
Meble Vox: katalog 2014, gazetka promocyjna
Michał Łój, Product Design Manager i szef nowego działu Badawczo Rozwojowego w Deante opowiedział nam o ekologicznej świadomości projektowej, różnicach w projektowaniu dla przemysłu motoryzacyjnego, a branży łazienkowej i kuchennej, a także... inspiracjach steampunkiem.
Jakie są największe różnice w projektowaniu dla przemysłu motoryzacyjnego a dla producenta wyposażenia łazienek i kuchni?
Ogromne i żadne… I tu i tu projektujemy i tworzymy produkt który ma się obronić funkcją i zachwycić formą. Oczywiście różnica skali jest kolosalna, ale każdy produkt zasługuje na maksimum projektowej uwagi. To zadowolenie użytkowników i laury, jakie zbiera produkt w czasie wieloletniego użytkowania są zwieńczeniem dobrego projektu.
Mówi Pan o sobie "pasjonat motoryzacji", "miłośnik estetyki steampunk". Czy Pana zainteresowania przekładają się na formy jakie Pan projektuje jako główny projektant marki Deante?
Jasne, że tak! Nie da się uniknąć maniery i własnych preferencji stylistycznych. I chyba dobrze, bo produkty zachowują pewną linię, moją kreskę. Wiadomo ze stoi za nimi człowiek, nie algorytm. Ponoć moje zlewozmywaki mają przetłoczenia niczym karoseria (śmiech). Zresztą nie ukrywam, że sięgam po samochodowe czy lotnicze inspiracje.
Jeżeli chodzi o steampunk – najnowsza kolekcja baterii Temisto jest dość niezwykła i bardzo świeża stylistycznie. To miks inspiracji stylem loftowym, industrialnym, retro i futuryzmem, a ja przeszmuglowałem jeszcze masę steampunkowych zapożyczeń. Trudno sobie wyobrazić? Trzeba zobaczyć! (śmiech)
Jakie cechy powinien mieć idealny projekt wzornictwa użytkowego? Czy projektując zwraca Pan uwagę np. na to jaki ślad ekologiczny będzie miał dany produkt?
Osobiście wyróżniam trzy punkty ekologicznej świadomości projektowej. Pierwsza to technologia i materiały użyte w produkcji - możemy wpływać na wybór rozwiązań, które najmniej obciążą środowisko. Druga to sam produkt i jego walory użytkowe, które będą przekładać się na ekologię. Możemy wymienić tutaj kryzowanie wody celem zmniejszenia jej ilości, innowacyjne aeratory, które napowietrzają strugę, ultra płaskie deszczownice, które szybciej się napełniają, zużywając mniej wody, a także dziesiątki patentów, które obserwujemy w AGD, elektronice, budownictwie etc., etc. Trzecie to... no właśnie, jakość i funkcjonalność, które zapewnią produktowi długowieczność. Jeżeli coś jest dobre i trwałe, to nie ląduje na śmietniku.
Czy może nam Pan zdradzić, czym zajmuje się nowy dział badawczo-rozwojowy Deante?
W skrócie: badaniem, kontrolą, rozwojem i kreacją. A dokładniej, monitujemy jakość naszych produktów, cały czas staramy się opracowywać i wprowadzać ulepszenia, szukamy nowych, nawet zupełnie nowatorskich rozwiązań i pozwalamy sobie na nieokiełznanie w tworzeniu coraz piękniejszych form dla naszych produktów.
Dziękuję za rozmowę
Michał Łój będzie prelegentem Forum Branży Łazienkowej i Kuchennej
Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu
Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.