Forum Dobrego Designu: oto młode twarze polskiego wzornictwa

Autor: Justyna Łotowska
01 gru 2019 19:51

Są zdolni, kreatywni, pełni nowych pomysłów. Pomimo młodego wieku już osiągnęli wiele - zbierają laury w polskich i międzynarodowych konkursach, projektują przedmioty, wystawy, przestrzeń publiczną, edukują i pomagają innym. Poznajcie młodych projektantów, którzy w trakcie tegorocznego Forum Dobrego designu opowiedzą o swojej pracy i wyjątkowych projektach!

5 grudnia 2019 roku w Centrum Praskim Koneser na jednej ze scen Forum Dobrego Designu wystąpią młodzi polscy projektanci. W bloku tematycznym "Young Power – młodzi, polscy projektanci o sztuce projektowania w cyfrowej erze" posłuchać  będzie można sześciu zdolnych przedstawicieli młodego oblicza polskiego projektowania. Będą wśród nich:

Jędrzej Fiett, projektant mebli biodegradowalnych z surowców odnawialnych „Bez śladu”:

Ukończył studia licencjackie na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, obecnie kontynuuje studia magisterskie. Zajmuje się projektowaniem produktu i projektowaniem wzorniczym. Współpracował ze "Studio Robot" – współautor projektów wystaw: Łączność, Muzeum Powstania Warszawskiego, Warszawa (2016); Podróż do Edo, Muzeum Narodowego w Warszawie (2017); Odkryte – zakryte. Mężczyzna i kobieta w tradycyjnych społecznościach muzułmańskich, Muzeum Azji i Pacyfiku, Warszawa (2017). Zajął trzecie miejsca w międzynarodowym konkursie projektowym organizowanym przez firmę Samsonite (2017). Jego projekt mebli biodegradowalnych "Bez śladu" odpowiada na problem współczesnego modelu konsumpcji, w którym życie przedmiotu jest często krótkie, a wiele dóbr - marnotrawionych. W 2018 roku można było go zobaczyć na wystawie najlepszych projektów dyplomowych ASP.  

Joanna Jurga, właścicielka marki Nurn, projektantka urny biodegradowalnej Kami:

Projektantka produktu oraz przestrzeni, badaczka, innowatorka i wykładowczyni. Specjalistka projektowania dedykowanemu poczuciu bezpieczeństwa w przestrzeni. Nomadka chętnie poruszająca w swojej pracy problemy społeczne oraz zagadnienia z zakresu designu spekulatywnego. Pasjonatka kosmosu, kuchni roślinnej oraz motoryzacji. Jej prace były pokazywane na wystawach w Polsce i zagranicą (np. Łódź Design Festival, Dutch Design Festival). Współpracowała z Infuture hatalska foresight institute oraz z Instytutem Kontekstów Pracy. Jest również finalistką takich konkursów jak: MakeMe, Young Polish Designer, Innovation Ad czy Jutronauci. Obecnie Joanna Jurga pracuje nad doktoratem, w którym zajmuje się tematem poczucia bezpieczeństwa w przestrzeni, budowanego za pomocą doświadczeń zmysłowych. Współpracuje przy tym z polskim habitatem Lunares - symulowaną bazą kosmiczną. W ubiegłym roku została komandorem 9 Misji L/E/A/R/N. Prowadziła także czteroczęściowy eksperyment UN/SAFE dotyczący poczucia bezpieczeństwa w izolacji. W trakcie FDD 2019 opowie o swoim projekcie Kami czyli biodegradowalnych urn do pochówku na morzu.

 Jan Garstka, Spółdzielnia Pracy Projektantów „TAKŁADNIE”:

Studiował na wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego i Wzornictwie na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Hochschule Für Gestaltung Schwäbisch Gmünd. Zajmuje się badaniem korespondencji nauki i sztuki ze szczególnym uwzględnieniem społecznego oddziaływania działalności naukowej i projektowej. Związany z dziedziną neuroestetyki, a w pracy dyplomowej opracował systemy projektowania przestrzeni publicznej dla osób z zaburzeniami widzenia kolorów. Prezes Spółdzielni Projektantów TAKŁADNIE zaangażowanej w rynek produkcyjny, artystyczny oraz marketingowy. Pozostaje w kontakcie ze swoim środowiskiem jako uczestnik wielu projektów z czołowymi markami polskimi, instytucjami kultury oraz nagrodzonymi artystami. Wraz z firmą Politura uzyskał nagrodę “Must Have” za implementację krzesła “Lotos” Romualda Ferensa. Jego projekty były pokazywane na targach designu w tym Dutch Design Week w 2019 roku.

Katarzyna Moszczyńska, Spółdzielnia Pracy Projektantów „TAKŁADNIE”:

Absolwentka Wydziału Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Współorganizatorka Warszawskiej odsłony Ogólnopolskiego festiwalu Mikstury Kultury, które integruje studentów szkół teatralnych, plastycznych i muzycznych.. Od lat związana ze Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej, gdzie jako edukatorka prowadzi warsztaty z młodzieżą skierowane na rozwój myślenia projektowego i technicznego. Współzałożycielka Spółdzielni Projektantów TAKŁADNIE. Prelegentka oraz wolontariuszka podczas Międzynarodowej konferencji FAIR DESIGN 2018. W roku 2019 projekt małej architektury miejskiej „Beyond the Bars”, której jest współautorką został wdrożony przed Instytutem Dizajnu w Kielcach. Obecnie kontynuuje naukę na studiach magisterskich na macierzystym Wydziale.

 Jan Pfeifer, projektant Instrumentu Miejskiego:

Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych Wydziału Wzornictwa. W maju 2019 roku obronił dyplom magisterski, o specjalizacji projektowania dla przestrzeni publicznej. W 2016 roku został zwycięzcą konkursu make me!, jednego z najbardziej prestiżowych konkursów międzynarodowych przeznaczonych dla młodych projektantów. Doceniono jego Instrument Miejski - na pozór zwykłą barierkę, w rzeczywistości niezwykły instrument muzyczny. 

Agata Starmach, projektantka Nido – figurek pomagających utrwalać wspomnienia:

Urodziła się w Krakowie, gdzie skończyła studia Wydziale Malarstwa ASP. Jest również absolwentką kierunku Domestic Design na School of Form. Skupia się na projektowaniu przedmiotów i przestrzeni a swoje koncepcje często bazuje na badaniach. W trakcie Forum Dobrego designu 2019 opowie o swoim projekcie "Nido - opiekunowie naszych wspomnień". Figurki Nido mają za zadanie materializować, zakotwiczać i utrwalać osobiste pamiątki. Obiekty swoją formą nie zdradzają nam funkcji, są swojego rodzaju skrytkami, o których wie tylko ich właściciel. W każdej z nich jest ukryty nośnik pen drive, na który możemy zgrać wybrane pliki, reprezentujące istotne wspomnienia.

Forum Dobrego Designu 2019 to 60 prelegentów, w tym wyjątkowi goście specjalni, ponad 20 dyskusji, wykładów i prezentacji, wystawa designerskich produktów i usług oraz warsztaty dla projektantów. W trakcie Forum Dobrego Designu odbędzie się także gala wręczenia nagród w 9. edycji konkursu Dobry Design 2020 z jury złożonym ze 150 architektów i projektantów wnętrz.

Wstęp na wydarzenie bezpłatny, rejestracja: www.forumdobregodesignu.pl

Fot. materiały projektantów

Partner Główny

Partnerzy

Partnerzy Wspierający

Patronat Medialny