PARTNER PORTALU
Pranie firanek: to warto wiedzieć

Pranie firanek: to warto wiedzieć

Autor: Urszula Grynczel-Aronowicz
15 gru 2014 08:27

W wielu domach zapach świeżo wypranych firanek to jeden ze zwiastunów zbliżających się świąt. Jeśli nie wiecie jak wyprać je prawidłowo i sprawić, by pięknie wyglądały na oknach, to tutaj znajdziecie podpowiedź.

Utrzymanie firanek w nienagannej czystości często mylnie kojarzy się nam z zabiegami, które pochłaniają wiele czasu i energii. Epokę ręcznego prania firanek mamy już dawno za sobą. W dobie nowoczesnych urządzeń AGD ich pielęgnacja jest bardzo prosta i niewiele różni się od prania odzieży czy innych wyrobów z tkanin.

Większość pralek wyposażona jest w program prania delikatnego, który z powodzeniem zastępuje pranie ręczne. Do prania używajmy zwykłego proszku i płynu do płukania lub – jeśli taki mamy - specjalnego proszku do firan. Ważne, by temperatura wody nie przekraczała 40 stopni. Unikajmy również wirowania – wyjaśnia Magdalena Tomaszewska, kierownik działu kreacji produktu Fabryki Firanek i Koronek Haft.

Planując pranie firanek miejmy na uwadze, że te wiszące w kuchni są narażone na większe zabrudzenia niż np. z salonu czy sypialni. Dlatego przed włożeniem do pralki, warto namoczyć je w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku do prania lub mydła.

Ostatnim etapem pielęgnacji jest suszenie. Pamiętajmy, że firanek nie wolno suszyć w suszarkach bębnowych, gdyż mogą ulec zniszczeniu. Tkaniny, które nie wymagają prasowania (np. żakardy czy markizety), wieszamy na karniszu wilgotne – rozprostują się pod własnym ciężarem.

W przypadku konieczności wygładzenia żelazkiem, pamiętajmy, żeby prasować wzdłuż nitki, aby nie naruszyć delikatnej struktury firanki i nie rozciągnąć jej, szczególnie przy brzegach – dodaje Magdalena Tomaszewska.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także