Jak czyścić lodówkę i mikrofalówkę? Podpowiadamy!

Jak czyścić lodówkę i mikrofalówkę? Podpowiadamy!

Autor: Justyna Łotowska
05 kwi 2022 09:27

Z kuchennego AGD korzystamy praktycznie codziennie. Lodówka umożliwia nam przechowywanie świeżych produktów oraz przygotowanych wcześniej posiłków, a kuchenka mikrofalowa - ich szybkie podgrzanie lub rozmrożenie. Aby długo nam służyły, powinniśmy odpowiednio o nie dbać. Jak je właściwie czyścić?

Zaniedbana mikrofalówka i brudna lodówka są siedliskiem bakterii. Bytują one na opakowaniach wędlin, serów, owoców, które przynosimy ze sklepu, namnażają się w nieszczelnych słoikach
i plastikowych kubeczkach z otwartym wieczkiem, na zbyt długo przechowywanych rybach i mięsie czy innej nieświeżej żywności.

Błyskawicznie przenoszą się z produktu na produkt, rozprzestrzeniając się w całym urządzeniu - według naukowych doniesień, na 1 cm2 pojemników na żywność przypada niemal 8000 kolonii różnych bakterii zagrażających zdrowiu, np. bakterie E. coli, salmonelli i listerii, które poza zwykłym zatruciem pokarmowym, mogą powodować poważne choroby, jak choćby zapalenie opon mózgowych.

Płyn do naczyń nie wystarczy

Z tych powodów przecieranie mikrofalówki po każdym użyciu oraz regularne opróżnianie lodówki
z przeterminowanej lub zepsutej żywności i usuwanie resztek powinno być nawykiem w tym samym stopniu, co gruntowne czyszczenie tych sprzętów przynajmniej raz w miesiącu. Mycie wnętrza mikrofalówki czy lodówki ściereczką nasączoną wodą albo rozcieńczonym płynem do mycia naczyń nie wystarczy.

Choć w ten sposób pozbędziemy się lekkich zabrudzeń, to jednak nie wyeliminujemy wszystkich szkodliwych bakterii, grzybów i pleśni, jak również niepożądanych zapachów. Dodatkowo specyficzna woń detergentu może utrzymywać się długo we wnętrzu urządzenia lub przesiąknąć do żywności.

Wybieraj specjalistyczne środki do czyszczenia urządzeń AGD

Jedno jest pewne. Nie każdy detergent nadaje się do czyszczenia lodówki i mikrofalówki. Do tego celu możemy stosować wyłącznie specjalistyczne środki, jak na przykład profesjonalny preparat marki Pomoc Domowa w formule 2 w 1 – do czyszczenia i odświeżania lodówek i mikrofalówek. Przede wszystkim jest on dedykowany do urządzeń kuchennych, jako że opracowano jego skład z myślą o czyszczeniu powierzchni mających kontakt z żywnością. Dzięki innowacyjnej recepturze preparat usuwa grzyby i bakterie, zapewniając nieskazitelną czystość. 

Jak myć i czyścić lodówkę?

Lodówkę należy czyścić zawsze zgodnie z zaleceniami producenta. Najlepiej wykonywać to zadanie przed dużymi zakupami, a w okresie lata – wcześnie rano albo wieczorem, kiedy nie jest bardzo gorąco. Po odłączeniu lodówki od prądu, opróżnieniu jej z żywności oraz wyciągnięciu pojemników, półek i innych ruchomych elementów, należy całe wnętrze spryskać preparatem 2 w 1 Lodówki i mikrofalówki marki Pomoc Domowa Professional, a po chwili wyczyścić ściereczką, np. z mikrofibry, i przemyć wodą. Następnie wytrzeć urządzenie na sucho, a nawet zostawić na moment otwarte drzwi, by się przewietrzyło.

Jak myć mikrofalówkę?

Mikrofalówkę najlepiej czyścić po każdym użyciu, a solidnie przynajmniej raz na kilka dni. Podobnie jak w przypadku lodówki, trzeba odłączyć ją od zasilania, a następnie dokładnie spryskać jej wnętrze specjalistycznym preparatem, nie zapominając o drzwiczkach, gumowych elementach i wentylatorach. Następnie wyczyścić wszystkie elementy ściereczką, np. z mikrofibry. Do czyszczenia ścianek nie należy używać ostrych myjek, które mogą porysować delikatną powierzchnię kuchenki.

Po oczyszczeniu wnętrza urządzenia, warto je przemyć wodą. Następnie trzeba kuchenkę wytrzeć do sucha, a nawet zostawić na moment otwarte drzwi, by się przewietrzyła.

Komentarze

Zaloguj się