Jak wybrać ekspres do kawy według wielkości kuchni? Parametry, na które powinieneś zwrócić uwagę!

Jak wybrać ekspres do kawy według wielkości kuchni? Parametry, na które powinieneś zwrócić uwagę!

Materiał Partnera Autor: Artykuł dostarczony przez firmę Przyjaciele Kawy
07 lip 2021 08:27

Dobierając odpowiedni ekspres do kawy, nie powinniśmy kierować się tylko i wyłącznie jego parametrami. Oczywiście, mają one bardzo duże znaczenie i to właśnie za ich sprawą możemy cieszyć się takim smakiem kawy, jaki uznajemy za najlepszy. Nie zapominajmy jednak przy tym, że nie bez znaczenia będzie również sam design ekspresu, a także jego rozmiary, które to w połączeniu powinny współgrać idealnie z naszą kuchnią. Radzimy, co sprawdzi się najlepiej w różnych warunkach!

Minimalistyczny styl i mała kuchnia – jaki ekspres wybrać?

Zacznijmy od kuchni o minimalistycznym stylu. Urządzenie tego pomieszczenia w taki sposób zyskuje w ostatnim czasie na popularności i czasami można odnieść wrażenie, że przyciąga on ludzi bardziej, niż pozostałe style. Nie ma co się jednak dziwić, w końcu pomieszczenia o takiej charakterystyce prezentują się bardzo efektownie i jednocześnie pozwalają na wiele praktycznych rozwiązań! Mamy tutaj na myśli głównie zabudowane ekspresy do kawy, po które warto sięgnąć szczególnie w sytuacji, gdy pewne elementy wyposażenia kuchni zostały już wbudowane (przykładowo piekarnik lub kuchenka mikrofalowa). Dobierając najlepiej dopasowane ekspresy do kawy, zwracajmy szczególną uwagę na rozmiary, które muszą być zgodne możliwościami samej zabudowy. Jeśli natomiast chodzi o wybór konkretnego modelu, tutaj mamy całkiem spore pole do popisu, a jedyną zasadą, jaką warto się kierować, jest to, aby dobierać urządzenia sprzedawane jedynie przez renomowanych producentów. W innym przypadku moglibyśmy nieco się zawieść, a tego przecież nie chcemy!

Fot. Pexels
Fot. Pexels

A co z małą kuchnią? Tutaj rozwiązanie jest bardzo proste – ekspres kapsułkowy! Świetnie sprawdza się nie tylko ze względu na to, że poszczególne modele oferują sporo możliwości w zakresie samego parzenia kawy, ale także z uwagi na fakt, że bardzo ładnie wkomponowuje się on w design, jakim to zazwyczaj odznaczają się malutkie kuchnie. Nie można oczywiście zapomnieć o kompaktowych rozmiarach, które są tutaj absolutnie kluczowe - w końcu mała kuchnia wymaga niewielkich rozwiązań! Za zakupem tego typu sprzętu niewątpliwie przemawia również prostota w obsłudze oraz łatwość w utrzymaniu czystości, która to uzależniona jest bezpośrednio od charakterystyki samych kapsułek – po użyciu zostają one wyrzucone i problem z głowy. Znajdzie się także opcja dla osób, którym nie podoba się produkowanie zbyt dużej ilości śmieci przez pojedyncze kapsułki. Mowa o kapsułkach wielorazowych, które co prawda eliminują ten problem, ale za to wymagają dłuższego czasu do przyrządzenia kawy. Coś za coś.

Automat i półautomat – warto je rozważyć!

Jeśli myśleliście, że wyżej zaprezentowane przez nas propozycje to wszystko, co mamy dla was do zaoferowania, to miło was rozczarujemy! Oprócz ekspresów do kawy do zabudowy czy kapsułkowych dobrze bowiem zwrócić uwagę także na chociażby ekspres półautomatyczny. Jest to jednak rozwiązanie, które powinniśmy rozważyć w sytuacji, gdy nasza kuchnia ma co najmniej średnie rozmiary. Najprostsze ekspresy do kawy nie zajmują co prawda dużej ilości miejsca, jednakże pamiętajmy, że wybór takiego urządzenia będzie od nas wymagał dodatkowych akcesorii w postaci młynka do ziaren oraz tampera, które są konieczne do gotowania kawy. Przez to takie ekspresy do kawy potrzebują w trakcie pracy nagle znacznie więcej miejsca niż w stanie „spoczynku”. Bez obaw, nie są to ogromne różnice, a smak przyrządzonej kawy zdecydowanie wynagrodzi nam te małe poświęcenia!

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Na koniec zostały jeszcze automatyczne ekspresy do kawy, które są dość uniwersalne pod względem tego, z jakich rozmiarów kuchni konkretnie korzystamy. Można wybrać model zarówno nieco mniejszy, jak i większy, choć trzeba przy tym pamiętać, że większość oferowanych rozwiązań na rynku odznacza się całkiem sporą wysokością. Warto więc uwzględnić to na etapie wyboru tak, aby później nie borykać się ze zbędnymi problemami. Co więcej, będziemy musieli mieć także nieco miejsca obok samego ekspresu, które regularnie będziemy musieli wykorzystywać w czasie czyszcznia ekspresu. Do tego mogą dojść jeszcze pomniejsze problemy w postaci usuwanego pionowo pojemnika z wodą. Warto uwzględnić również, jakiego systemu dla spieniania mleka potrzbujemy. Model z wężykiem do zanużania w oddzielnym pojemniku na mleko również będzie potrzebował nieco dodatkowej ilości miejsca w trakcie przygotowywania kawy. Smak kawy z automatycznego ekspresu do kawy jest jednak niepowtarzalny, więc być może w niektórych przypadkach uda się znaleźć najlepsze rozwiązanie dla umieszczenia takiego ekspresu we własnej kuchni.

Werdykt

Podsumowując wszystko, co udało nam się ustalić w powyższym wpisie, wszystko zależy w większości od konkretnego modelu ekspresu do kawy, na jaki się zdecydujemy. W przypadku ekspresu do kawy do małej kuchni zdecydowanie najlepiej będzie jednak postawić na model kapsułkowy. Jeśli natomiast stawiamy na minimalistyczny styl, warto będzie rozważyć ekspres do zabudowy. Z kolei mając nieco więcej przestrzeni, sięgajmy kolejno po ekspresy do kawy półautomatyczne lub automatyczne, gdyż ten drugi może potencjalnie zajmować najwięcej miejsca, oczywiście, zależnie od modelu i specyfikacji. Wybór nie jest tak trudny, gdy zdecydujemy, czego oczekujemy od ekspresu i jaki metod zaparzania kawy wydaje się najlepszym do przyjęcia.

Komentarze

Zaloguj się