×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak wybrać okap do kuchni? Poradnik zakupowy i 10 polecanych okapów do kuchni

Jak wybrać okap do kuchni? Poradnik zakupowy i 10 polecanych okapów do kuchni

Autor: Justyna Łotowska
14 lut 2022 12:13

Który okap będzie najlepszy do Twojej kuchni? Wybraliśmy 10 ciekawych modeli różnych rodzajów okapów. Podpowiadamy też, na co zwrócić uwagę, kupując okap do kuchni!

  • Brak dobrego okapu może spowodować, że zapachy kuchenne zostaną wchłonięte przez meble, firany czy zasłony oraz tłuszcz może oblepić kuchenną zabudowę czy ściany.
  • Szczególną uwagę trzeba zwrócić uwagę na wydajność okapu. Powinna być ona dostosowana do wielkości (kubatury) kuchni/pomieszczenia.
  • Okap określany mianem cichego to taki, który na najniższej prędkości generuje hałas na poziomie około 50 dB.
  • Większość okapów może pracować jako pochłaniacz (w trybie zamkniętym; bez podłączenia do wentylacji) albo wyciąg (w trybie otwartym; po podłączeniu do wentylacji).

Urządzając swoją wymarzoną kuchnię, skupiamy się na zabudowie, funkcjonalności szafek, kształcie i odporności blatu czy też zwracamy uwagę na uchwyty lub różnego rodzaju systemy, Następnym krokiem jest wybór dużego AGD: lodówka, piekarnik, płyta grzewcza. Natomiast okap kuchenny to urządzenie, które jest często traktowane w sposób mniej priorytetowy. Najczęściej kupujemy go na końcu – na ostatnim etapie urządzania kuchni. Prawda jest taka, że powinno być dokładnie odwrotnie.

Okap – skuteczny pochłaniacz zapachów i tłuszczu

Kuchnia to serce domu – obecnie często otwarta na resztę domu. Miejsce przytulne, kojarzące
się z przyjemnością, smakiem i zapachem. Jeżeli jesteś kulinarnym kreatorem i kuchnia będzie Ci służyć w dużej mierze do gotowania musisz wybrać urządzenie, które szybko i skutecznie oczyści powietrze w Twoim domu z różnych zapachów oraz pochłonie tłuszcz.

Brak dobrego okapu może spowodować, że zapachy kuchenne zostaną wchłonięte przez meble, firany czy zasłony oraz tłuszcz może oblepić kuchenną zabudowę czy ściany. W związku z tym szczególną uwagę trzeba zwrócić uwagę na wydajność okapu. Powinna być ona dostosowana do wielkości (kubatury) kuchni/pomieszczenia. Skuteczny okap pod względem wydajności to taki, który
na pierwszym biegu jest w stanie przefiltrować określone pomieszczenie średnio 6-krotnie.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest głośność urządzenia – generowany przez niego dźwięk podczas pracy. Najczęściej używamy okap na pierwszym lub drugim biegu – dlatego te paramenty są dla nas najważniejsze. Okap określany mianem cichego to taki, który na najniższej prędkości generuje hałas na poziomie około 50 dB.

Rodzaje okapów kuchennych

Większość okapów może pracować jako pochłaniacz (w trybie zamkniętym; bez podłączenia do wentylacji) albo wyciąg (w trybie otwartym; po podłączeniu do wentylacji). Lepsza jest oczywiście ta druga opcja. 

Aby okap podłączyć do wyciągu, w kuchni musi być jednak oddzielny szyb przeznaczony do tego celu (drugi zapewnia wtedy normalną wentylację). Nie zawsze jest to możliwe np. w budynkach wielorodzinnych. Dlatego podłączanie okapu pracującego jako wyciąg najlepiej przewidzieć na etapie projektowania domu, a najpóźniej – planowania kuchni. Jeśli już zdecydujemy się na wyciąg, warto zaplanować jego usytuowanie jak najbliżej szybu wentylacyjnego, tak aby podłączenie było możliwie najkrótsze. 

Kominowy, wyspowy, szufladowy? Jaki okap wybrać?

Zarówno okapy pracujące w trybach wyciągu, jak i pochłaniacza dostępne są jako modele dekoracyjne (wyspowe, kominowe), do zabudowy (sufitowe, szufladowe, wkłady, blatowe) oraz podszafkowe. Najpopularniejsze materiały to stal szlachetna i szkło (przezroczyste, białe, czarne), ale mogą też być wykonane z użyciem drewna (nawet do własnoręcznego wykończenia), tworzyw czy emaliowane (w różnych kolorach).

Najczęściej wybieranymi obecnie okapami są okapy kominowe. Z tego też względu dostępnych na rynku jest wiele ich modeli. Możemy wybierać spośród ich różnych form, tak aby design i kolor pasował do naszej wymarzonej kuchni. Na popularności zyskują także modele wyspowe, które doskonale nadają się zarówno do kuchni otwartej, jak i tej standardowej. Właściciele niewielkich powierzchni często wybierają wersje podszafkowe, które nie zabierają w kuchni przestrzeni.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także