Jak wybrać ekspres do kawy? Praktyczny poradnik

Jak wybrać ekspres do kawy? Praktyczny poradnik

Autor: Jura
12 kwi 2019 12:19

Wybierając ekspres do kawy ważne jest, aby wziąć pod uwagę przede wszystkim: jakie rodzaje kaw ma przygotowywać, ile kaw w ciągu dnia przygotuje (wydajność), sposób obsługi, łatwość czyszczenia i konserwacji oraz design.

Czarna, czy z mlekiem – oto jest pytanie?

Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie: „Jaką kawę lubię najbardziej?”. Jeśli jesteśmy koneserami czarnych specjałów kawowych wystarczy, że wybierzemy ekspres, który przygotowuje espresso lub kawę, jeśli jednak wolimy kawę z dodatkiem mleka lub pianki mlecznej – powinniśmy rozważyć wybór urządzenia wyposażonego w funkcję One-Touch. Funkcja One-Touch oznacza, że ekspres przygotuje nam specjały kawowe z dodatkiem mleka za naciśnięciem jednego przycisku, bez zbędnego przesuwania filiżanki, bez zastanawiania się, pod którą dyszę należy podstawić filiżankę. To bardzo ważne – to będzie oznaka, że ekspres jest intuicyjny w obsłudze.

Czy wielkość ma znaczenie?

Należy wziąć pod uwagę ile osób będzie korzystało z urządzenia, czyli należy określić jego wydajność. Jeżeli z ekspresu będą korzystały dwie lub więcej osób, należy rozważyć zakup większego gabarytowo urządzenia, z większym zbiornikiem na wodę i ziarna kawy oraz pojemnikiem na fusy. Idealny ekspres to taki, który maksymalnie dwa razy w ciągu jednego dnia poprosi nas o dolanie wody, dosypanie ziaren lub opróżnienie zbiornika na fusy.

My dla ekspresu? Czy ekspres dla nas?

Ekspres do kawy jak każde urządzenie wymaga obsługi, czyszczenia a od czasu do czasu również konserwacji. Dlatego wybierając ekspres należy wziąć pod uwagę również te czynności. Warto dopytać jak często należy je wykonywać i jakiego zaangażowania to z naszej strony wymaga. Są bowiem na rynku urządzenia, w których zalecane jest okresowe czyszczenie jednostki zaparzającej i jej smarowanie, w innych natomiast procesy te dzieją się automatycznie za naciśnięciem jednego przycisku. Podobnie sprawa wygląda w przypadku czyszczenia systemu mlecznego. Wszyscy wiemy, że z natury rzeczy mleko bardzo szybko się psuje dlatego kluczowe jest by każdego dnia po przygotowaniu kaw mlecznych odpowiednio wyczyścić system mleka. I tu również istnieją na rynku urządzenia gdzie ten proces może być bardziej lub mniej skomplikowany.

Biały, czarny … a może srebrny?

Wygląd ekspresu powinien współgrać z wystrojem przestrzeni w jakiej zostanie usytuowany. Spośród wielu modeli łatwo znajdziemy urządzenia o klasycznych kształtach, jak również te nawiązujące do chłodnego stylu skandynawskiego, coraz bardziej popularnego w ostatnich trendach wnętrzarskich. Należy tu pamiętać, iż kawę „pije się” nie tylko smakiem i aromatem, ale również oczami.

Technologie – komu to potrzebne?

Świeżo mielona, świeżo zaparzona, przygotowana za naciśnięciem jednego przycisku kawa, taka jak lubimy najbardziej to idealny scenariusz każdego poranka, i to w zaciszu własnego domu. To właśnie technologie ukryte za kulisami obudowy ekspresu są odpowiedzialne za tę codzienną idyllę. O smaku i aromacie kawy decyduje nie tylko jakość ziaren, czy sposób ich mielenia, ale równie istotna jest woda, proces zaparzania i sposób przygotowywania pianki mlecznej.

Ważnymi technologiami w przypadku ekspresów do kawy będą: Proces Ekstrakcji Pulsacyjnej (P.E,P), technologia gładkiej pianki mlecznej oraz intuicyjna obsługa, czyli wyświetlacz lub czytelna ikonografia. Łatwa obsługa to też łatwe czyszczenie i konserwacja, dzięki którym ekspres będzie służył nam długie lata.

Więcej na: www.pl.jura.com

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także