×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
V Forum Dobrego Designu: bez ekomyślenia nie ma przyszłości

V Forum Dobrego Designu: bez ekomyślenia nie ma przyszłości

Autor: Redakcja
06 gru 2017 16:30
Aktualizacja: 06 gru 2017 16:34

O przyszłości designu, o jego zrównoważonym rozwoju i możliwościach, jakie daje redesign, slowdesign czy upcykling rozmawiali 6 grudnia 2017 roku uczestnicy Forum Dobrego Designu.

W dyskusji prowadzonej przez Marcina Szczelinę, współtwórcę wystawy „Let’a talk about garbage”, ArchitektureSnob.pl wzięli udział: Daria Burlińska, designer, DBWT, Hugon Kowalski, architekt, współtwórca wystawy „Let’a talk about garbage”, Bartosz Mucha, artysta-grafik, designer, twórca marki Poorex; Jimi Ogden, designer, prowadzący program "Rzeczy OdNowa" na antenie HGTV; Patka Smirnow, designer, blogerka; Maria Szymańska, współautorka książki "DIY. Żyj pięknie", DaWanda.pl. 

Podczas tego spotkania poruszono między innymi tematykę:

- Drugie życie śmieci. Co da się wykorzystać, ile można zarobić?

- Meble z upcyklingu – o tych projektach mówi już świat, ale czy osiągną sukces komercyjny

- Recykling – efektywny czy tylko efektowny. Czy polscy producenci chcą być eko?

Na ogromną rolę świadomości ekologicznej zwrócił uwagę Jimi Ogden: Ekologiczne projektowanie to nieustający wysiłek, aby zmagać się z nawykami ludzi. Wielka bitwę trzeba czasem stoczyć, aby przekonać ludzi do wykorzystania zużytych rzeczy. Za pośrednictwem swego programu chcę przekazać ideę powtórnego wykorzystania rzeczy – nadania im nowego życia. Projektanci powinni dysponować umiejętnością dostrzegania potencjału zużytego przedmiotu – nadania mu nowej funkcji, nowego życia. Zalewani jesteśmy lawina nowych produktów, które jak się znudzą wyrzucamy. Rola edukacyjna architektów, designerów jest tu nie do przecenienia. To nie brak wykorzystania surowców wtórnych nam szkodzi, ale brak świadomości jak i dlaczego takie działania powinniśmy podejmować. 

Na kwestię uregulowań prawnych zwrócił uwagę Hugon Kowalski: Jeśli nie uregulujemy prawnie procesu recyklingu, firmy nie będą z własnej inicjatywy przetwarzać śmieci i produkować z nich nowych produktów. Trzeba uporządkować system segregacji, aby tworzyć z nich nowe rzeczy.

Maria Szymańska zwróciła uwagę na zaznaczający się trend: Myślenie proekologiczne możemy sprowadzić chociażby do nadawania rzeczom nowych znaczeń lub nowych zastosowań, np. eko będzie używanie rzeczy z secondhandu. Produkty eko mogą być też luksusowe – samo tworzywo już nam mówi o luksusie. Jeżeli przerobimy ubranie z wełny alpaki, to końcowy produkt też będzie głównie luksusowy.

Daria Burlińska zaznaczyła: W każdym projekcie narzucam zaprojektowanie energooszczędnych źródeł światła. Produkty, które stosujemy nie muszą się podobać na siłę, walor eko jest dominujący. W naszych projektach zwracamy uwagę, aby poszczególnione przedmioty i elementy wyposażenia można było je łatwo zutylizować i ponownie przetworzyć. 

 

 

 

 

·   

·    

 

 

 

Partner Główny

Partnerzy

Partnerzy Wspierający

Patronat Medialny