Ekotrend w designie - już nie tylko moda

Autor: Redakcja Archiconnect.pl
20 kwi 2016 14:49

Na temat ekodesignu, z projektantkami Agnieszką Goryjewską i Karoliną Górnisiewicz z Your Interiors, rozmawia Piotr Sawczuk.

Pani Agnieszko, sama siebie opisuje Pani jako ekodesignera. Co to oznacza?

AG: Moje działania z zakresu ekodesignu odnoszą się zarówno do realizacji projektów wnętrzarskich, jak również do projektowania elementów wyposażenia wnętrz. Równolegle z aktywnością na polu architektury wnętrz, zajmuję się tworzeniem unikatowych lamp, zabawek, itp., wszystkie przedmioty powstają z materiałów przetwarzalnych, takich jak np. papier. W odniesieniu do projektowania wnętrz, znamion ekodesignu upatruję w wykorzystywaniu gotowych, starych lub nowych przedmiotów i nadawaniu im nowej funkcji - tgz. ready made, gdzie ceramiczna misa może stać się abażurem do lampy, a stare drzwi efektownym zagłówkiem łóżka. Wprowadzając w nowo projektowaną przestrzeń przedmioty noszące ślad czasu i nadając im nowe oblicze, tworzymy wnętrza o unikalnych elementach i charakterze.

Czy kierunek eko jest modny, czy jest to bardziej wymóg współczesnego, pędzącego, konsumpcyjnego świata?

AG: Obecnie obserwujemy olbrzymi wzrost zainteresowania wszystkim co jest eko. Sformułowanie eko jest dziś modne, dlatego wiele lunch barów, sklepów, przedmiotów, towarów spożywczych nosi ten przedrostek, nierzadko "na wyrost". Eko to dziś z pewnością bardziej trend niż świadoma potrzeba. W dziedzinie designu i projektowania wnętrz kierunek eko, to najczęściej zestaw kolorów, materiałów i elementów, których połączenie sprawia, że przestrzeń lub obiekt nazywamy eko. Jednakże, aby mówić o prawdziwie ekologicznym designie nie wystarczy naturalne drewno, biały kolor i metka z makulaturowego papieru. Dziś coraz więcej powstających projektów z całą pewnością możemy nazwać prawdziwie eko. Przy ich tworzeniu uwzględnia się jakość - solidne krzesło posłuży nie jednemu pokoleniu, ponadczasowość, pochodzenie materiałów, lokalna produkcja. Wszystkie te aspekty wpływają na koszty, produkcję, transport a więc wszystko to, gdzie ukryta jest troska o naturę.

Czy i w jakich kierunkach świata widoczny jest ekotrend?

AG: Jak sam Pan wskazuje, ekotrend, jak wiele trendów jest zjawiskiem powszechnym i ogólnoświatowym. Przejawia się głównie w kreowaniu zdrowego modelu życia, trosce o to co jemy i jakimi rzeczami się otaczamy. Eko trend jest zjawiskiem wynikającym z coraz większej świadomości ludzi, dotyczącej zdrowego i zgodnego z naturą trybu życia. Związany i rozpowszechniany w lokalnych społecznościach, niezależnie od wielkości aglomeracji.

WYWIAD W CAŁOŚCI PRZECZYTASZ TUTAJ

Partner Główny

Partnerzy

Partnerzy Wspierający

Patronat Medialny