Nowoczesna kuchnia. Polimerowe szkło to świetny pomysł na meble i ściany!

Nowoczesna kuchnia. Polimerowe szkło to świetny pomysł na meble i ściany!

Materiał Partnera Autor: REHAU
14 lis 2022 11:42

Kuchnia musi być urządzona funkcjonalnie i estetycznie. Bardzo ważny jest więc wybór materiałów i rozwiązań, które są trwałe i praktyczne. Takie jest właśnie polimerowe szkło. Ma same zalety. A teraz dostępne jest w nowej palecie metalicznych barw o wyjątkowej głębi.

  • Polimerowe szkło to elegancki, solidny, trwały materiał o wyjątkowej, zachowującej estetykę szklanej tafli, do wyboru w wysokim połysku lub głębokim macie.
  • Polimerowe szkło z wyglądu jest identyczne z tradycyjnym, choć zarazem występuje w bardzo wielu efektownych kolorach.
  • Polimerowe szkło jest szczególe polecane w pomieszczeniach bardziej wymagających, gdzie mamy do czynienia z wyższą temperaturę czy wodą, dlatego może z niego powstać także panel nad zlewozmywakiem lub kuchenką. Świetnie znosi regularne mycie.  
  • Mimo upływu lat polimerowe szkło nie traci koloru, nie odkształca się, nie traci połysku.

Te niezwykłe powierzchnie meblowe nazywane są „szkłem dla stolarzy”. Dlaczego? Opracowuje się je przy użyciu standardowych narzędzi i technik stolarskich, ale osiąga rezultaty znane wcześniej wyłącznie z frontów szklanych. Polimerowe szkło – określane też jako laminat polimerowy REHAU – to bowiem elegancki, solidny, trwały materiał o wyjątkowej, prawdziwie szklanej gładkości, do wyboru w wysokim połysku lub głębokim macie. Dzięki temu doskonale sprawdza we wnętrzach w różnych stylach – nowoczesnym, skandynawskim, fantazyjnym boho czy szykownym glamour. I nie tylko!

Gdziekolwiek się znajdzie, doskonale zastępuje tradycyjne szkło błyszczące lub mleczne. Pojawia się przede wszystkim na frontach meblowych, ale też np. na widocznych częściach korpusów meblowych (choćby wyspy kuchennej) czy na ścianie nad blatem. Jednocześnie – co niezwykle ważne z perspektywy i projektanta czy wykonawcy, i użytkowników – polimerowe szkło ma wszystkie walory tradycyjnego szkła, a jest wolne od jego mankamentów czy słabych stron.

Kolekcja RAUVISIO crystal pure, kolor Opale

Polimerowe szkło – same zalety

Szklane fronty meblowe cenione są z kilku powodów. Pozwalają wprowadzić do wnętrza głęboki kolor, mocny i trwały połysk lub aksamitny mat, a także poczucie większej przestrzeni – co jest zasługą gry odbić oraz blików światła. Niestety w przypadku tradycyjnego szkła tym zaletom towarzyszą wady. Jakie?

Montaż zwykłego szkła wymaga współpracy stolarza i szklarza, co przekłada się na wyższe koszty realizacji. Niezbędne są tu też mocniejsze, a więc i droższe okucia (zawiasy czy prowadnice szuflad). A już w trakcie użytkowania trzeba uważać na uszkodzenia – stłuczona tafla rodzi ryzyko skaleczeń, zwłaszcza gdy w domu są dzieci, osoby o mniejszej sprawności albo czworonożni pupile. Klasyczne szkło trzeba ponadto często czyścić, gdyż zadziwiająco szybko pokrywa się odciskami palców czy kropelkami pryskających w kuchni płynów – wody, oleju, sosów.

Kolekcja RAUVISIO crystal strong, kolor Marmo Romano

Rozwiązanie tych codziennych problemów przynosi polimerowe szkło REHAU. Z wyglądu jest identyczne z tradycyjnym (być może najwyraziściej pokazuje to wersja lustrzana), choć zarazem występuje w bardzo wielu efektownych kolorach. Okazuje się doskonale odporne m.in. na wysoką temperaturę czy na wodę, dlatego może z niego powstać również panel nad zlewozmywakiem lub kuchenką. Świetnie znosi regularne mycie. Nie jest podatne na zarysowania ani obtłuczenia. A gdyby nawet wskutek jakiegoś poważnego wypadku zostało rozbite, nikogo nie skaleczy.

Kolekcja RAUVISIO crystal pure, kolor Bianco

Polimerowe szkło – funkcjonalne i praktyczne

Dotąd była mowa o zadaniach specjalnych, którym polimerowe szkło z sukcesem stawia czoła. Jednak jego cenne zalety najwyraźniej odczuwa się w trakcie zwykłego użytkowania – od momentu parzenia porannej kawy aż po sprzątanie kończące dzień w kuchni. Aby utrzymać je w czystości, nie trzeba ani dużo czasu, ani wysiłku – na co dzień wystarczy przetrzeć je wilgotną mikrofibrą. Sekret tkwi m.in. w tym, że na polimerowym szkle nie zatrzymują się zanieczyszczenia, takie jak choćby irytujące ślady palców. Docenią to zwłaszcza rodzice z dziećmi.

Kolekcja RAUVISIO crystal pure, kolor Bianco

Mimo upływu lat polimerowe szkło nie traci koloru (dzięki czemu możliwe są np. późniejsze uzupełnienia zabudowy), nie odkształca się, nie traci połysku. Dodatkowo, skoro od frontu nie ma żadnych spoin i nie wymaga ramek – nie daje wilgoci ani zabrudzeniom przystępu do wnętrza frontu. Jednocześnie po szkle polimerowym można pisać jak na tablicy, aby przekazać ważne informacje, tworzyć na bieżąco listę zakupów albo... realizować się artystycznie. Przy powierzchniach matowych służy do tego kreda, a przy błyszczących – flamaster suchościeralny.

Polimerowe szkło – nowe odcienie o wyjątkowej głębi

Polimerowe szkło firmy REHAU dostępne jest teraz w trzech nowych paletach. Kolekcja Pure przynosi powściągliwe, eleganckie monokolory. Znalazły się tu trzy warianty bieli (od śnieżnej po perłową), kremy, beże i szarości oraz błękity – jasne i ciemne. Wszystkie te odcienie są wdzięcznie złamane, delikatne, przyjemne dla oka. Można w nich dostrzec odbicie zmieniających się barw nieba, tafli wody albo odległego horyzontu. Co ważne, wszystkie powierzchnie z tej kolekcji dostępne są zarówno w szlachetnym macie, jak i w wysokim połysku. W tym kontekście zupełnie wyjątkowy efekt dają wspomniane już fronty lustrzane.

Linia Strong oferuje z kolei efektowne desenie, zainspirowane stykiem natury i cywilizacji. Ze świata przyrody pochodzą surowe, chłodne wzory kamienia oraz pełne ciepła motywy drewna – jedne i drugie oswojone przez człowieka. Z kolei niepowstrzymany wpływ świata przyrody na dzieło ludzkich rąk widoczny jest w dekorach naśladujących pokryty rdzą metal oraz spatynowany beton. Wszystkie te dekory oferowane są w wersji z wysokim połyskiem, zasadnicza większość z nich także w wydaniu matowym.

Kolekcja RAUVISIO crystal pure, kolor Opale

Najnowszym owocem pracy projektantów REHAU jest paleta Deep, złożona z siedmiu kolorów w wyjątkowym, metalicznym macie. Powierzchnie te wzbogacające funkcjonalną zabudowę meblową czy osłonę ściany o magnetyczny urok wibrującej barwy, która wspaniale współpracuje ze zmieniającym się światłem. Obok migotliwej bieli Oro Bianco i czerni bezgwiezdnego nieba Galassia znalazły się tu cztery złamane odcienie barwy szarej, zaczerpnięte od potężnych skał. Są to taupe Aureo i chłodniejsze od niego Luminoso, grafit Titanio oraz antracyt Basalto. Głębię oceanu przynosi natomiast zgaszony granat Opale.

Wszystkie te odcienie w znakomicie wyważony sposób balansują pomiędzy ciepłem a chłodem. Dzięki temu doskonale łączą się z rozmaitymi kolorami, a wnętrzu dają zarazem wiele przytulności oraz ponadczasowej elegancji. Warto po nie sięgnąć, by meblami w kuchni – a może również zabudową łazienki, salonu, sypialni albo przedpokoju – cieszyć się niezmiennie przez długie lata.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także