×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Święta pełne kolorów. Tak udekorujesz dom

Święta pełne kolorów. Tak udekorujesz dom

Autor: Urszula Tatur
28 lis 2014 09:45

Zapraszamy Was w barwną podróż do Hverringe, niezwykłego XVIII-wiecznego domu projektantki Charlotte Hednam -Gueniau w Danii. Zobaczcie, jak kolorowa może być zima i Święta!

Charlotte, jej mąż Philippe, córka Selma i syn Max mieszkają na urokliwych przedmieściach Odense, w posiadłości zbudowanej, bagatela, w 1768 roku! Mimo prawie trzystuletniej historii ich dom to prawdziwe królestwo życia, kolorowy miks tradycji i nowoczesności, zabawny i pełen zaskakujących połączeń barw i materiałów. Charlotte, która przez 15 lat mieszkała wraz z mężem w Paryżu, zdecydowała się na przeprowadzkę do rodzinnej Danii po narodzinach syna.

W tym samym czasie wystartowała marka Rice, owoc pracy Charlotte i jej przyjaciela, Hansa, która w szybkim czasie osiągnęła na duńskim (i nie tylko) rynku duży sukces. Zamieszkaliśmy w Hverringe w 2005 roku – wspomina Charlotte. – I od razu kompletnie zauroczyła nas ogromna przestrzeń domu, jego funkcjonalność i piękne wiejskie otoczenie. Został zbudowany w XVIII wieku jako oficyna pobliskiego zamku Hverringe, który na szczęście również zachował się do czasów dzisiejszych, a co więcej, jest ciągle w rękach tej samej rodziny Iuel -Reventlow i cieszy nasze oczy po drugiej stronie jeziora. Kiedy się wprowadzaliśmy, dom był naprawdę w niezłym stanie i właściwie jedynym, czego wymagał, było dodanie kolorów i nadanie mu indywidualnego charakteru, tak by stał się zupełnie „nasz”.

Właściciele zdecydowali część ścian pomalować, a część zostawić w bieli, aby dodać wnętrzu światła i „powietrza”. W niektórych pomieszczeniach (takich jak kuchnia czy pokoje dzieci) postawili na wzorzyste, kolorowe tapety. Dzięki kolorom domy stają się szczęśliwsze – mówi Charlotte. – Nigdy nie powinniśmy się bać kolorystycznych eksperymentów we wnętrzu. Przecież kolor zawsze można zmienić, prawda? A i moda, i nasze nastroje zmieniają się bez przerwy, dlatego nasz dom często przechodzi różne barwne metamorfozy.

Na pierwszy rzut oka widać, że właściciele lubią eklektyzm i kontrasty. W pokoju dziennym nowoczesne sofy nakryto tradycyjnymi patchworkowymi narzutami. Nowoczesne krzesła bezkolizyjnie sąsiadują ze stylowymi komodami -antykami, a barwne dekoracje i drobiazgi otrzymane na przestrzeni lat od przyjaciół tworzą jedyny w swoim rodzaju i pełen kolorów charakter, tak typowy zresztą także dla samej marki Rice. Sprawdza się on zwłaszcza w czasie długiej zimy.

Grudzień i styczeń, Święta Bożego Narodzenia i czas, który po nich następuje zawsze są w naszej rodzinie wyjątkowe – wspomina Charlotte. – To w naszym domu zbiera się cała rodzina i nasi przyjaciele. Zaczynamy świętować już 21 grudnia, sami wykonujemy wszystkie świąteczne i zimowe dekoracje, dzieci zapalają kolorowe światła w domu i na zewnątrz. Patrząc od strony jeziora nasz dom zimą wygląda jak najpiękniejsza na świecie magiczna kula kolorowego światła. I za to go kochamy!

Tekst: Sian Williams/Narratives.

Tłumaczenie: Justyna Łotowska.

Zdjęcia: Polly Eltes/Narratives.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także