Dom z charakterem - piękne, przytulne wnętrze

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
10 lip 2019 10:48

Nietuzinkowe dekoracje z różnych stron świata, namalowane przez właścicielkę barwne obrazy na ścianach zwieńczonych klimatyczną cegłą, a także dużo światła i drewna stworzyły przytulną i bardzo osobistą ostoję.

Właścicielami tego kolorowego, stylowego domu jest para pełna pasji do życia. Anita to z zawodu aktorka, a z zamiłowania do sztuki, malarka. Tomasz – z miłości do przygody podróżnik i instruktor nurkowania. Oboje z rozsądku – biznesmeni. Architekt Monice Pniewskiej-Caban powierzyli stworzenie lokum, które miało być ich ostoją. Wiedzieli przy tym dokładnie, jak powinna wyglądać ich prywatna oaza spokoju. Inwestorzy mieli dokładnie sprecyzowane oczekiwania dotyczące mebli i kolorystyki. Architekt miał spiąć, poukładać te pomysły i pomóc w ich realizacji – opisuje współpracę z klientami autorka projektu. Dom musi być funkcjonalny, ergonomiczny, taki, do którego chce się wracać, ale też taki, który otuli swoim ciepłem i pozytywną energią każdego kto doń zajrzy na chwilę bądź na dłużej – opisuje swój wymarzony dom właścicielka. I z pewnością tej przytulności i energii we wnętrzach nie brakuje!

Wszystkie pomieszczenia spaja motyw wspólny: mocno zaznaczony rysunek drewna. Jego urokliwe sęki i słoje są ozdobą podłogi w jadalni i sypialni, wieńczą niemal w całości zabudowę kuchenną, a nawet ocieplają wizualnie wystrój łazienki w postaci połączenia wysokiej jakości laminatu i MDF-u. Energetyzujący klimat tworzą z kolei obrazy autorstwa właścicielki. Nadają dynamikę wystrojowi, będąc jednocześnie manifestacją podejścia do życia inwestorów. Bardzo ważnym elementem projektu jest fakt, że dom przejawia osobiste zainteresowania właścicieli kolorem, sztuką. Jest radosny i otwarty tak jak oni – podkreśla Monika Pniewska-Caban. Takim personalnym akcentem we wnętrzu jest również stół jadalniany. Swoją oryginalną formę zawdzięcza projektowi właściciela, który w mebel następnie przekuł wynajęty stolarz. Osobistego charakteru wnętrzu dodają również liczne przedmioty z różnych zakątków świata – pamiątki z podróży, których pasjonatem jest pan domu. Znajdziemy wśród nich bogaty przekrój różnorodnych estetyk – od drewnianych figurek, po stary tradycyjny samowar. Szczególnym miejscem w domu jest poddasze, które po adaptacji na cele użytkowe stało się pracownią pani domu – to tutaj w dobrze doświetlonym miejscu Anita tworzy swoje obrazy. Osobistym akcentem jest również galeria czarno-białych zdjęć rodzinnych, zdobiąca ścianę klatki schodowej.

Nietuzinkowe przedmioty i dzieła sztuki spod ręki właścicielki to nie jedyne elementy wnętrza, dodające mu energetyzującego wyrazu. W tej roli występuje również dzienne światło, którego w domu jest mnóstwo. Rozświetla salon i sąsiadującą z nim jadalnię, wpadając przez panoramiczne okna do samej podłogi, wychodzące na otaczającą dom zieleń. Duże okno znalazło się również nad blatem w kuchni, dostęp do światła dziennego ma również łazienka przy sypialni. Tam z oknem sąsiaduje wolnostojąca wanna, pozwalająca zażyć relaksującej kąpieli w promieniach słońca. Dom rozświetla również otwarty plan przestrzeni. Strefę dzienną tworzy duży salon przechodzący płynnie w jadalnię, którą z kolei od kuchni oddziela jedynie umowna granica, którą wyznaczają różne materiały wykończeniowe. Na ścianie w jadalni są to klinkierowe płytki imitujące starą czerwoną cegłę, których odpowiednikiem w kuchni są industrialne płytki marki Diesel Home. Z kolei drewnianą deskę z podłogi w jadalni i salonie w kuchni zastąpiono praktycznymi jasnymi płytkami ceramicznymi.

Wymarzony dom inwestorki jest jednak nie tylko stylowy i wyrażający osobowość domowników, ale również funkcjonalny i ergonomiczny. Monika Pniewska-Caban zadbała o to, aby lokum spełniało także te wytyczne. Widać to chociażby na przykładzie przestronnej kuchni, która została urządzona tak, aby zapewnić komfort domowego kucharzenia przy jednoczesnym maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni. Każdy element kuchni jest świetnie wykorzystany, wraz z zakamarkami wynikającymi z architektury budynku – podkreśla autorka projektu. Pojemne dolne szafki przechodzą płynnie w harmonizującą z nimi drewnianym wykończeniem, ukrytą w zabudowie, lodówkę. Sąsiadując bezpośrednio z jadalnią łączy się ona z kolei z otwartymi stalowymi półkami, które eksponują oryginalne dekoracje domowników. Front zabudowy pomalowano częściowo farbą tablicową, tworząc praktyczne miejsce na notowanie przepisów i ważnych informacji. Długi blat kuchenny umożliwia niczym nieskrępowaną krzątaninę podczas przygotowywania posiłków, a zlokalizowany przy oknie zlewozmywak umila wykonywanie domowych obowiązków. Nieopodal jadalni znalazła się również duża kuchenna wyspa, oferująca dodatkowy blat i półki oraz miejsce na szybkie śniadanie czy poranną kawę.

Projekt: arch. wnętrz Monika Pniewska, Monika Pniewska Projekty Wnętrz

Zdjęcia: Marta Behling / Pion Poziom Fotografia Wnętrz

Tekst: Anna Sołomiewicz

Partner Główny

Partnerzy

Partnerzy Wspierający

Patronat Medialny