Architekci z biura Hola Design w projekcie tego warszawskiego mieszkania inspirowali się stylistyką industrialną i towarzyszącemu jej minimalizmowi. Projekt: Monika i Adam Bronikowscy. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [6 zdjęć]

Architekci z biura Hola Design w projekcie tego warszawskiego mieszkania inspirowali się stylistyką industrialną i towarzyszącemu jej minimalizmowi. Projekt: Monika i Adam Bronikowscy. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
12 lut 2016 15:24

Wnętrza w stylu loft: modne i ponadczasowe

Wnętrza w stylu loft cieszą się ogromną popularnością. Przeczytajcie historię jednego z najpopularniejszych stylów designerskich.

Łacińskie słowo “designare” – “wyznaczać”, „mianować” przerodziło się z czasem we współczesny, wieloznaczny termin „design” oznaczający wygląd, wzór. Mianem designu określamy dziś dosłownie wszystko. Począwszy od mody, sztuki, architektury wnętrz, a skończywszy na widowiskach czy spektaklach. Choć dziś większość z nas przywiązuje znaczną uwagę do designerskich wykończeń i elementów, to niewiele osób wie, że rozwój designu w Polsce rozpoczął się już w 1913 roku w Mieście Królów Polski. Stowarzyszenie Warsztatów Krakowskich miało ogromny wpływ na rozwój zarówno wzornictwa, jak i architektury w Polsce.

Stowarzyszenie zajmowało się projektowaniem mebli, galanterii skórzanej, tkactwem czy farbiarstwem. Krakowscy artyści odnieśli ogromny sukces na Międzynarodowej Wystawie Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu w Paryżu, na którym otrzymali aż 189 wyróżnień, co przyczyniło się do powstania pierwszej instytucji zajmującej się wzornictwem w Europie.  Sporym sukcesem na arenie międzynarodowej okazał się nowoczesny i funkcjonalny projekt architektury I linii Metra Warszawskiego zrealizowany w latach 1983 – 1995.

Jeden z najpopularniejszych trendów w designie przypada na koniec XX wieku i początek XXI. Minimalizm – bo tak nazywa się jeden z najczęściej wykorzystywanych stylów w grafice, modzie, sztuce czy dekoracji,  kieruje się dwoma zasadami: “less is more” i “doing more with less”. W skrócie oznacza wykluczenie elementów zbędnych i pozostawienie tylko tych, bez których przedmiot nie będzie funkcjonował prawidłowo. W tym kontekście warto wspomnieć o Japonii, w której minimalizm ma swoje korzenie.

To właśnie Kraj Kwitnącej Wiśni, a dokładnie ruch artystyczny De Stijl był prekursorem współczesnego, minimalistycznego, pozbawionego dekoracji i pełnego prostokątności stylu. Ekscytacja surowością wnętrz i wszechobecny minimalizm wstrząsnęły światem mody, sztuki, architektury i grafiki.

Pomysły na zmianę funkcjonalności poprzemysłowej przestrzeni napłynęły do zachodniej Europy i Ameryki w latach 70. Z powodu niższych kosztów eksploatacji, fabryki zaczęto przenosić do państw azjatyckich, co umożliwiło adaptację fabrycznych przestrzeni. Nowy Jork stał się prekursorem zasiedlania magazynów i spichlerzy przez artystów, którzy zapoczątkowali modę na lofty i surowe przestrzenie.

Polacy do niedawna mogli podziwiać ogromne wnętrza pozbawione umeblowania, ścian nośnych czy drzwi jedynie w hollywoodzkich produkcjach albo magazynach wnętrzarskich. Musiało minąć kilkadziesiąt lat, by w Polsce znaleźli się zwolennicy nowoczesnego fabrycznego stylu. Biznesmeni, artyści czy celebryci osiedlają się w niekonwencjonalnych, przestronnych i stylowych loftach, których w ostatnim czasie przybyło.

Prócz powierzchni mieszkalnych, właściciele poprzemysłowych budynków oferują również lokale użytkowe. Restauracje, galerie handlowe, pracownie fotograficzne, agencje modelek, salony fryzjerskie, hotele, muzea – to tylko niektóre z pomysłów na adaptacje fabryk. Łodzianie mają swoją Manufakturę – Pabianice – luksusowy hotel powstały w dawnej fabryce wełny.

W Warszawie dawna siedziba Polskiego Monopolu Tytoniowego została przerobiona na nowoczesne biura, a w Krakowie od 2015, trzypoziomową Restauracyę  Browarną Lubicz serwującą produkowane na miejscu piwo. Właściciele restauracji nadali zabytkowym wnętrzom nowego wymiaru, nie rezygnując przy tym z ich pierwotnego przeznaczenia.

Opuszczone fabryczne budynki są łakomym kąskiem i marzeniem wielu  młodych ludzi na całym świecie. Pomysłów na niekonwencjonalną aranżację wnętrz z racji przestronności nie brakuje. Zagospodarowanie i renowacja historycznych budynków w polskich miastach jest jednym z najpopularniejszych trendów ostatnich lat. Wszystkim zaangażowanym w takie projekty warto podziękować za pomysły i chęci, jakie wkładają renowację opuszczonych obiektów postindustrialnych.

Tekst: Justyna Dudek

Zdjęcia: Dawid Dobroń

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

CZYTAJ WIĘCEJ

Partner Główny

Partnerzy

Partnerzy Wspierający

Patronat Medialny