×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak prawidłowo dobrać okap do kuchni? Poradnik

Jak prawidłowo dobrać okap do kuchni? Poradnik

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
25 wrz 2020 12:13
Aktualizacja: 25 wrz 2020 12:51

Okap jest istotną częścią wyposażenia kuchni. Prawidłowo dobrany, może stanowić prawdziwe serce całej kuchni. Istnieje kilka kwestii, na które należy wziąć pod uwagę przy jego poszukiwaniach. Jakich?

Kwestia wyboru okapu powinna być przemyślana i dopasowana do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. Powinien być on przede wszystkim wydajny, cichy oraz skuteczny w filtrowaniu wszelkich zapachów. Należy zmierzyć przestrzeń, jaką dysponujemy, pamiętając, że odległość okapu od urządzenia grzewczego musi wynosić minimum 65 cm i na podstawie tej informacji, należy dopasować jego wymiar. Ważne także, aby okap spełniał nasze wymagania estetyczne, pasował do wnętrza lub wtapiał się w aranżację kuchni tak, aby nie przytłaczał małej przestrzeni.

Jaka wydajność okapu do kuchni?

Aby okap skutecznie przefiltrowywał pomieszczenie w ciągu godziny, jego wydajność powinna być sześciokrotnością kubatury pomieszczenia kuchennego, czyli metraż sześcienny kuchni należy pomnożyć przez 6. Wynikiem jest wydajność, którą powinien posiadać okap, aby spełniał swoją zasadniczą funkcję.

Z wydajnością okapu bezpośrednio związana jest jego głośność. Zasada jest prosta, im wydajniejszy okap, tym jest cichszy. Przy decydowaniu się na okap warto zwrócić uwagę nie tylko na głośność przy jego normalnej pracy, ale również gdy ustawiony jest na maksymalną moc.

Okap do kuchni otwartej i zamkniętej - jak wybrać?

Zamknięta przestrzeń kuchenna wymaga innego rodzaju okapu, niż kuchnia otwarta, która stawia przed kupującym więcej pola do działania. Przede wszystkim, wydajność okapu przy otwartej przestrzeni powinna być większa, niż przy zamkniętej, ponieważ w takiej sytuacji okap ma naturalnie większą powierzchnię do przefiltrowania. Ważną rolę odgrywa także wielkość i rodzaj okapu.

Mała kuchnia nie pozwala na zbytnie szaleństwa w tej kwestii. W mniejszych powierzchniach zaleca się wybór drobniejszych okapów, które nie będą przytłaczały całego pomieszczenia, sprawiając wrażenie, że jest jeszcze mniejsze niż w rzeczywistości. Duża przestrzeń kuchenna pozwala na wybór większego okapu, który może stanowić centralną część całej kuchni. Można pokusić się o wybranie okapu wyspowego lub kominowego. Nowoczesne okapy kominowe są ciekawą propozycją, ponieważ ich ergonomiczny i stylowy wygląd prezentuje się równie dobrze w każdym pomieszczeniu, bez względu na jego wielkość.

Okap najlepiej podpiąć do wyciągu wentylacyjnego

Ostatnią, choć nie mniej ważną wskazówką, jest montowanie okapu. Jeżeli tylko istnieje możliwość, aby podłączyć okap do wyciągu wentylacyjnego, należy zawsze do tego dążyć. Jeśli nie, należy dobrać odpowiednie filtry węglowe, predestynowane do konkretnego modelu (nakręcane bezpośrednio na turbinę, wymagają wymiany co 3 miesiące). Okap należy zamontować co najmniej 65 cm od urządzenia grzewczego, dla prawidłowego funkcjonowania obydwu sprzętów. – radzi Michał Kołakowski, przedstawiciel handlowy firmy Akpo.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także