Tak możesz chronić swoją markę! Warsztaty dla przedsiębiorców za nami!

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
03 gru 2019 09:46

O tym jak chronić swoją markę, znak towarowy, wzór czy patent mogliśmy się dowiedzieć podczas warsztatów, które odbyły się w tracie Forum Dobrego Designu. Marek Łazewski podzielił się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem.

Do tego, aby chronić swoją markę, znak towarowy, wzór czy patent potrzebna jest fachowa wiedza. I taką wiedzą oraz doświadczeniem w tej dziedzinie podzielił się z uczestnikami warsztatów "Niezwykła siła ochrony designu" ekspert Marek Łazewski z kancelarii prawnej LDS Łazewski Depo i Wspólnicy.

Wszystko co stworzymy nadaje się do jakiejś ochrony. Nie ma znaczenia czy będzie to dwuwymiarowy wzór czy trójwymiarowy produkt, czy stanowi część bardziej złożonego układu. Pytanie jest raczej biznesowe: co się opłaca chronić? Bo pamiętajmy, że każda ochrona wiąże się z pewnymi kosztami – powiedział Marek Łazewski, zajmujący się głównie sprawami spornymi dotyczącymi patentów, znaków towarowych oraz wzorów.

Podkreślił, że obecnie mamy do wyboru szereg bardzo różnych narzędzi, z których możemy skorzystać, aby chronić szeroko pojęty design. Ja skupiłem się na pięciu podstawowych: ochrona prawno-autorska, ochrona przed kopiowaniem (nieuczciwa konkurencja), niezarejestrowany wzór wspólnotowy, zarejestrowany wzór wspólnotowy oraz wzór przemysłowy.

Warsztaty były doskonałą okazją do poznania wszystkich aspektów prawnych związanych z ochroną swojej marki, wzoru czy patentu. Architekci i projektanci mogli się dowiedzieć, jakie mają możliwości. Co mogą zrobić w sytuacji, kiedy ktoś ukradnie ich pomysł czy projekt? Jakie procedury zostają w takiej sytuacji uruchomione? Jakie mają prawa w momencie zarejestrowania swojego wzoru czy marki? Czy co się dzieje się, gdy to architekt, projektant zostanie pozwany za naruszenie czyjegoś  wzoru? Jakie narzędzie zostają wdrożone i jakie wiążą się z tym konsekwencje?

Cała siła ochrony wiąże się z tym, że na dany wzór, produkt czy patent, mamy wydany konkretny dokument. Daje nam to prawo do zgłoszenia sprawy do sądu i tym samym zakazu dalszej sprzedaży, dalszego rozpowszechniania tego właśnie produktu – zaznaczył Marek Łazewski. Mówił też, że w polskim prawie istniej jeszcze coś takiego jak ochrona tymczasowa. Mamy prawo do ochrony tymczasowej swojego wzoru czy marki. Okres ten trwa trzy lata. Dopiero po tym czasie możemy lub nie podjąć ostateczną decyzję o rejestracji danego pomysłu, projektu.

Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się także, jak można zarejestrować swój produkt, markę, wzór. Jakie dokumenty są wymagane i gdzie trzeba je złożyć oraz ile taka procedura kosztuje.

Wymóg indywidualnego charakteru danego produktu, marki, wzoru, pewnej indywidualności ponad to co już jest dostępne na rynku, nie jest weryfikowany w procesie rejestracji. Nie następuje na tym etapie. Rejestrujemy produkt i tyle. To może być weryfikowane dopiero w chwili kiedy dochodzi do sporu pomiędzy dwoma stronami – mówił ekspert.

Warsztaty pozwoliły architektom i projektantom na swobodną rozmowę oraz dyskusję, w trakcie której był czas na zadawanie pytań, omówienie lub przestawienie swoich własnych spraw, spostrzeżeń, problemów czy wątpliwości. Marek Łazewski 

Marek Łazewski to europejski rzecznik patentowy, wspólnik zarządzający w kancelarii LDS Łazewski Depo i Wspólnicy sp.k. Łączy wykształcenie w zakresie ekonomii (biznesu) z wykształceniem prawniczym. Jest magistrem prawa (Uniwersytet Warszawski) oraz ekonomii (Szkoła Główna Handlowa). Studiował także na Uniwersytecie Jagiellońskim (prawo własności przemysłowej) oraz na najlepszych światowych szkołach biznesu (INSEAD we Francji i IESE w Hiszpanii).

Jako rzecznik patentowy zajmuje się głównie sprawami spornymi dotyczącymi patentów, znaków towarowych oraz wzorów; prowadzi szereg skomplikowanych procesów związanych z ochroną patentową farmaceutyków, włącznie z problematyką ochrony zgodnie z doktryną ekwiwalentów. Jest bardzo aktywny w branżowych organizacjach międzynarodowych zajmujących się tworzeniem, harmonizacją i praktyką prawa własności przemysłowej. Występował wielokrotnie jako prelegent oraz brał aktywny udział w pracy tych organizacji. Od września 2018 pełni funkcję Sekretarza Generalnego w zarządzie The International Association for the Protection of Intellectual Property (AIPPI). Jest to wiodąca międzynarodowa organizacja zajmująca się harmonizacją i polityką w zakresie w szczególności prawa patentowego na całym świecie. Marek jest pierwszym Polakiem, który pełni najwyższą funkcję w tym wiodącym światowym stowarzyszeniu. Daje mu to niepowtarzalny wgląd w tworzenie polityki patentowej oraz w problemy harmonizacji prawa własności przemysłowej na najwyższych szczeblach. Marek Łazewski jest od lat rekomendowany przez wiodące międzynarodowe rankingi branżowe takie jak: Chambers & Partners, WTR 1000 – The World’s Leading Trademark Professionals, IAM Patent 1000 – The World’s Leading Patent Professionals.

Warsztaty "Niezwykła siła ochrony designu", prowadzone przez Marka Łazewskiego odbyły się 5 grudnia 209 r. w trakcie Forum Dobrego Designu 2019 (Centrum Praskie Koneser). 

Partner Główny

Partnerzy

Partnerzy Wspierający

Patronat Medialny