Warto zainwestować w zieleń, ponieważ przynosi ona wymierne korzyści - rozmowa z Beatą Dziedzic

Autor: Wojciech Napora
29 lis 2019 08:57

"Współczesne miejsca pracy powinny inspirować, wzmacniać koncentrację, angażować oraz wspierać pracę zespołową. Miejsca zamieszkania zaś dawać poczucie harmonii i relaksu" - mówi Beata Dziedzic, CTO firmy 4Nature System, prelegentka na Forum Dobrego Designu 2019.

Dlaczego warto zainwestować w "zieloną ścianę"? 
 
Warto zainwestować w zieleń, ponieważ przynosi ona wymierne korzyści estetyczne, ekonomiczne oraz społeczne. Pod względem estetyki rośliny, zielone ściany niezwykle pozytywnie zmieniają wystrój i odbiór przestrzeni przez jej użytkowników. Kolejna sprawa to korzyści ekonomiczne ważne zwłaszcza dla firm. Miejsce, w którym pracujemy oraz zatrudnieni pracownicy stanowią jeden z najwyższych kosztów pracodawców. Inwestując w sprzyjającą przestrzeń – będącą wizytówką firmy dla klientów oraz w dobrostan pracowników, zwiększamy tym samym efektywność ich pracy i wymiernie wpływamy na lepszy wynik finansowy firmy.

Gdy mówimy o czynnikach społecznych, to rośliny zwiększają wilgotność powietrza oraz wspomagają jego oczyszczanie.  Pozytywnie wpływają na samopoczucie ludzi, działają uspokajająco i redukują stres, a jednocześnie mobilizują do działań kreatywnych.   

Jednak, aby rośliny miały realny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, muszą występować w odpowiednich ilościach. Kilka samotnych doniczek nie wystarczy, to zwyczajnie za mało. Dzięki wertykalnemu rozwiązaniu, jakim jest zielona ściana, jesteśmy w stanie wprowadzić do naszego najbliższego otoczenia nawet setki roślin, nie zabierając cennej przestrzeni. Dodatkowo zaawansowana technologia sprawia, że dobrej jakości ogrody wertykalne są dużo łatwiejsze w utrzymaniu niż mogłoby się wydawać. 

Podsumowując jest to inwestycja zdecydowanie warta swoich kosztów, ponieważ daje nam wymierne, mierzalne korzyści.

Wiele osób uważa, że wertykalny ogród wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Jak jest naprawdę?  

Nasza technologia 4Nature System odpowiada na potrzeby dzisiejszych Klientów, którzy w pośpiechu dnia codziennego chcieliby mieć kontakt z naturą przy minimalnym wysiłku. Dlatego stworzyliśmy rozwiązanie, które poprzez inteligentne sterowanie i automatyczne nawadnianie ogranicza pielęgnację do minimum, jest proste w obsłudze.  

Do podstawowych czynności należy nawadnianie, nawożenie oraz przycinanie roślin. W zielonych ścianach problem podlewania i nawożenia rozwiązujemy implementując automatyczne dozowniki nawozu. Tym samym nawadnianie i nawożenie odbywają się za jednym zamachem. Cały proces jest zautomatyzowany dzięki sterownikom.

Pozostałe czynności obejmują cykliczne przycinanie roślin, usuwanie suchych liści, oczyszczanie liści z kurzu i okazjonalne przeglądy instalacji. Te czynności powinniśmy wykonać maksymalnie jeden raz w miesiącu i nie zajmuje to wiele czasu.

Czynności pielęgnacyjne możemy z powodzeniem wykonać sami lub zlecić je dla własnej wygody firmie czy ogrodnikowi.

Kolejną kluczową kwestią dla prawidłowego rozwoju roślin jest oświetlenie. Tu z pomocą przychodzi dedykowane oświetlenie asymilacyjne, które nie tylko poprawia walory wizualne ściany, ale przede wszystkim zapewnia optymalne warunki do rozwoju roślin na ścianie wertykalnej. 

Ekologia to obecnie bardzo widoczny i popularny trend. Jak, z Pani doświadczenia, wygląda świadomość ekologiczna Polaków? Czy jesteśmy otwarci na "zielone" rozwiązania? 
 
Biophilic design wyznacza trendy we współczesnej aranżacji miejsc pracy, mieszkań czy przestrzeni publicznych. W Polsce elementy natury w lepszym bądź gorszym wydaniu pojawiają się obecnie niemal wszędzie i to bardzo cieszy.

Świadomi architekci wiedzą i korzystają z zieleni w swoich projektach, włączając roślinność do projektów aranżacji wnętrz. Współczesne miejsca pracy powinny inspirować, wzmacniać koncentrację, angażować oraz wspierać pracę zespołową. Miejsca zamieszkania zaś dawać poczucie harmonii i relaksu.

Zdecydowanie widoczny jest wzrost zainteresowania ekologicznymi rozwiązaniami oraz roślinnością zarówno w branży komercyjnej jak i prywatnej. Coraz częściej segregujemy śmieci, kupujemy eko żywność oraz zwracamy uwagę na to z czego wykonane są elementy codziennego użytku.

Tak więc zdecydowanie świadomość ekologiczna Polaków zwiększa się z roku na rok i jest to bardzo obiecujący trend.

Jeżeli chodzi o zielony ściany to również, chociażby w naszej firmie widzimy bardzo duży wzrost zapytań oraz ilości realizacji związanych z ogrodami wertykalnymi i nic nie wskazuje, aby miało to ulec zmianie.

Proszę opowiedzieć o największym wyzwaniu projektowym w Pani karierze. 

Do jednych z większych wyzwań z pewnością zaliczam prace nad naszym systemem 4Nature oraz linią produktów SMART. Wszystkie elementy systemu musiały być optymalnie zaprojektowane, funkcjonalne i niezawodne. Zgodnie z trendem ’internet of things’ zależało nam również, aby zieleń była w pełni zarządzana automatycznie i mobilnie. I tak postawiliśmy na opracowanie do naszych produktów sterowników i aplikacji mobilnej, która pozawala na bieżąco kontrolować parametry kluczowe dla zdrowia i samopoczucia użytkowników, takich jak temperatura, ciśnienie atmosferyczne, poziom CO2 czy wilgotność powietrza.

Dodatkowo aplikacja 4Nature System pozwala na trackowanie wskaźników o decydującej roli dla prawidłowego rozwoju roślin, jakimi są m.in. wilgotność gleby, czy ilość docierającego do nich światła, dzięki czemu użytkownik zawsze wie, czy rośliny mają odpowiednie warunki do wzrostu.  

Zastosowanie unikalnych sterowników 4Nature System zapewnia kontrolę nad poziomem wody w zbiorniku, a dzięki funkcji tworzenia harmonogramów można dowolnie programować działanie pompy oraz oświetlenia asymilacyjnego. 

Skąd u Pani zainteresowanie roślinami i ich wykorzystywaniu w projektowaniu przestrzeni? 

Od wielu lat jestem związana z roślinnością oraz biophilic design – z wykształcenia jestem architektem krajobrazu. Przez wiele lat zajmowałam się projektowaniem miejskich przestrzeni zieleni oraz ogrodów prywatnych. W tej branży mamy już wielu specjalistów i w zasadzie nie ma wiele do odkrycia.

Gorzej przedstawiała się sytuacja wnętrz mieszkalnych, budynków publicznych, biur. Tam roślin jest stosunkowo niewiele i często ich kondycja pozostawia wiele do życzenia. Doskonale wiem, jak pozytywny wpływ mają rośliny na ludzi, na pracowników, jak zieleń może zmienić przestrzeń. We wnętrzach spędzamy niemal 90% naszego czasu, a w biurach 1/3 naszego życia. Dlatego to jest tak ważne. To tu jest ogromne pole do pracy i działań edukacyjnych.

Dodatkowo byłam pod wrażeniem prac Patrica Blanka, prekursora zielonych ścian.

Słuchając ciągłych wymówek o braku przestrzeni czy problemów z pielęgnacją postanowiłam stworzyć system, który tym problemom zaradzi i wprowadzanie roślinności ułatwi. Niezwykle cieszy mnie wybór którego dokonałam pozostawiając ogrody, przechodząc do wnętrz. Uśmiech i zadowolenie klientów po zastosowaniu roślinności i wprowadzonej zmianie jest bezcenny.

Partner Główny

Partnerzy

Partnerzy Wspierający

Patronat Medialny