Co po nas zostanie: design nie tylko dla nomadów na FDD 2019

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
03 lis 2019 14:42

Joanna Jurga porusza w swojej pracy ważne problemy społeczne oraz zagadnienia z zakresu designu spekulatywnego. Jako specjalistka projektowania dedykowanemu poczuciu bezpieczeństwa w przestrzeni współpracuje z polskim habitatem Lunares - symulowaną bazą kosmiczną. W trakcie Forum Dobrego Designu 2019 opowie o swoim wyjątkowym projekcie urn biodegradowalnych i designie dla nomadów.

Mówi Pani o sobie, że jest Pani nomadką, którą interesują najbardziej problemy społeczne. Czy wrażliwość społeczna to najważniejsza cecha designera?
Tak, myślę że umiejętność obserwacji, empatia i wrażliwość to cechy, które określają dobrego projektanta.

Pani projekty urn, zwłaszcza biodegradowalna urna Kami, to odpowiedź na potrzebę świeckiego pochówku, nie związanego z żadnymi ceremoniami pogrzebowymi. Czy to coraz ważniejszy problem także w naszym kraju? 

Projekt Kami czyli biodegradowalnych urn do pochówku na morzu to zwrócenie uwagi na problem jakim jest wykorzenienie i laicyzacja społeczeństwa. To także ukłon w stronę ekologicznych rozwiązań które służą naszej planecie, szczególnie przy nieustająco rosnącej ilości jej mieszkańców. Kami ma także zaspokajać potrzebę kontaktu z naturą, a także powrotu do niej.

Jak wyglądał proces projektowy tak nietypowego produktu jak urna? 

Zaczęłam od przebadania różnych rytuałów pogrzebowych na świecie na przestrzeni wieków. Przyjrzałam się, gdzie i z jakich powodów wybierano kremację, a gdzie pochówek ziemny. Jakie obiekty były dedykowane śmierci i jak wyglądały nekropolie. Następnie zrobiłam przegląd rynku, od dostępnych rozwiązań jak wiklinowe trumny, po ekstrawaganckie pogrzeby, jakimi jest wystrzelenie prochów w kosmos. Potem przyszedł czas na studiowanie polskiego prawa pogrzebowego, aby znaleźć jakąś lukę, by wymyślone przeze mnie rozwiązanie było dostępne w naszym kraju. Finalnie zajęłam się szukaniem formy i biodegradowalnego materiału, z którego można by było ją wykonać. Na koniec przyszedł czas na próby materiałowe i optymalizację produkcji. Cały projekt zajął ponad rok.

Joanna Jurga - projektantka produktu oraz przestrzeni, badaczka, innowatorka i wykładowczyni. Specjalistka projektowania dedykowanemu poczuciu bezpieczeństwa w przestrzeni. Nomadka chętnie poruszająca w swojej pracy problemy społeczne oraz zagadnienia z zakresu designu spekulatywnego. Pasjonatka kosmosu, kuchni roślinnej oraz motoryzacji. Jej prace były pokazywane na wystawach w Polsce i zagranicą (np. Łódź Design Festival, Dutch Design Festival). Współpracowała z Infuture hatalska foresight institute oraz z Instytutem Kontekstów Pracy. Jest również finalistką takich konkursów jak: MakeMe, Young Polish Designer, Innovation Ad czy Jutronauci.

Joanna Jurga pracuje nad doktoratem, w którym zajmuje się tematem poczucia bezpieczeństwa w przestrzeni, budowanego za pomocą doświadczeń zmysłowych. Współpracuje przy tym z polskim habitatem Lunares - symulowaną bazą kosmiczną. W ubiegłym roku została komandorem 9 Misji L/E/A/R/N. Prowadziła także czteroczęściowy eksperyment UN/SAFE dotyczący poczucia bezpieczeństwa w izolacji. Efektem tego procesu była możliwość zwiedzenia Centrum Szkolenia Astronautów (EAC) w Kolonii oraz udział w tworzeniu poradnika Europejskiej Agencji Kosmicznej, pomagającego w przygotowaniu się do życia w izolacji.

W trakcie Forum Dobrego Designu 2019 Joanna Jurga będzie jedną z prelegentek cyklu prezentacji "Short stories. Young Power – młodzi, polscy projektanci o sztuce projektowania w cyfrowej erze". Opowie o kulisach pracy nad projektem urn biodegradowalnych. 

Wstęp bezpłatny, rejestracja: www.forumdobregodesignu.pl.

 

 

Partner Główny

Partnerzy

Partnerzy Wspierający

Patronat Medialny