Beata Dziedzic
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Wojciech Napora
29 lis 2019 08:57

Warto zainwestować w zieleń, ponieważ przynosi ona wymierne korzyści - rozmowa z Beatą Dziedzic

"Współczesne miejsca pracy powinny inspirować, wzmacniać koncentrację, angażować oraz wspierać pracę zespołową. Miejsca zamieszkania zaś dawać poczucie harmonii i relaksu" - mówi Beata Dziedzic, CTO firmy 4Nature System, prelegentka na Forum Dobrego Designu 2019.

Dlaczego warto zainwestować w "zieloną ścianę"? 
 
Warto zainwestować w zieleń, ponieważ przynosi ona wymierne korzyści estetyczne, ekonomiczne oraz społeczne. Pod względem estetyki rośliny, zielone ściany niezwykle pozytywnie zmieniają wystrój i odbiór przestrzeni przez jej użytkowników. Kolejna sprawa to korzyści ekonomiczne ważne zwłaszcza dla firm. Miejsce, w którym pracujemy oraz zatrudnieni pracownicy stanowią jeden z najwyższych kosztów pracodawców. Inwestując w sprzyjającą przestrzeń – będącą wizytówką firmy dla klientów oraz w dobrostan pracowników, zwiększamy tym samym efektywność ich pracy i wymiernie wpływamy na lepszy wynik finansowy firmy.

Gdy mówimy o czynnikach społecznych, to rośliny zwiększają wilgotność powietrza oraz wspomagają jego oczyszczanie.  Pozytywnie wpływają na samopoczucie ludzi, działają uspokajająco i redukują stres, a jednocześnie mobilizują do działań kreatywnych.   

Jednak, aby rośliny miały realny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, muszą występować w odpowiednich ilościach. Kilka samotnych doniczek nie wystarczy, to zwyczajnie za mało. Dzięki wertykalnemu rozwiązaniu, jakim jest zielona ściana, jesteśmy w stanie wprowadzić do naszego najbliższego otoczenia nawet setki roślin, nie zabierając cennej przestrzeni. Dodatkowo zaawansowana technologia sprawia, że dobrej jakości ogrody wertykalne są dużo łatwiejsze w utrzymaniu niż mogłoby się wydawać. 

Podsumowując jest to inwestycja zdecydowanie warta swoich kosztów, ponieważ daje nam wymierne, mierzalne korzyści.

Wiele osób uważa, że wertykalny ogród wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Jak jest naprawdę?  

Nasza technologia 4Nature System odpowiada na potrzeby dzisiejszych Klientów, którzy w pośpiechu dnia codziennego chcieliby mieć kontakt z naturą przy minimalnym wysiłku. Dlatego stworzyliśmy rozwiązanie, które poprzez inteligentne sterowanie i automatyczne nawadnianie ogranicza pielęgnację do minimum, jest proste w obsłudze.  

Do podstawowych czynności należy nawadnianie, nawożenie oraz przycinanie roślin. W zielonych ścianach problem podlewania i nawożenia rozwiązujemy implementując automatyczne dozowniki nawozu. Tym samym nawadnianie i nawożenie odbywają się za jednym zamachem. Cały proces jest zautomatyzowany dzięki sterownikom.

Pozostałe czynności obejmują cykliczne przycinanie roślin, usuwanie suchych liści, oczyszczanie liści z kurzu i okazjonalne przeglądy instalacji. Te czynności powinniśmy wykonać maksymalnie jeden raz w miesiącu i nie zajmuje to wiele czasu.

Czynności pielęgnacyjne możemy z powodzeniem wykonać sami lub zlecić je dla własnej wygody firmie czy ogrodnikowi.

Kolejną kluczową kwestią dla prawidłowego rozwoju roślin jest oświetlenie. Tu z pomocą przychodzi dedykowane oświetlenie asymilacyjne, które nie tylko poprawia walory wizualne ściany, ale przede wszystkim zapewnia optymalne warunki do rozwoju roślin na ścianie wertykalnej. 

Ekologia to obecnie bardzo widoczny i popularny trend. Jak, z Pani doświadczenia, wygląda świadomość ekologiczna Polaków? Czy jesteśmy otwarci na "zielone" rozwiązania? 
 
Biophilic design wyznacza trendy we współczesnej aranżacji miejsc pracy, mieszkań czy przestrzeni publicznych. W Polsce elementy natury w lepszym bądź gorszym wydaniu pojawiają się obecnie niemal wszędzie i to bardzo cieszy.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

CZYTAJ WIĘCEJ

Partner Główny

Partnerzy

Partnerzy Wspierający

Patronat Medialny