Array
Zdolni, kreatywni, pełni pomysłów. Młodzi projektanci na Forum Dobrego Designu

Zdolni, kreatywni, pełni pomysłów. Młodzi projektanci na Forum Dobrego Designu

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
05 gru 2019 12:09
Aktualizacja: 06 gru 2019 17:22

Pomimo młodego wieku już osiągnęli wiele - zbierają laury w polskich i międzynarodowych konkursach, projektują przedmioty, wystawy, przestrzeń publiczną, edukują i pomagają innym. W trakcie Forum Dobrego Designu młodzi projektanci opowiedzieli o swojej pracy i projektach.

W trakcie wydarzenia na scenie Forum Dobrego designu wystąpił Jędrzej Fiett, student wydziału wzornictwa warszawskiej ASP i projektant mebli biodegradowalnych z surowców odnawialnych „Bez śladu.

To projekt potencjalnie rynkowy - mówił Jędrzej Fiett. Meble stworzone są całkowicie z materiałów biodegradowalnych, a ich powrót do środowiska nie jest procesem trudnym i kosztownym. Cały komplet składa się z prostych elementów wytworzonych z podobnego rodzaju materiałów. Całość spajana jest dzięki skręcaniu linki konopnej, nie korzystam więc z elementów metalowych, które oznaczają bardzo duży koszt energetyczny. To jest myślenie o minimalizowaniu kosztów również w trakcie użytkowania produktu. Także tapicerka została zafarbowana barwnikami naturalnymi, nie wprowadzamy więc do środowiska żadnych obcych substancji. Koncepcja niezostawienia śladu zaczyna się od myśleniu o materiałach, technologii, poprzez proces użytkowania, aż po utylizację, która też polega na zwróceniu materii organicznej naturze - dodawał

Jako kolejna na scenie Forum Dobrego Designu wystąpiła Joanna Jurga, właścicielka marki Nurn, projektantka urny biodegradowalnej Kami, projektantka produktu oraz przestrzeni, badaczka, innowatorka i wykładowczyni. 

Naszym celem była modernizacja branży pogrzebowej - tak przybliżała innowacyjną, zwłaszcza w Polsce, koncepcję biodegradowalnej urny do ceremonialnego pochówku na morzu. -  Skupiłyśmy się na tym, że istniejące tradycje pogrzebowe są już w dużej mierze nieaktualne, a ludzkie potrzeby bardzo się w tym względzie zmieniły. Polskie prawo pozwala na pochówek na morzu, czego właśnie postanowiłyśmy się trzymać. Estetyka pogrzebowa w Polsce to plastik i kicz i jako projektant byłam pewna, że należy to zmienić. Chciałyśmy branży zaproponować coś innego i taka była geneza powstania urny Kami. 

Jan Garstka i Katarzyna Moszczyńska to także absolwenci wydziału wzornictwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W trakcie Forum Dobrego Designu przybliżyli działalność założonej zaledwie rok temu Spółdzielni Projektantów TAKŁADNIE.

- Jesteśmy nietypowym biurem projektowym - zrzeszeniem indywidualistów, którzy chcą działać razem - mówili Katarzyna Moszczyńska i Jan Garstka. - Te indywidualności są świadomi swojego potencjału i nie do końca dobrze czują się w tradycyjnych biurach projektowych o hierarchicznej strukturze. Ważny dla nas jest model horyzontalny, brak konkurencyjności, lęków, które za tym idą. Staramy się tworzyć multidyscyplinarne zespoły, które będą optymalnie dostosowane do naszych klientów. Poprzez stworzenie spółdzielni stworzyliśmy zupełnie nowe środowisko, nie tylko dla naszych projektantów, ale i klientów - dodawali. 

W trakcie Forum Dobrego Designu o swoim nagrodzonym m.in nagrodę make me! projekcie Instrumentu Miejskiego opowiedział Jan Pfeifer. 

Tym, co nakreśliło ten projekt, była obserwacji dzieci, które biegają po parku, uderzając przypadkowo w barierki. Postanowiłem zaproponować instrument, który pełni typową dla barierek funkcję ochronną, ale jednocześnie jest pełnoprawnym instrumentem muzycznym - mówił Jan Pfeifer. Instrument Miejski to jeden moduł składający się dziesięciu "szczebelków", z czego osiem jest grających. Moduł działa na zasadzie sensorów dźwiękowych, a pojedyncze szczeble są wykonywane przy pomocy specjalnej prasy wyciskowej - dodawał Jan Pfeifer.

Jako ostatnia w bloku tematycznym "Young Power" wystąpiła młoda projektantka Agata Starmach, która przybliżyła swój dyplomowy projekt Nido - figurek pomagających utrwalić wspomnienia. 

W życiu codziennym otaczamy się bardzo wieloma przedmiotami, które pomagają nam określić naszą rolę w społeczeństwie, ucieleśniają nasze pasje i priorytety - mówiła Agata Starmach. Zainteresowałam się w swojej pracy przedmiotami, które pomagają nam pamiętać. Aby go zgłębić, przeprowadziłam dużo wywiadów pogłębionych - spotkania te były dla mnie bardzo wartościowe i pozwoliły mi określić, co pomaga ludziom pamiętać swoją przeszłość. Jak się okazało, młode pokolenie bardzo dużo rzeczy ważnych dla pamięci przechowuje wyłącznie w formie cyfrowej, a ich pamięć często nie ma formy materialnej. Nasze cyfrowe biblioteki cały czas rosną, a więc co za tym idzie, mamy problemy z wyodrębnieniem i upamiętnieniem ważnych wydarzeń w naszym życiu.  Figurki Nido pomagają odnaleźć i uporządkować wspomnienia w nowej cyfrowej erze - dodawała. 

Forum Dobrego Designu odbyło się 5 grudnia 2019 roku w Centrum Praskim Koneser. 

Partner Główny

Partnerzy

Partnerzy Wspierający

Patronat Medialny