschodniej. Minimalna wartość dofinansowania to 51 tys. zł, maksymalna - aż 425 tys. zł. 

W trakcie prezentacji Anna Forin, Izabela Banaś oraz Monika Karwat-Bury z PARP-u omawiały także pilotażowy program "Granty na dizajn". Ma on na celu przetestowanie wsparcia dla firm z branży meblarskiej w pierwszych krokach do zaprojektowania i wdrożenia autorskich produktów. 

 

Partner Główny

Partnerzy

Partnerzy Wspierający

Patronat Medialny