AGD do kuchni. Jak wybrać płytę grzejną i piekarnik? Ekspert radzi!

AGD do kuchni. Jak wybrać płytę grzejną i piekarnik? Ekspert radzi!

Autor: Ewa Kozioł
09 lut 2022 10:13

Płyta grzejna i piekarnik to podstawowe wyposażenie w każdej kuchni. Wybór masz spory, warto więc dokładnie poznać dostępną ofertę producentów AGD. Podpowiadamy, na co szczególnie zwrócić uwagę przy doborze nowej płyty i piekarnika.

W zależności od naszych wymagań i możliwości finansowych, możemy wybrać urządzenia, które stanowić będą doskonałe dopełnienie kuchni. Takie energooszczędne, nowoczesne i łatwe w obsłudze sprzęty AGD wzbogacają również pomieszczenie swym wysoce estetycznym wyglądem, wpasowując się w każdy rodzaj aranżacji. Na jakie jednak aspekty szczególnie zwracać uwagę, gdy marzy nam się nowa płyta grzewcza i piekarnik?

Płyty kuchenne

Na rynku mamy do wyboru trzy rodzaje płyt – elektryczne, indukcyjne oraz gazowe. Różni je od siebie nie tylko paliwo, ale również wiele charakteryzujących je funkcji. Pierwsza z nich – czyli płyta elektryczna – stanowi aktualnie najwolniej nagrzewające się, a co za tym idące najwolniej przygotowujące posiłki rozwiązanie dostępne na rynku. Płyta, która długo się nagrzewa, tym samym wolno oddaje ciepło garnkom. Mimo tego, tego typu kuchenki nadal cieszą się dużą popularnością, gdyż klienci decydujący się na ten rodzaj sprzętu AGD w pierwszej kolejności kierują się wyglądem tego rozwiązania. Gładka powierzchnia płyty idealnie wpisuje się w wystrój nowoczesnych kuchni, a czyszczenie jest nieporównywalnie łatwiejsze niż w przypadku kuchenek gazowych z wystającymi palnikami.

W przypadku drugiego rozwiązania, czyli popularnej indukcji, również nie należy ono do najtańszych w eksploatacji urządzeń. Poza dużym poborem energii elektrycznej, właściciele płyt indukcyjnych muszą pamiętać o zakupie specjalnych garnków i patelni dedykowanych tym rozwiązaniom. Warto jednak wspomnieć, że z drugiej strony jest to najszybsze rozwiązanie, jeśli chodzi o czas gotowania. Dodatkowo ich dużą zaletą jest również nowoczesny wygląd oraz łatwość w czyszczeniu.

– Wadą płyt indukcyjnych są przede wszystkim problemy związane z instalacjami elektrycznymi spotykanymi w starym budownictwie. Mają one ograniczenia w przepływie prądu, przez co nie możemy w pełni wykorzystać mocy płyt indukcyjnych lub ich po prostu zainstalować. W efekcie - to nowoczesne rozwiązanie słabej grzeje i pobiera więcej energii – mówi Kamila Prałat, ekspertka firmy Solgaz. 

Ostatnim rozwiązaniem są płyty gazowe. Niestety, ich tradycyjne wersje również mają swoje wady. Zaliczamy do nich trudności w czyszczeniu wystających palników, do których trudno jest się dostać oraz generowanie dużej ilości pryskającego podczas gotowania tłuszczu, osadzającego się na samej płycie kuchennej, a także i na piekarniku, blacie, garnkach czy ścianach. Z racji wystających palników i otwartego płomienia do wad należy dołączyć również prawdopodobieństwo podpalenia leżącej w bliskiej odległości ścierki. Alternatywą łączącą tradycyjny i tani w użyciu gaz z bezpiecznym i łatwym użytkowaniem są płyty „gaz pod szkłem” polskiej firmy Solgaz. Zużywają one do 50% mniej gazu niż tradycyjna kuchenka, a dzięki spalaniu w bardzo wysokiej temperaturze, nie trzeba się martwić osadami z tłuszczu. 

Wybieramy piekarnik

Podobnie, jak przy wyborze płyty, najlepszy piekarnik to ten, który sprosta naszym wymaganiom i preferencjom, posiadając przy tym odpowiednie funkcje. Bez względu na to, czy myślimy o sprzęcie do zabudowy, czy o piekarnikach wolnostojących, należy zwracać uwagę przede wszystkim na ekonomię, wyposażenie i ekologię użytkowania.

Piekarniki – podobnie jak inne sprzęty AGD – posiadają określoną klasę efektywności energetycznej, która mówi o zużyciu prądu. Przy zakupie należy więc pamiętać, by wybierać urządzenie o jak najwyższej klasie, które poznamy po alfabetycznych oznaczeniach. Piekarnik spośród sprzętów AGD pobiera najwięcej energii, narażając właścicieli na wysokie opłaty. W tej kategorii najlepsze oraz najbardziej ekonomiczne rozwiązanie stanowi piekarnik gazowy, choć popularnością przewyższa go piekarnik elektryczny. Równie popularnym wyborem są piekarniki gazowe, które dzięki zasilaniu gazem gwarantują prawdziwy ratunek dla domowych oszczędności. 

– Warto wspomnieć, że piekarniki różnią się między sobą funkcjami. I choć wiele z nich jest wspólnych dla większości – na przykład termoobieg – niektóre posiadają dodatkowe udoskonalenia, umożliwiające jeszcze lepsze ich użytkowanie. Mogą nimi być łączenie funkcji grilla, mikrofali parowaru czy obrotowy rożen. Piekarniki mogą posiadać też funkcję czyszczenia pyrolitycznego, dzięki czemu nie musimy korzystać ze środków chemicznych, gdyż zabrudzenia są wypalane w bardzo wysokiej temperaturze tworząc popiół, który wystarczy później zamieść miotełką – Kamila Prałat

Wybór sprzętu do kuchni zależy od naszych potrzeb oraz wymagań. Chcąc zmniejszyć koszty utrzymania kuchni, wybierajmy wysokiej jakości, energooszczędne rozwiązania, które ułatwią nam przygotowywanie posiłków przy równoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także