PARTNER PORTALU
Czas na wiosenne porządki w kuchni

Czas na wiosenne porządki w kuchni

Autor: ut
30 kwi 2019 11:30

Utrzymanie w idealnej czystości wszystkich urządzeń, które posiadamy w kuchni, nie należy do najłatwiejszych zadań. Jednak, gdy w końcu nadchodzi wiosna, a wszystko wokół nas budzi się do życia, dobrym pomysłem będzie przywrócenie naszej kuchni dawnego blasku.

Jest to jedno z najważniejszych urządzeń w każdej kuchni, a utrzymanie jej w nienagannej czystości gwarantuje, że zakupiona żywność jest przechowywana w bezpiecznych warunkach. Każda lodówka, nawet ta wyposażona w funkcję Total No Frost, który zapobiega tworzeniu się lodu w komorze chłodziarki i zamrażarki, wymaga regularnego mycia i stałego przeglądania jej zawartości.

Krok 1: opróżniamy lodówkę
Na początek opróżnijmy lodówkę ze wszystkich artykułów spożywczych i sprawdźmy, czy żaden z nich nie stracił już terminu przydatności. Następnie należy wyjąć wszystkie elementy ruchome, w które wyposażona jest nasza lodówka – półki, szuflady, pojemniki itd. Najlepiej odłożyć je bezpośrednio do zlewu lub wanny, gdzie będziemy mogli dokładnie je umyć.

Krok 2: pozbądźmy się resztek jedzenia
Za pomocą ręcznika kuchennego z pustej lodówki możemy wymieść wszystkie okruszki. Do czyszczenia wnętrza najlepiej użyć wody z dodatkiem octu (proporcja 1:1). Tak przygotowana mikstura w połączeniu z gąbką lub ściereczką pozwoli dokładnie wyczyścić urządzenie oraz pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Pamiętajmy, aby następnie wszystko – także półki – wytrzeć do sucha.

Krok 3: świeża i pachnąca lodówka
Na koniec umieszczamy w lodówce wszystkie idealnie czyste elementy. Aby zachować jej świeżość na dłużej, wstawmy do niej niewielki pojemnik z sodą oczyszczoną, skórką od cytryny lub ziarnami kawy, które będą pochłaniać nieprzyjemne zapachy.

Idealnie czysty piekarnik

Resztki zaschniętego jedzenia czy tłuszcz osadzający się na ścianach i drabinkach piekarnika może skutkować nie tylko wydobywaniem się duszącego dymu i gorszą jakością przyrządzanych potraw, ale także jego szybszym wyeksploatowaniem.

O czystość piekarnika powinniśmy dbać regularnie, w czym pomaga np. system katalitycznego czyszczenia. Jeżeli nasze urządzenia go nie posiada, pamiętajmy, aby kilka razy w roku starannie je wyczyścić.

Krok 1
Zacznijmy od wyjęcia wszystkich blach i kratek oraz zdemontowania prowadnic teleskopowych i namoczenia ich w wodzie z płynem do mycia naczyń. Resztki jedzenia i spalenizny usuwamy za pomocą papierowego ręcznika, a wnętrze spryskujemy sprawdzonym środkiem do czyszczenia lub własnoręcznie przygotowaną pastą z sody oczyszczonej i gorącej wody (proporcja 1:1). Jeżeli piekarnik jest wyjątkowo brudny, możemy do niej dodać trochę soli oraz kilka łyżeczek octu lub płynu do mycia naczyń.

Krok 2
Po odczekaniu kilkunastu minut przystępujemy do czyszczenia, obowiązkowo w ochronnych rękawiczkach i usuwamy zalegający tłuszcz oraz spaleniznę. Następnie za pomocą wilgotnej ściereczki usuwamy resztę środków, które wykorzystaliśmy do czyszczenia i osuszamy piekarnik papierowym ręcznikiem.

Krok 3
Pamiętajmy również o blachach i kratkach, które przed umieszczeniem w piekarniku, należy dokładnie wytrzeć. Na zakończenie czyszczenia, a przed rozpoczęciem jego użytkowania, warto nastawić go na najwyższą temperaturę na ok 15 minut, aby usunąć pozostałości zapachów pozostawionych przez środki do czyszczenia.

Nowe życie kuchennego okapu

Okap kuchenny jest szczególnie narażony na zanieczyszczenie. To w nim gromadzą się wszystkie opary tłuszczu unoszące się znad kuchenki, a także kurz, które mogą wpływać na jego mniej efektywne działanie.

Porządki zaczynamy od wyjęcia kratki z filtrem z okapu. W zależności od tego, jaki model urządzenia posiadamy, filtr należy umyć lub wymienić na nowy. Kratkę możemy spryskać specjalnym sprayem lub mieszanką wody i octu i pozostawić na ok 10 minut. Po tym czasie kratkę należy wyszorować gąbką lub włożyć do zmywarki.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także